Maribská ofenzíva

Maribská ofenzíva
konflikt: Jemenská občanská válka (2014–současnost) a Jemenská krize
Situace v listopadu 2021
Situace v listopadu 2021

Trvání18. ledna 2020 - současnost
MístoGuvernorát Marib, Jemen
Souřadnice
Výsledekprobíhá
Strany
JemenJemen Jemen (pro-hádíovští loajalisté):
  • národní armáda (pro-hádíovští loajalisté)
  • jemenské letectvo
  • komise lidového odporu

intervence arabské koalice:

podpora:

nestátní účast:


logistická podpora:

podpora:


Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maribská ofenzíva (též bitva o Marib) je probíhající bitva v občanské válce v Jemenu. Jedná se o nejrozsáhlejší operaci války od bitvy o Aden v roce 2015.[1] Probíhá na území guvernorátů Marib, Al-Jaws, Al Bayda a Shabwah. Boje zde probíhají de facto již od roku 2015, ovšem začátek nejtvrdších bojů se datuje do ledna 2020, kdy 18. 1. došlo k útoku na cvičiště vládních vojáků, z nichž 111 zahnulo. 29. února pak zahájili Hútíové ofenzívu v Al-Jaws a bitva se tím rozjela naplno.

Průběh

Maribská ofenzíva

V listopadu 2017 popisoval situaci v Maribu The New York Times jako „relativně klidnou“.

18. ledna 2020 došlo k náletu dronů a balistických raket na vojenskou základnu vlády v Maribu, při kterém zahynulo 111 vojáků a pět civilistů, 148 lidí bylo zraněno.

21. června si Hútíové prorazili cestu v guvernorátu Al-Bayda. Jejich cílem bylo dobýt oblast mahilia a zaútočit na Marib z jihu. 30. července Hútíové postoupili na severu Al-Baydy a jihu Maribu.

12. srpna hlásili Hútíové postup na jihovýchodě Maribu proti ISIS a Al-Kájdě a na jihozápadu proti saúdské koalici.1. září hlásili Hútíové další postup v okresech Mahiliya, Al-Aqabah, Al-Mohalil Market, pohoří Murad a vesnicích Ghubayad a Asha. 7. září se Hútíové dále přiblížili k městu Marib.

Na konci září bitva dostala charakter opotřebovávací války.

8. října Hútíové oznámili další postup na severu provincie Marib a okolo základny Al-Khanjar v Al-Jawf.

13. listopadu Hútíové tvrdili, že dobyli základnu Mas po třech předešlých útocích. Mohli tím dobýt okresy Raghwan a Midghwal. 22. prosince Hútíové sestřelili saúdský dron CH-4B.

7. února 2021 Hútíové onbovili útok. Následující den měli zahájit novou ofenzívu, boje probíhaly 10 km západně od Maribu. 12. února Hútíové sestřelili další CH-4.

16. února udělali Hútíové další velký postup, dobyli vesnice al-Zour a al-Hamajira a oblast hor Himar, 11 km od města. 18. února měli Hútíové dobýt Maribskou přehradu, al-Balaq, Dahwan, hory Athaf, Kholan a další území. Získáním Maribské přehrady mohli Hútíové ostřelovat jižní silnici do Maribu. Později se však odtud stáhli. 22. února docházelo k bojům 20 km od města.

Bitva o Marib: únor – květen 2021

23. února jemenské lokální zdroje řekly, že město bude obklíčeno ze tří směrů.

2. března po drsných bojích na předměstích Hútíové dobyli základnu Sahn al-Jan v Maribu. O den později drželi 10 z čtrnácti okresů provincie Marib. 4. března zahájila vládní vojska ofenzívu v Taiz s cílem odklonit povstalce z jiných bojišť. 8. března Hútíové dosáhli severní hranice města.

31. března Hútíové ohlásili dobytí Hamat al-Hamra, Hamat al-Dhiyab, Dash al-Haqan a Idat al-Raa, čímž se přiblížili k Maribu ze západu. 3. dubna poblíž al-Kashab Hútíové postoupili 9 km k městu.

17. dubna po 48 hodinách bitvy Saúdská koalice dobyla pohoří Alam Mountain Range mezi Al-Mashjah a Al-Kasarah západně od Maribu. 23. dubna měly s leteckou podporou Saúdské Arábie vládní síly dobýt okres Rahbah. 25. dubna Hútíové postoupili na severovýchodě Kassary, čímž se dostali šest kilometrů k Maribu. 27. dubna vládní armáda odrazila masivní útok Hútíů na Marib. O den později Saúdská koalice dobyla zpět ztracené pozice v Al-Mashjah v okrese Sirwah. 25. května Hádího vláda oznámila zabití experta z Hizballáhu Mustafa Al-Gharawiho.

Bitva o Marib: červen 2021 – současnost

21. června Hútíové sestřelili dva saúdské drony ScanEagle vyrobené v USA. 14. července vládní vojska dobyla okres Rahabah a část okresu Jabal Murad.14. srpna Hútíové sestřelili další ScanEagle.

8. září Hútíové dobyli zpět okres Rahabah, 25. září probíhaly boje v okrese Abdiyan. 27. září Hútíové zničili další ScanEagle.

13. října Hútíové obsadili Waset, 17. října dobyli okresy Abdiya a Harib v Maribu a Usaylan, Bayhan a Ain ve Shabwah. 20. října probíhaly boje v okresech Juba a Harib na předměstí Maribu.

