Marian Smoluchowski

Marian Smoluchowski
Rodné jménoMarian Ritter von Smolan Smoluchowski
Narození28. května 1872
Mödling, Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí5. září 1917 (ve věku 45 let)
Krakov
Příčina úmrtíúplavice
Místo pohřbeníRakowický hřbitov (50°4′32″ s. š., 19°57′14″ v. d.)
BydlištěRakousko-Uhersko
Alma materVídeňská univerzita
Tereziánská akademie ve Vídni
Povolánífyzik, horolezec a profesor
ZaměstnavateléJagellonská univerzita
Lvovská univerzita
OceněníHaitinger Prize (1908)
komtur Řádu znovuzrozeného Polska
DětiRoman Smoluchowski
PříbuzníStanisław Szczepanowski (strýc z matčiny strany)
PodpisMarian Smoluchowski – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marian Smoluchowski (28. květen 1872, Mödling u Vídně – 5. září 1917, Krakov) byl polský fyzik narozený v Rakousku. Byl průkopníkem statistické fyziky.

Život

Narodil se v polské rodině blízko Vídně. V letech 1890-1894 vystudoval fyziku na Vídeňské univerzitě. Jeho učiteli zde byli Franz Serafin Exner a Jožef Stefan. V letech 1894-1895 byl na vojně, pak v roce 1895 s vyznamenáním obhájil doktorskou práci. Působil poté v laboratořích různých výzkumných center v Evropě (Paříž, Glasgow, Berlín). Roku 1898 se stal ve Vídni docentem a získal oprávnění přednášet (tzv. veniam docendi). V letech 1899-1912 působil na univerzitě ve Lvově, od roku 1900 jako profesor. V letech 1906-1907 byl prezidentem Koperníkovy polské společnosti přírodovědců. Od roku 1912 byl profesorem na Jagellonské univerzitě v Krakově, na katedře experimentální fyziky. 15. července 1917 byl zvolen rektorem Jagellonské univerzity. Zemřel krátce nato, na následky úplavice. Byl pohřben na Rakowickém hřbitově v Krakově.

Za ženu si vzal Sophii Baranieckou (1881-1959), dceru profesora matematiky na Jagellonské univerzitě Mariana Baranieckiho, se kterou měl dvě děti - dceru Aldonu (1902-1984) a syna Romana (1910-1996), který se stal rovněž fyzikem a profesorem na univerzitách v Princetonu a Austinu.

Smoluchowski byl též vášnivým lyžařem a horolezcem.

Dílo

Odvodil zákony fluktuací rovnovážných stavů v molekulárních systémech. Provedl důkaz omezenosti klasické interpretace 2. věty termodynamiky vedoucí k tzv. tepelné smrti vesmíru.[1]

Prováděl též výzkum k vysvětlení Brownova pohybu. Přitom potvrdil platnost kinetické teorie tepla a umožnil nový způsob určení Avogadrova čísla. Albert Einstein později použil jeho výsledky při formulaci teorie vysvětlující chaotický pohyb částic. Jedna z rovnic teorie difúze je známá jako Smoluchowského rovnice.

Odkazy

Externí odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Marian Smoluchowski na polské Wikipedii.

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Marian Smoluchowski signature.png
podm=pis Mariana Smoluchowskiego