Maria Gabriella Savojská

Maria Gabriella Savojská
Portrét
Maria Gabriella Savojská v roce 1960
Úplné jménoMaria Gabriella Giuseppa Aldegonda Adelaide Ludovica Felicità Gennara di Savoia
Narození24. února 1940 (84 let)
Neapol, Italské královstvíItalské království Italské království
ManželRobert Zellinger de Balkany (sňatek 1969; rozvod 1990)​
PotomciMarie Elisabeth Zellingerová de Balkany
RodSavojští
OtecUmberto II.
MatkaMarie Josefa Belgická
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Princezna Maria Gabriella Savojská (Maria Gabriella Giuseppa Aldegonda Adelaide Ludovica Felicita Gennara; * 24. února 1940, Neapol) je prostřední dcera posledního italského krále, Umberta II., a Marie Josefy Belgické, „májové královny“. Je historickou spisovatelkou.

Život

Maria Gabriella di Savoia byla třetím dítětem piemontského knížete a kněžny, narozená v Neapoli v Itálii v roce 1940.[1] Jejími staršími sourozenci byli princezna Maria Pia a princ Vittorio Emanuele. Má také mladší sestru, princeznu Marii Beatrice.[2] Její rodiče, manželé od roku 1930, spolu byli nešťastní, jak její matka o mnoho let později přiznala v rozhovoru (On n'a jamais été heureux, „Nikdy jsme nebyli šťastní“), a rozešli se poté, co byla italská monarchie po referendu v roce 1946 zrušena. Aby se vyhnula zajetí nacistickými jednotkami, uprchla její matka s Marií Gabriellou a jejími sourozenci z Itálie do neutrálního Švýcarska, kde žili od září 1943 do svého návratu do Itálie v roce 1945, kdy se jejich otec stal generálporučíkem království svého otce, krále Viktora Emanuela III. Po pádu monarchie byla rodina v exilu a krátce se setkala v Portugalsku, odkud se ona, její sestry a bratr brzy vrátili s matkou do Švýcarska, zatímco jejich otec zůstal na portugalské riviéře.[2]

Je sestřenicí zesnulého krále Baudouina Belgického, bývalého krále Alberta II. Belgického, zesnulé velkovévodkyně Josefíny Šarloty Lucemburské, hesenského lankraběte Mořice a cara Simeona II. Bulharského.

Vzdělávala se ve Švýcarsku a navštěvovala také kurzy ve škole spolupracující s pařížským Louvrem.[2] Po smrti svého otce a se souhlasem svého bratra založila v Lausanne Nadaci krále Umberta II., která se věnuje zachování historie a odkazu rodu Savojských.[2] Zúčastnila se mnoha kulturních prezentací a během olympijských her v roce 1992 zorganizovala výstavu v Albertville.[2] Na počátku 21. století se stala spoluautorkou řady knih, většinou se Stefanem Papim.

V 50. letech 20. století íránský šáh Muhammad Rezá Pahlaví, tehdy rozvedený se svou druhou manželkou, projevil zájem o sňatek s princeznou Marií Gabriellou. Papež Jan XXIII. údajně návrh vetoval. Vatikánský deník L'Osservatore Romano v úvodníku o zvěstech o svatbě „muslimského panovníka a katolické princezny“ napsal, že představuje „vážné nebezpečí“.[3]

Manželství a děti

Dne 12. února 1969 se v Sainte-Mesme provdala za Roberta Zellingera de Balkany (4. srpna 1931, Iclod – 19. září 2015, Ženeva). Církevní svatba se slavila později 21. června 1969 v Eze-sur-Mer v zámku Balsan.[1] Pár se rozešel v roce 1976 a rozvedl se v listopadu 1990. Měli jedno dítě:

  • Marie Elisabeth Zellingerová de Balkany (* 2. března 1972),[2] se 31. října 2002 provdala za Oliviera Janssense (* 1966) a má čtyři děti.

Publikovaná díla

  • Casa Savoia. Diario di una monarchia (2001, Mondadori Electa), napsala společně s Romanem Brancalinim.
  • Gioielli di Casa Savoia (2002, Mondadori Electa), napsala společně se Stefanem Papim.
  • Vita di corte in casa Savoia (2005, Mondadori Electa), napsala společně se Stefanem Papim. ISBN 978-8837024130
  • Jewellery of the House of Savoy (2007, Mondadori Electa), napsala společně se Stefanem Papim. ISBN 978-8837052409 (rozšířené anglické vydání Gioielli di Casa Savoia)

Vývod z předků

 
 
 
 
 
Viktor Emanuel II.
 
 
Umberto I.
 
 
 
 
 
 
Adelheid Rakouská
 
 
Viktor Emanuel III.
 
 
 
 
 
 
Ferdinand Maria Savojsko-Carignanský
 
 
Markéta Savojská
 
 
 
 
 
 
Alžběta Saská
 
 
Umberto II.
 
 
 
 
 
 
Mirko Petrović-Njegoš
 
 
Nikola I. Petrović-Njegoš
 
 
 
 
 
 
Anastasija Martinovich
 
 
Elena Černohorská
 
 
 
 
 
 
Petar Vukotić
 
 
Milena Vukotić
 
 
 
 
 
 
Jelena Vojvodić
 
Maria Gabriella Savojská
 
 
 
 
 
Leopold I. Belgický
 
 
Filip Belgický
 
 
 
 
 
 
Luisa Orleánská
 
 
Albert I. Belgický
 
 
 
 
 
 
Karel Antonín Hohenzollernsko-Sigmaringenský
 
 
Marie Luisa Hohenzollernská
 
 
 
 
 
 
Josefína Bádenská
 
 
Marie Josefa Belgická
 
 
 
 
 
 
Maxmilián Josef Bavorský
 
 
Karel Teodor Bavorský
 
 
 
 
 
 
Ludovika Bavorská
 
 
Alžběta Gabriela Bavorská
 
 
 
 
 
 
Michal I. Portugalský
 
 
Marie Josefa Portugalská
 
 
 
 
 
 
Adelaida z Löwenstein-Wertheim-Rosenbergu
 

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Princess Maria Gabriella of Savoy na anglické Wikipedii.

  1. a b MONTGOMERY-MASSINGBERD, Hugh. Burke's Royal Families of the World: Europe & Latin America. [s.l.]: Burke's Peerage, 1977. 636 s. Dostupné online. ISBN 978-0-85011-023-4. S. 367. (anglicky) Google-Books-ID: 7GdtQwAACAAJ. 
  2. a b c d e f DE BADTS DE CUGNAC, Chantal; COUTANT DE SAISSEVAL, Guy. Petit Gotha. Paris: Petit Gotha, 2002. 989 s. Dostupné online. ISBN 978-2-9507974-3-8. S. 620–621. (francouzsky) Google-Books-ID: bosNAQAACAAJ. 
  3. HOFMANN, Paul. Pope Bans Marriage of Princess to Shah. The New York Times. 1959-02-24, s. 1. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Italy (1861-1946) crowned.svg
Autor: F l a n k e r, Licence: CC BY-SA 2.5
Při zobrazení tohoto souboru lze snadno přidat orámování
Maria Gabriella of Savoy 1960.jpg
Princess Maria Gabriella of Savoy, daughter of the last king of Italy, Umberto II, and Maria José, with her friend Robert Matossian, the son of an important Armenian tycoon prepares for the clover rally, a car race organised by some university companions. Geneva (Switzerland), May 1960