Marie Filomena Dolanská

Marie Filomena Dolanská
Marie Filomena Dolanská
Marie Filomena Dolanská
Narození30. listopadu 1895
Všemina
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí8. prosince 1943 (ve věku 48 let) nebo 7. prosince 1943 (ve věku 48 let)
Koncentrační tábor Ravensbrück
Německá říšeNěmecká říše Německá říše
Povolánířeholnice a učitelka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie Filomena Dolanská (30. listopadu 1895 Všemina[1]8. prosince 1943 Koncentrační tábor Ravensbrück[1][2] ) byla česká učitelka a řeholnice, členka České kongregace sester dominikánek, ředitelka školy a představená kláštera ve Vlaštovičkách (dnes část Opavy), umučená v Koncentračním táboře Ravensbrück. Katolická církev zvažuje její blahořečení.[3]

Život

Pocházela z početné zbožné rodiny, mezi jejími sourozenci byli dva kněží. V letech 19111915 studovala na učitelském ústavu sester dominikánek v Řepčíně a po maturitě vstoupila do jejich kongregace. Časné sliby složila 12. září 1917, věčné 28. srpna 1920. