Marie Antoinetta

Marie Antoinetta
Královna Francie a Navarry
královna Francouzů
Portrét
Marie Antoinetta
Doba vlády10. května 177410. srpna 1792
Úplné jménoMaria Antonia Josepha Johanna von Habsburg-Lothringen
TitulyRakouská arcivévodkyně
Narození2. listopadu 1755
palác Hofburg, Vídeň
Úmrtí16. října 1793 (ve věku 37 let)
Paříž
Pohřbenabazilika Saint-Denis, Paříž
ManželLudvík XVI.
PotomciMarie Terezie Šarlota, kněžna z Angoulême
Ludvík Josef
Ludvík Karel
Žofie Helena Beatrice
DynastieHabsbursko-lotrinská
OtecFrantišek I. Štěpán Lotrinský
MatkaMarie Terezie Rakouská
PodpisPodpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie Antonie Josefa Johana Habsbursko-Lotrinská (2. listopadu 1755 Vídeň16. října 1793 Paříž) byla rozená císařská a královská princezna, jíž náležel titul rakouské arcivévodkyně. V letech 17741793 byla jako manželka krále Ludvíka XVI. královnou francouzskounavarrskou.

Marie Antonie byla dcerou habsburské panovnice Marie Terezie a císaře Františka Štěpána I. Ve čtrnácti letech byla poslána na francouzský královský dvůr, aby tam spojila svůj život se životem budoucího krále Ludvíka XVI. Jako královna, jíž se stala v necelých dvaceti letech, vedla poněkud rozmařilý život. V roce 1789 došla hladovému lidu trpělivost, krále s královnou svrhl a po jejich nezdařeném útěku, ve kterém figuroval její dlouholetý milenec Axel Fersen, byla uvězněna v Templu. Byla popravena devět měsíců po svém manželovi, její život v říjnu 1793 na dnešním Náměstí svornosti ukončila gilotina. Cesta královny na popraviště ve vozíku pro odsouzené je zachycena na autentické skice od J. L. Davida.

Život

Původ

Arcivévodkyně Marie Antonie se narodila z manželství Marie Terezie Habsburské (1717–1780) a Františka I. Štěpána Lotrinského (1708–1765). Přišla na svět jako patnácté dítě a poslední dcera tohoto páru. Byla členkou habsbursko-lotrinské dynastie.

Její matka Marie Terezie byla vnučkou císaře Leopolda I., neteří císaře Josefa I. a dcerou císaře Karla VI., který měl se svojí manželkou Alžbětou Kristýnou pouze dvě dcery, z nichž se starší Marie Terezie stala jeho dědičkou (Pragmatická sankce). Za lotrinského vévodu Františka Štěpána, který v mládí pobýval na císařském dvoře a do něhož se bezhlavě zamilovala, se provdala v roce 1736. On sám se kvůli své vyvolené musel vzdát Lotrinského vévodství ve prospěch Francouzského království. V roce 1745 byl pak zvolen císařem Svaté říše římské.

