Marie Chodounská

Marie Chodounská
Marie Chodounská (kreslila H. Emingerová
Marie Chodounská (kreslila H. Emingerová
Narození19. srpna 1871
Bílé Poličany
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí5. prosince 1922 (ve věku 51 let)
Smíchov
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníHřbitov Malvazinky
Povolánímalířka
RodičeKarel Chodounský otec
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Marie Chodounská - Kritiky a úvahy tiskem vyšlé (1924), kniha byla vydána nákladem autorčiným
Hrob Karla Chodounského a Marie Chodounské na hřbitově na Malvazinkách

Marie Chodounská (19. srpna 1871 Bílé Poličany[1]5. prosince 1922 Praha Smíchov[2][3]) byla česká malířka, kreslířka a grafička.

Život

Narodila se v malé podkrkonošské obci Bílých Poličanech v rodině doktora lékařství Karla Chodounského a jeho manželky Juliány, rozené Chvátalové. Vyrůstala s mladším bratrem Karlem,[4] s nímž měla Marie vřelý sourozenecký vztah. Nedlouho po jejím narození se rodina odstěhovala do Prahy,[4] kde její otec získal práci. Později byla poslána rodiči na léčebný pobyt k příbuzným do jižní Francie, kde se učila francouzsky, věnovala se ručním pracím a vypomáhala v hospodářství. Koncem 80. let 19. století se vrátila do Prahy a v letech 1889–1891 se školila u malíře Karla Liebschera. Později navštěvovala krajinářskou školu Ferdinanda Engelmüllera,[5] kde setrvala do roku 1907. V rámci výuky vyjížděla se spolužáky do plenéru malovat pražské motivy a oblíbené polabské scenerie. Z této doby se kromě krajinek a květinových zátiší dochovaly i olejomalby zachycující průmyslový Smíchov, letohrádek Klamovka nebo Malostranský hřbitov.

Malířka často navštěvovala s otcem a bratrem Slovinsko, kde malovala tamější krajinu a mohutné masivy slovinských alp. Na jedné z výprav do slovinských alp se seznámila s mladým slavistou Ivanem Kunšičem,[6] do kterého se zamilovala. V lednu 1899 však Kunšič náhle vážně onemocněl a krátce poté chorobě podlehl ve vídeňské nemocnici. Úmrtí milované osoby byl jen počátek série citových otřesů, kterými si tehdy musela projít. Její matce bylo krátce poté diagnostikováno závažné psychické onemocnění a o dva roky později tragicky zahynul její mladší bratr Karel. Upnula se zcela k malování, tvořila v přírodě, ale i ve svém smíchovském ateliéru a umělecká kritika její dílo stále lépe přijímala. V roce 1909 se uskutečnila její první souborná výstava[7] v Topičově salonu, která byla velmi úspěšná. Kritika v tehdy nejčtenějším českém deníku výtvarnici označila jako nadprůměrnou a pisatel článku ocenil jak její nadání, tak obdivuhodnou disciplínu. Následně vystavovala v březnu 1917 v Rubešově galerii a za dva roky se zúčastnila výstavy v Obecním domě, kterou pořádal Výtvarný odbor Ústředního spolku českých žen. Její obrazy byly vysoce oceněny a Josef Čapek jí složil poklonu ve své novinové stati. Malovala nejraději krajiny z Alp, Beskyd, Šumavy a také pražské motivy. Pokusila se také o pár grafických listů technikou leptu.

Když byla na vrcholu své tvorby, nastal zlom, za nímž stál její zhoršující se zdravotní stav. V létě roku 1922 u ní byla diagnostikována rakovina, následně byla hospitalizována v pražské nemocnici a operována. Naděje na uzdravení však byla téměř nulová. Marie Chodounská zemřela 5. prosince 1922[3] a byla pohřbena na smíchovském hřbitově Malvazinky. V roce 1923 byla uspořádána její posmrtná výstava, která se uskutečnila v Domě umělců v Praze.

Výstavy

Autorské

  • 1909 – Marie Chodounská, Topičův salon, Praha
  • 1923 – Marie Chodounská (posmrtná), Rudolfinum, Praha

Společné

  • 1907–1908 – Vánoční výstava českých umělců, Topičův salon, Praha
  • 1908–1909 – Česká grafika II., Topičův salon, Praha
  • 1918 – Výstava českých umělců ve prospěch pozůstalých po československých legionářích,Topičův salon, Praha
  • 1928 – Československé výtvarné umění 1918 - 1928, Brno (Brno-město), Brno

Galerie

Odkazy

Literatura

  • 1993 – Nový slovník československých výtvarných umělců (I. díl; A - K)

Reference

  1. SOA Zámrsk, Matrika narozených v Bílých Poličanech, sign. 84-4552, ukn 8905, str.210 . Dostupné online.
  2. Matriční záznam o úmrtí a pohřbu Marie Chodounská farnosti při kostele sv.Václava na Smíchově
  3. a b Kramerius, Národní politika, Datum vydání výtisku: 12.12.1922 Číslo výtisku: 340, Číslo stránky: 8, oznámení o úmrtí malířky Marie Chodounské
  4. a b NACR Praha Pobytové přihlášky pražského policejního ředitelství (konskripce) 1850–1914, Chodounský Karel (* 1843) s rodinou Dostupné online.
  5. Kramerius, Národní politika, Datum vydání výtisku: 25.5.1900 Číslo výtisku: 143, Číslo stránky: [8, Z dílen výtvarných umělců, malířská škola krajináře F.Engelmüllera.]
  6. Ivan Kunšič (1874–1899)
  7. Národní politika, Datum vydání výtisku: 14.10.1909 Číslo výtisku: 284, Číslo stránky: 7, Výstava obrazů sl. Marie Chodounské

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Marie Chodounská - Kritiky a úvahy tiskem vyšlé (1924).jpg
Marie Chodounská - Kritiky a úvahy tiskem vyšlé, kniha
Chodounská Marie - Podzimní jezírko.jpg
Chodounská Marie - Podzimní jezírko
Chodounská Marie - Krajina s rybníkem.jpg
Chodounská Marie - Krajina s rybníkem
Marie Chodounská - U jezera.jpg
Marie Chodounská - U jezera
Marie Chodounska Karel Chdounsky Hrob.jpg
Autor: Mojmir Churavy, Licence: CC BY-SA 4.0
Hrob Marie Chodounské a Karla Chodounského na hřbitově Malvazinky v Praze v sektoru BII, číslo hrobu 234, číslo 40 na oficiální mapce hřbitova. Marie Chodounská (* 19. srpna 1871 Bílé Poličany – 5. prosince 1922 Praha Smíchov) byla česká malířka, kreslířka a grafička. Karel Chodounský (* 18. května 1843 Studénka - 12. května 1931 Praha) byl český lékař, zakladatel české farmakologie a žák Jana Evangelisty Purkyně.
Chodounska Marie - Podvečer v horách.jpg
Chodounska Marie - Podvečer v horách
Marie Chodounská signatura.jpg
Marie Chodounská signatura
Marie Chodounská.jpg
podobizna Marie Chodounské od malířky Heleny Emingerové