Marian Beneš
Ph.D. Marian Beneš | |
---|---|
Marian Beneš, foto: Jan Berghauer, 2010 | |
Narození | 22. května 1975 (49 let) Ostrava Československo |
Národnost | česká |
Vzdělání | FAMU |
Povolání | Fotograf |
Rodiče | Karel Beneš |
Příbuzní | Karel Beneš dědeček |
multimediální obsah na Commons | |
Seznam děl v databázi Národní knihovny | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Marian Beneš (* 22. května 1975 Ostrava[1]) je současný český fotograf, grafik, středoškolský a vysokoškolský pedagog. Je členem Asociace profesionálních fotografů České republiky, kde působí jako člen správní rady. V roce 2009 získal titul Qualified European Photographer (QEP) v kategorii architektura. [2]
Život
Studia
Vystudoval obor Užitá fotografie na Střední průmyslové škole grafické (1989–1993) a magisterský studijní program na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze (1994–2001). Absolvoval diplomovými pracemi Jan Hnízdo a firma Polaroid (1997, Bc.) a Alexander Hackenschmied (2001, MgA.).[3]
V roce 1998 strávil rok tvůrčí praxe ve městě Sarasota na Floridě a v New Yorku v USA. Mezi roky 2001 a 2003 působil v newyorském International Center of Photography jako vyučující asistent, na Ohio University v americkém městě Athens. Díky Fulbrightovu stipendiu pro postgraduální studium absolvoval certifikátní program na International Center of Photography v New Yorku, kde později působil jako vyučující asistent.
Fotografie
Vyučuje v Ateliéru reklamní fotografie Orange Factory (Soukromá vyšší odborná škola umění a reklamy).[4][5] Působí jako odborný asistent v Ateliéru užité a reklamní fotografie Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.[6] Úzce spolupracuje s Miroslavem Vojtěchovským. Umělecky i organizačně vede práci na tvůrčích studentských projektech, jako jsou kalendáře společnosti Mitsubishi Motors a mezinárodní soutěže pro posluchače uměleckých škol Young Creative Chevrolet.
Od roku 2010 je členem správní rady Asociace profesionálních fotografů ČR[7] a od roku 2012 jejím viceprezidentem. Působil jako externí redaktor časopisu DIGIfoto, od roku 2012 spolupracuje s časopisem FOTO.
Ocenění a sbírky
Opakovaně byl oceněn v soutěži Czech Press Photo (1995 – 3. cena v kategorii všeobecné zprávy – série, 1997 – 2. cena v kategorii každodenní život – série, 1999 – 1. cena v kategorii sport – série). V roce 1997 získal první cenu v soutěži Pernod in Photography, v roce 1999 první českou cenu v přehlídce Fujifilm Euro Press Photo Awards. V roce 2004 se stal držitelem ocenění v soutěži Fotografická publikace roku v kategorii kalendáře.[8] Dále získal ocenění PDN Photo Annual Award a FEP Eurpean Fine Art Photograph of the Year Award.
V roce 2009 byl oceněn Federací evropských fotografů v Bruselu a získal titul QEP (Qualified European Photographer).
Je zastoupen ve sbírkách galerií, institucí, organizací a v soukromých sbírkách, například: Muzeum fotografie Kijosato v Japonsku, Národní muzeum fotografie Zlatý fond v Jindřichově Hradci nebo Uměleckoprůmyslové museum v Praze.
Galerie
- Ze souboru: NYC Taxi, Yellow Cab Service, 2002, Marian Beneš
- Ze souboru: Sarasota Boxing Club, 1998, Marian Beneš
- Ze souboru: Škoda Auto Muzeum, 2005–2007, prof. Miroslav Vojtěchovský, QEP a MgA. Marian Beneš, QEP. Vytvořili pedagogové a studenti ateliéru Reklamní fotografie Soukromé VOŠ umění a reklamy, Orange Factory, Praha, s laskavou pomocí managementu a zaměstnanců Škoda Auto Muzeum v Mladé Boleslavi.
- Ze souboru: Škoda Auto Muzeum – Depozitář, 2011, prof. Miroslav Vojtěchovský, QEP a MgA. Marian Beneš, QEP. Vytvořili pedagogové a studenti ateliéru Aplikovaná a reklamní fotografie FUD UJEP v Ústí nad Labem a Soukromé VOŠ umění a reklamy, Orange Factory, Praha, s laskavou pomocí managementu a zaměstnanců Škoda Auto Muzeum v Mladé Boleslavi.
- Check Places, Memory Traces. Výstava fotografií v Bohemian National Hall, New York City, 2008. Kurátor: Jaroslav Anděl
- Výstava fotografií Škoda Auto Muzeum, Solidní nejistota, Praha, 2006.