Manželství

Marie Antonietta jde na popraviště od J. L. Davida

Stejně jako její sourozenci se také Marie Antonie již v mladém věku stala objektem matčiny sňatkové politiky. Zřejmě v roce 1766 pojala Marie Terezie plán na sňatek dcery s francouzským následníkem trůnu, čímž by utužila křehké spojenectví mezi Rakouskem a Francií.[1] V roce 1770 se Marie Antoinetta ve Vídni v zastoupení provdala za francouzského následníka trůnu Ludvíka, poté se vydala s družinou na cestu do Francie. Podle zvyku na hranicích obou říší proběhlo předání arcivévodkyně, Marie Antoinetta musela svléci a odložit vše rakouské včetně svého psíka Mopse. Po sňatku přijala jméno Marie Antoinetta a stala se francouzskou korunní princeznou („dauphinkou“). Manžel usedl jako Ludvík XVI. na trůn po smrti svého děda Ludvíka XV. v roce 1774. Po jeho boku byla Marie Antoinetta královnou až do pádu království za Velké francouzské revoluce v roce 1792, kdy byl nejdříve popraven Ludvík a devět měsíců po něm i ona. Se svým manželem neměla vůbec dobrý vztah, on byl tichý a tajemný, zatímco ona byla veřejnosti otevřená. Antoinetta se snažila co nejvíce myšlenkami utéct z tohoto manželství. Pomohl jí v tom její velmi dobrý přítel a později i milenec Axel Fersen, kterého z celého srdce milovala. Bohužel v té době byla už vdaná za Ludvíka XVI. 19. prosince 1778 se po osmi letech manželství páru narodilo první dítě – dcera, Marie Terezie Šarlota, „Madame Royale“, pozdější kněžna z Angoulême, která byla jediným potomkem, který přežil Francouzskou revoluci. Jako další dítě královny se narodil 22. října 1781 vymodlený dauphinLudvík Josef Xaver. Později měli ještě Ludvíka Karla, vévodu z Normandie a dceru Madame Sophie, která však byla znetvořená a v jedenácti měsících zemřela. Vévoda z Normandie zemřel za Hrůzovlády, když byl dán na převýchovu ševci Simonovi. Vévoda z Normandie je označován také jako Ludvík XVII. I přesto, že se Antoinetta stala matkou, nepřestala navštěvovat oslavy a plesy, hrát karty a hazardní hry, ve kterých nechala nemalé jmění, které získávala ze státní pokladny. Díky tomuto byla přezdívána Madame Déficit. Ačkoliv náklady na královský dvůr byly rovny desetině ročního státního rozpočtu, hlavní příčinou bankrotu bylo financování amerických kolonií v boji o nezávislost na Velké Británii. Z velké části mohla za obrovský státní dluh i neschopnost tehdejších ministrů a krále prosadit zdanění šlechty, která se postavila proti vůli krále a tím neumožnila ozdravení ekonomiky království. Ludvík a Antoinetta se nezajímali o politiku a o svůj lid. Poddaní svou královnu vnímali jako bezstarostnou osobu, která se zajímá jen o své blaho a bohatství. Tato situace pak vedla přímo k Velké francouzské revoluci. Z rozhodnutí Revolučního tribunálu byla dne 16. října 1793Paříži Antoinetta sťata gilotinou. Její bratr Josef II. při jedné z návštěv Antoinetty měl pravdu, když pronesl větu „La révolution sera cruelle...“ („Revoluce bude krutá...“).

Filmová zpracování osudu Marie Antoinetty

RokNázevRežisérPředstavitelka M. A.[2]
1923Marie Antoinetta – Život královnyRudolf MeinertDiana Karenne
1938Marie AntoinettaW.S. Van DykeNorma Shearerová
1956Marie Antoinetta, královna FrancieJean DelannoyMichèle Morganová
1975Marie AntoinettaGuy-André LefrancGeneviève Casile
1989Francouzská revoluceRobert EnricoJane Seymourová
1995Dva pokoje ve Versailles
(Z hříček o královnách)
Oldřich DaněkHana Igonda Ševčíková
1996Marie Antoinette is niet dood
(Marie Antoinetta není mrtvá)
Irma AchtenAntje de Boeck
2001Aféra s náhrdelníkemCharles ShyerJoely Richardson
2006Marie AntoinettaSofia CoppolaKirsten Dunstová
2012Sbohem, královnoBenoît JacquotDiane Krugerová
2022Marie-AntoinettePete TravisEmilia Schüleová

Portréty Marie Antoinetty a její rodiny

Vývod z předků

 
 
 
 
 
Mikuláš František Lotrinský
 
 
Karel V. Lotrinský
 
 
 
 
 
 
Klaudie Lotrinská
 
 
Leopold Josef Lotrinský
 
 
 
 
 
 
Ferdinand III. Habsburský
 
 
Eleonora Marie Josefa Habsburská
 
 
 
 
 
 
Eleonora Magdalena Gonzagová
 
 
František I. Štěpán Lotrinský
 
 
 
 
 
 
Ludvík XIII.
 
 
Filip I. Orleánský
 
 
 
 
 
 
Anna Rakouská
 
 
Alžběta Charlotta Orleánská
 
 
 
 
 
 
Karel I. Ludvík Falcký
 
 
Alžběta Šarlota Falcká
 
 
 
 
 
 
Šarlota Hesensko-Kasselská
 
Marie Antoinetta Habsbursko-Lotrinská
 
 
 
 
 
Ferdinand III. Habsburský
 
 
Leopold I.
 
