Marie Alžběta z Thurn-Taxisu
Marie Alžběta z Hohenlohe-Waldenburg-Schillingsfurstu | |
---|---|
Narození | 28. prosince 1855 Benátky ![]() |
Úmrtí | 16. února 1934 (ve věku 78 let) Loučeň ![]() |
Povolání | překladatelka, patronka, spisovatelka a fotografka |
Choť | (1876) Alexandr Jan z Thurn-Taxisu (1851–1939) |
Děti | Alexandr I. Karel z Castel Duino Erich z Thurnu a Taxisu |
Rodiče | Egon z Hohenlohe-Waldenburg-Schillingsfürstu a Tereza Marie Beatrix z Thurn-Hoferu a Valsassiny |
Příbuzní | Egon z Hohenlohe-Waldenburg-Schillingsfürstu (bratr) Raimond, 2. vévoda z Castel Duino a Markéta z Thurn-Taxisu[1] (vnoučata) |
Některá data mohou pocházet z datové položky. Chybí svobodný obrázek. |
Marie Alžběta z Thurnu a Taxisu (německy Marie Elisabeth von Thurn und Taxis, 28. prosince 1855 Benátky – 16. února 1934 zámek Loučeň) byla německá šlechtična a mecenáška. Pocházela z německého panovnického rodu Hohenlohe-Waldenburg-Schillingsfürst, provdaná kněžna z Thurnu a Taxisu.
Život a činnost
Marie Alžběta Karolína princezna z Hohenlohe-Waldenburg-Schillingsfürstu se narodila v Benátkách v roce 1855 jako jedno z pěti dětí Egona Karla Františka z Hohenlohe-Waldenburg-Schillingsfürstu (4. července 1819 – 11. ledna 1865) a jeho manželky Terezy Marie Beatrix hraběnky z Thurn-Hoferu a Valsassiny (12. června 1817 – 4. listopadu 1893). Dostalo se jí velkého kulturního vzdělání a plynně hovořila šesti jazyky.
Podpora umění
Sbírala umělecká díla, pěstovala známosti s umělci a provozovala exkluzivní salon v Paříži. Znala se s muzejním specialistou Wilhelmem von Bodem, herečkou Eleonorou Duseovou, baletním tanečníkem Vaslavem Nižinským, básnířkou Annou de Noailles, filozofem Rudolfem Kassnerem, historikem Horatiem Brownem. [2]
Pravidelnými hosty na zámku u Marie Alžběty a jejího manžela Alexandra byli na loučeňském zámku také novinář Karel Sladkovský či skladatel Bedřich Smetana. Ten v roce 1880 knížeti Alexandrovi věnoval svou skladbu Z domoviny pro housle a klavír. Po Smetanově smrti nechal Alexandr v domě v nedalekých Jabkenicích, kde Smetana strávil poslední měsíce života, vytvořit muzeum Bedřicha Smetany a daroval pozemek pro jeho památník. Dalšími věhlasnými umělci a intelektuály, kteří navštěvovali knížete byli František Xaver Šalda, Eliška Krásnohorská, Karel Bendl, členové Českého kvarteta (členem byl i Josef Suk), a Mark Twain, jenž navštívil zámek v roce 1899 během své cesty po Evropě. Také kníže Alexandr rád cestoval a byl vášnivým lovcem. Uspořádal několik loveckých výprav do Afriky v doprovodu českého cestovatele Bedřicha Machulky. Později věnoval trofeje exotických zvířat Národnímu muzeu v Praze.

Mariiným chráněncem byl však především pražský německý spisovatel Rainer Maria Rilke, s nímž se seznámila v roce 1909 se prostřednictvím Anny de Noailles a Rudolfa Kassnera. Kněžna s Rilkem podnikla vzdělávací cesty do Výmaru a často ho hostila na svých zámcích v Loučni a Duino (Děvín) v dnešní Itálii. Po svém pobytu na zámku Duino na pobřeží Jaderského moře v letech 1911–1912 pobýval začal psát svou sbírku Duinských elegií, kterou poté věnoval své přísné, ale štědré patronce.[3] Ta o něm recipročně napsala ve svých pamětech. Po básníkově smrti vydala své vzpomínky na jejich přátelství, které byly přeloženy do mnoha jazyků.
Kněžna Marie Alžběta z Thurn-Taxisu zemřela v roce 1934 na svém zámku v Loučni. Pohřbena je v rodinné hrobce v Kostel svatého Václava (Sýčina) [3]
Manželství a potomstvo
V roce 1876 se provdala za prince Alexandra Jana z Thurn-Taxisu (1851–1939) z české linie rodu Thurn-Taxisů. Manželé měli tři děti:
- Erich
- Evžen
- Alexandr (Sascha)[2] (1881-1937), v roce 1923 se stal italským občanem jako Principe della Torre e Tasso a italským králem mu byl udělen titul vévody z Castel Duino.
Spisy
- Vom Kaiser Huang-Li : Märchen für erwachsene Kinder. Berlin 1922.
- Erinnerungen an Rainer Maria Rilke. München 1932.
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Marie von Thurn und Taxis na německé Wikipedii.
Literatura
- Marie von Thurn und Taxis - Hohenlohe: Erinnerungen an Rainer Maria Rilke. Berlin 1933.
- Ernst Zinn: Briefwechsel (Rainer Maria Rilke und Marie von Thurn und Taxis). Zürich 1951.
Externí odkazy
Média použitá na této stránce




House colours of the House of Habsburg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Autor: Aconcagua (talk), Licence: CC BY-SA 3.0
Duino Castle in Duino-Aurisina, Friuli-Venezia Giulia