26. října Hútíové dobyli okres Al-Jubah a horu al-Kutf, čímž odřízli Marib od internetu. 27. října oznámili dobytí Jabal Murad, Hádího síly se odtud evakuovaly. 31. října Hútíové postoupili v Al-Jubah 28 km jižně od Maribu.

20. listopadu probíhaly boje v Sarwah, Hútíové se rozhodli zaútočit na Marib ze západu.

8. prosince padla východní polovina pohoří Al-Balaq Al-Sharqi do rukou Hútíů. 28. prosince provedli Hútíové několik útoků ve snaze dobýt Marib.

26. ledna dobyly Obří Brigády a další vládní síly okresy Usaylan, Bayhan, a Ain ve Shabwah a okres Harib v Maribu po dvou týdnech bojů. Následně pokračovaly v útoku proti okresu Juba. O tři dny později Hútiové oznámili sestřelení spojeneckého dronu ScanEagle, později úkázali fotku trosek.

30. března Saúdové oznámili že bylo uzavřeno příměří a probíhají jednání mezi Hútíi a sunnity.1. dubna Hans Grundberg oznámil dvouměsíční příměří začínající 2. dubnem. 18. dubna bylo příměří dodržováno s malým pohybem hútijských jednotek a útoky v Maribu.

Související články

Ofenzíva v guvernorátu Al-Džawf

Ofenzíva v guvernorátu Al-Bayda

Bitva o Taiz

Jihojemenská ofenzíva (2022)

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Marib campaign na anglické Wikipedii a Battle of Marib na anglické Wikipedii.

  1. UQBA, Sana. Yemen in Focus: The battle for Marib. The New Arab [online]. 2020-09-04 [cit. 2022-07-29]. Dostupné online. (anglicky) 

Média použitá na této stránce

Flag of Senegal.svg
Flag of Senegal
Flag of Australia (converted).svg

Flag of Australia, when congruence with this colour chart is required (i.e. when a "less bright" version is needed).

See Flag of Australia.svg for main file information.
Flag of Canada (Pantone).svg
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
Flag of Malaysia.svg
Flag of Malaysia – Jalur Gemilang (Stripes of Glory)
Flag of NATO.svg
Vlajka Severoatlantické aliance (NATO).
Flag of Iran.svg
Flag of Iran. The tricolor flag was introduced in 1906, but after the Islamic Revolution of 1979 the Arabic words 'Allahu akbar' ('God is great'), written in the Kufic script of the Qur'an and repeated 22 times, were added to the red and green strips where they border the white central strip and in the middle is the emblem of Iran (which is a stylized Persian alphabet of the Arabic word Allah ("God")).
The official ISIRI standard (translation at FotW) gives two slightly different methods of construction for the flag: a compass-and-straightedge construction used for File:Flag of Iran (official).svg, and a "simplified" construction sheet with rational numbers used for this file.
ShababFlag.svg
Variant of the flag used by the "Islamic State" (formerly "Islamic State of Iraq and the Levant" (ISIL) or "Islamic State of Iraq and Syria" (ISIS)), "Al-Shabaab", "al-Qaeda in the Arabian Peninsula", "al-Qaeda in the Islamic Maghreb" and "Boko Haram". Note that the central "seal" in the actual flag is not circular.
InfoboxHez.PNG
Drapeau pour infobox
Marib Offensive (2021).png
Autor: Rr016, Licence: CC BY-SA 4.0
Map of the Houthi-led Marib offensive. Made using OpenTopoMap data. Source SVG file did not pass verification so I uploaded the PNG version. Credit goes to IWN (https://english.iswnews.com/21303/latest-updates-on-yemen-12-november-2021/)
Logo of the Yemeni Congregation for Reform (al-Islah).svg
The logo of the Yemeni Congregation for Reform, one of the major Yemeni political parties.
Islamic State flag.svg
Flag of the Islamic State. This flag is also used by al-Shabaab, al-Qaeda in the Arabian Peninsula (AQAP), al-Qaeda in the Islamic Maghreb (AQIM), and Boko Haram. The design shows the shahada in an arrangement that includes the image of the historical "seal of Muhammad" (more precisely, the "seal" design is based on a 1980s facsimile of Ottoman era copies of letters written and sealed by Muhammad, in which the copyists had manually inked the seal impression; the jihadist flags seen in press photographs do not show the seal as circular but in a slightly irregular shape that faithfully mimicks one particular such specimen; see w:seal of Muhammad for details). Also note that the representation of this seal formerly uploaded to commons but since deleted is merely a graphist's "fictionalisation" of what the seal might have looked like; the actual artefact on exhibit as the "seal of Muhammad" in Istanbul is rectangular)
Slogan of the Houthi Movement.svg
Autor: RuneAgerhus, Licence: CC BY-SA 4.0
Vectorized version of the Houthi Ansarullah "Al-Sarkha" banner.

Arabic text, by lines:

الله أكبر (Allah is the greatest)
الموت لأمريكا (death to America)
الموت لإسرائيل (death to Israel)
اللعنة على اليهود (a curse upon the Jews)
النصر للإسلام (victory to Islam)
Yemeni Armed Forces Emblem.svg
Autor: MrPenguin20, Licence: CC BY-SA 3.0
Emblem of the Armed Forces of Yemen.
Flag of the Yemeni Air Force.svg
Autor: MrPenguin20, Licence: CC BY-SA 3.0
Flag of the Yemeni Air Force.