 
 
 
 
 
Marie Anna Španělská
 
 
Karel VI. Habsburský
 
 
 
 
 
 
Filip Vilém Falcký
 
 
Eleonora Magdalena Falcko-Neuburská
 
 
 
 
 
 
Alžběta Amálie Hesensko-Darmstadtská
 
 
Marie Terezie
 
 
 
 
 
 
Anton Ulrich Brunšvicko-Wolfenbüttelský
 
 
Ludvík Rudolf Brunšvicko-Wolfenbüttelský
 
 
 
 
 
 
Alžběta Juliana Šlesvicko-Holštýnsko-Sonderbursko-Norburská
 
 
Alžběta Kristýna Brunšvicko-Wolfenbüttelská
 
 
 
 
 
 
Albrecht Arnošt I. Öttingenský
 
 
Kristýna Luisa Öttingenská
 
 
 
 
 
 
Kristýna Frederika Württemberská
 

Odkazy

Reference

  1. WEISSENSTEINER, Friedrich. Dcery Marie Terezie. Překlad Churaň Milan. 1. vyd. Praha: Ikar, 1995. 245 s. ISBN 80-85944-29-4. Kapitola Marie Antoinetta: Dlouhá cesta ke zralosti, s. 185–233. 
  2. IMDB

Literatura

  • DECKER DE, Michael. Marie Antoinetta: životní příběh francouzské královny. Přeložila Lucie Čapková. 1. vyd. Praha : ALPRESS, 2006. 243 s. ISBN 80-7362-344-7.
  • HAMANNOVÁ, Brigitte. Habsburkové. Životopisná encyklopedie. Praha: Brána ; Knižní klub, 1996. 408 s. ISBN 80-85946-19-X. 
  • WEISSENSTEINER Friedrich, Dcery Marie Terezie, vydavatelství Ikar a Knižní klub, Praha 1995, ISBN 80-85944-29-4, ISBN 80-7176-234-2
  • HANNELORE K. – POMLUVA aneb Jak to bylo doopravdy (dramatický text, světová premiéra leden 2012, Divadlo v Řeznické, herečka Luba Skořepová)

Související články

Externí odkazy

Francouzská královna
Předchůdce:
Marie Leszczyńská
17741792
Marie Antoinetta
Nástupce:
Marie Savojská
Navarrská královna
Předchůdce:
Marie Leszczyńská
17741792
Marie Antoinetta
Nástupce:
Marie Terezie Bourbonská

Média použitá na této stránce

Liotard - Archduchess Maria Antonia - Schönbrunn, Study and Salon of Franz Karl.jpg
Portrait of Archduchess Maria Antonia of Austria at the age of seven years
Marie Antoinette Execution.jpg
Marie Antoinette before her execution, steel engraving.
Marie-Antoinette;temple;koningin der Fransen.jpg
Portrait of Marie Antoinetta Habsbursko-Lotrinská at the Conciergerie, in mourning, with a cameo pendant portraying the Dauphin, holding a life of Mary, Queen of Scots, a bust of Louis XVI and the Testament of 23 December 1792 on the draped table beside.
Arrest of Louis XVI and his Family, Varennes, 1791.jpg
The arrest of Louis XVI and his family at the house of the registrar of passports, at Varennes in June, 1791
Queen Marie Antoinette of France and two of her Children Walking in The Park of Trianon - Nationalmuseum - 18035.tif
Adolf Fredrik Wertmüller was commissioned by King Gustav III to paint this portrait of Marie Antoinette and two of her children. The painting was displayed at the Salon in Paris in 1785, four years before the French Revolution.

Wertmüller’s autobiography explains how the portrait came about: “I travelled […] to Versailles and from there to Petit Trianon, where she spent her summers. That is where I painted portraits of her and the Princess, who was six years old at the time. The Queen welcomed me with the greatest of kindness and distinction, and gave the order that I should paint His Highness The Dauphin at La Muette [the residence of the French Crown Prince] while I was here.” […] “I then headed back to Paris and painted a large canvas of natural size and the full length of the person[s].”

Wertmüller ordered two mannequins for his studio in Paris – one for the Dauphin’s portrait and one for the Princess. It was common to lend the portraitist the clothing that you wanted to be depicted in. It is therefore assumed that the costumes in which the mannequins were dressed actually belonged to the Royal children. Wertmüller also ordered a special coiffure from the Queen’s wigmaker Monsieur Léonard, and he is likely to have had access to the robe à la turque (Turkish dress) that Marie Antoinette is wearing in the portrait. Wertmüller portrays the Queen in an environment where she spent much of her time: the gardens surrounding her palace Petit Trianon, near Versailles. It is the Queen’s role as a mother that is highlighted in the portrait, in the spirit of Rousseau. This is a conscious choice, part of a strategy to change the official image of Marie Antoinette from a frivolous foreigner who loved life’s luxuries to the mother of all France. Princess Marie-Thérèse Charlotte has dropped a rose on the ground. Perhaps she pricked herself on a thorn? The dress does have small flecks of blood on it. The Dauphin is holding tightly onto his mother’s dress.

Marie Antoinette was 30 years old when the portrait was painted. Louis-Joseph was four. He died three years later of tuberculosis. Marie-Thérèse Charlotte was the only member of the family to survive the Revolution.