Marie Charousová-Gardavská

Marie Charousová-Gardavská
Rodné jménoMarie Gardavská
Narození14. února 1893
Železný Újezd
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí10. ledna 1967 (ve věku 73 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povoláníspisovatelka a učitelka
ChoťČeněk Charous
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Marie Charousová-Gardavská (14. února 1893, Železný Újezd[1]10. ledna 1967, Praha) byla česká autorka dětských knih.

Život

Marie Charousová-Gardavská se narodila 14. února 1893 v Železném Újezdě u Blovic. Její otec, Jakub Gardavský, byl řídící učitel. Po studiích pracovala v Praze jako učitelka, v roce 1921 se vdala za pedagoga Čeňka Charouse, též autora a spoluautora dětských knih.[2] Podle matričního záznamu se odhlásila z římskokatolické církve v roce 1921 a navrátila v roce 1923. Napsala řadu knih pro děti a dospívající mládež. Dopisovala si s Františkem Hrubínem a Václavem Trojanem, pro kterého napsala libreto k jeho jediné opeře Kolotoč a též texty ke třem jeho dětským sborům.[3] Je autorkou řady pro děti a dospívající mládež. S manželem je též spoluautorkou knižně vydaných učebních pomůcek.

Zemřela 10. ledna 1967 v Praze.

Dílo

  • U Zmrzlíčků (hra pro děti, vydal Evžen J. Rosendorf, Praha, 1936)
  • Holčičky z křívé ulice (il. V. Živný, nakladatel Vojtěch Šeba, Praha, 1938)
  • Kouzelný klobouk pana Blahouta (divadelní hra, 1938)[4]
  • Dětské hry, Indiánský pochod, Vlak (texty k dětským sborům Václava Trojana,1939)
  • Kouzelné obálky (příběh vznešených koček Izy, Ati a Polinky a jejich kamaráda, psa Čamčula Ham; ilustrace Vojtěch Kubašta, vydalo Doležalovo nakladatelství Červený Kostelec, 1943)
  • Kolotoč (libreto k opeře Václava Trojana, 1936-1939; první uvedení v rozhlase 1942)
  • Malečkův kamarád (spoluautorka s manželem Čeňkem Charousem; sportovní román ze života chlapců; il. František Horník, vydal Vojtěch Šeba, 1941)
  • Kolečko roku (poezie, 1941)
  • Kouzelné dálky (pohádky, 1943)
  • Růžový den (dívčí román, ilustrace Antonín Marek Machourek, vydalo Doležalovo nakladatelství Červený Kostelec, 1944)
  • Diktáty pro školy I. a II. stupně (spoluautorka s manželem Čeňkem Charousem, Státní nakladatelství Praha, 1947 a 1948)

Kouzelné obálky (obsah knihy)

Nejznámější dětská kniha Marie Charousové-Gardavské vypráví o třech vznešených angorských kočkách. Jmenují se Iza, Aťa a Polinka a žijí v zelené vile, chodí v zelených šatech a na svět se dívají zelenými lorňony. Jsou bohaté a ve všem je o ně postaráno; jen nic nevědí o životě za plotem domu. Až když jim kluci nabídnou turecký med z matějské pouti, rozhodnou se, že se na pouť musí taky podívat. Zelené auto je tam zaveze a kočky se seznámí s babičkou, která prodává kouzelné obálky, a s jejím papouškem. Taky se spřátelí se slepičkou a psem Čamčulou Ham. S jejich pomocí vykouzlí pro děti a jejich rodiče další kouzelné obálky a do nich všechno, co si děti mohou přát. („Koloběžky, harmoniky, stavebnice, velký míč …. loutky, hračky, datle, fíky, k zakletému zámku klíč.“) V poslední obálce je klíč k zakletému zámku; kočky nakonec přijdou na to, že zakletý zámek je jejich vila a podělí se o své bohatství s dětmi a babičkou z pouti. Půvabné celostránkové barevné ilustrace Vojtěcha Kubašty znásobily poezii této knihy.

Filmografie

  • Kolotoč (televizní inscenace opery Václava Trojana dle libreta Marie Charousové-Gardavské; Československá televize 1967)

Odkazy

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“