Mariachi
Mariachi | |
---|---|
Původ ve stylech | Mexická lidová hudba |
Kulturní pozadí | 18. a 19. století západní Mexiko |
Typické nástroje | Housle - Trubka - Kytara - Baskytara - Vihuela - Zpěv |
Mariachi (čti mariači) je regionální mexický hudební žánr, jehož počátky sahají přinejmenším do 18. století a který se postupem času vyvinul na venkově v různých oblastech západního Mexika.[1] Obvyklá skupina mariachi se dnes skládá až z osmi houslí, dvou trubek a nejméně jedné kytary, včetně vysoce položené vihuely a akustické basové kytary zvané guitarrón, přičemž všichni hráči se střídají ve zpěvu a doprovodných vokálech.
V 19. a 20. století se díky migraci z venkovských oblastí do Guadalajary a podpoře kultury mexickou vládou postupně přejmenoval na styl son, přičemž pro jeho „městskou“ formu se začal používat alternativní název mariachi. Tato hudba však byla ovlivněna i jinými hudebními styly, jako jsou polky[2] a valčíky, přidáním trubek a používáním obleků charro hudebníky mariachi. V první polovině 20. století začal tento hudební styl nabývat celostátního významu a ve 20. letech 20. století se začal propagovat na prezidentských inauguracích a v rozhlase. V roce 2011 UNESCO uznalo mariachi jako nehmotné kulturní dědictví a to se tak připojilo k šesti dalším položkám na mexickém seznamu této kategorie.[3]
Mezi písňové styly a instrumentálky, které mariachi hrají, patří rancheras, corridos, cumbias, boleros, balady, sones, huapangos, jarabes, danzones, joropos, pasodobles, pochody, polky, valčíky a chotís. Většina textů písní se týká machismu, lásky, zrady, smrti, politiky, revolučních hrdinů a života na venkově.
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mariachi na anglické Wikipedii.
- ↑ JENSEN, Candice. Nejvíce Ikonická Hudba Mexika: Úvod Do Mariachi - 2021. cs.yourtripagent.com [online]. [cit. 2021-12-19]. Dostupné online.
- ↑ „Čeští“ mariachis: Mexické hudebníky inspirovala císařská vojenská kutálka!. 100+1 zahraniční zajímavost [online]. 2017-09-05 [cit. 2021-12-19]. Dostupné online.
- ↑ Mariachi, Patrimonio de la Humanidad: UNESCO [online]. Mexico: INAH, November 27, 2011 [cit. 2021-04-26]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne April 26, 2021. (španělsky)
Související články
- Mariachi Azteca de Praga
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Mariachi na Wikimedia Commons
- Slovníkové heslo mariachi ve Wikislovníku
Média použitá na této stránce
Autor: Emermdz1, Licence: CC BY-SA 4.0
Mariachi Juvenil Sangre Azteca.
Autor: Gerardo Gonzalez, Licence: CC BY 2.0
A mariachi band at the XIII Encuentro Internacional del Mariachi y la Charreria, Guadalajara, Mexico.