- Výstava fotografií ze souboru Sarasota Boxing Club, Galerie Velryba, Praha, 2000.
- Výstava fotografií ze souboru Škoda Auto Muzeum, centrála Ogilvy & Mather, Praha, 2012.
Odkazy
Reference
- ↑ Databáze Národní knihovny ČR, Beneš, Marian, 1975-
- ↑ Marian Benes. www.europeanphotographers.eu [online]. [cit. 2018-05-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-05-11. (anglicky)
- ↑ Benešovy diplomky
- ↑ Ateliér reklamní fotografie na webu Orange Factory
- ↑ Ateliér reklamní fotografie OF. www.atrefo.cz [online]. [cit. 2011-10-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-08-16.
- ↑ Beneš na webu AURF UJEP. fud.ujep.cz [online]. [cit. 2011-10-06]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2011-07-18.
- ↑ Správní rada APF. asociacefotografu.com [online]. [cit. 2011-10-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-10-17.
- ↑ Ocenění a výstavy Mariana Beneše. www.re-title.com [online]. [cit. 2011-10-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-11-10.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Marian Beneš na Wikimedia Commons
- Oficiální stránky Mariana Beneše
- Marian Beneš na behance.net
- Ateliér Aplikovaná a reklamní fotografie FUD UJEP
- Benešovy fotografie v Galerii Velryba v Praze
- Projekt NYC-MTA
- Série Benešových fotografií dokumentujících rekonstrukci České národní budovy v New Yorku
- Beneš a Vojtěchovský při práci se studenty
- Marian Beneš v informačním systému abART
Média použitá na této stránce
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Autor: Marian Beneš, Licence: CC BY-SA 3.0
Photograph from Marian Beneš´s archive.
Ze souboru: Sarasota Boxing Club, 1998, Marian BenešAutor: Marian Beneš, Licence: CC BY-SA 3.0
Photograph from Marian Beneš´s archive.
Autor: Marian Beneš, Licence: CC BY-SA 3.0
Photograph from Marian Beneš´s archive.
Výstava fotografií ze Škoda Auto Muzeum, centrála Ogilvy & Mather, Praha, 2012.Autor: Miroslav Vojtěchovský a Marian Beneš, Licence: CC BY-SA 3.0
Photograph from Marian Beneš´s archive.
Ze souboru: Škoda Auto Muzeum – Depozitář, 2011, prof. Miroslav Vojtěchovský, QEP a MgA. Marian Beneš, QEP. Vytvořili pedagogové a studenti ateliéru Aplikovaná a reklamní fotografie FUD UJEP v Ústí nad Labem a Soukromé VOŠ umění a reklamy, Orange Factory, Praha, s laskavou pomocí managementu a zaměstnanců Škoda Auto Muzeum v Mladé Boleslavi.
Created by teachers and students of Studios of Advertising and Applied Photography at FAD JEPU Ústí nad Labem and Orange Factory Prague with kindly help of Management and Staff of ŠKODA Auto Museum Mladá Boleslav.Autor: Marian Beneš, Licence: CC BY-SA 3.0
Photograph from Marian Beneš´s archive.
Výstava fotografií ze souboru Sarasota Boxing Club, Galerie Velryba, Praha, 2000.Autor: Marian Beneš, Licence: CC BY-SA 3.0
Photograph from Marian Beneš´s archive.
Ze souboru: NYC Taxi, Yellow Cab Service, 2002, Marian BenešAutor: Miroslav Vojtěchovský a Marian Beneš, Licence: CC BY-SA 3.0
Photograph from Marian Beneš´s archive.
Ze souboru: Škoda Auto Muzeum, 2005 - 2007, prof. Miroslav Vojtěchovský, QEP a MgA. Marian Beneš, QEP. Vytvořili pedagogové a studenti ateliéru Reklamní fotografie Soukromé VOŠ umění a reklamy, Orange Factory, Praha, s laskavou pomocí managementu a zaměstnanců Škoda Auto Muzeum v Mladé Boleslavi.Autor: Marian Beneš, Licence: CC BY-SA 3.0
Photograph from Marian Beneš´s archive.
Latentní obraz: Jan Berghauer, 2010.Autor: Marian Beneš, Licence: CC BY-SA 3.0
Photograph from Marian Beneš´s archive.
Výstava fotografií Škoda Auto Muzeum, Solidní nejistota, Praha, 2006.Autor: Marian Beneš, Licence: CC BY-SA 3.0
Photograph from Marian Beneš´s archive.
Check Places, Memory Traces. Výstava fotografií v Bohemian National Hall, New York City, 2008. Kurátor: Jaroslav Anděl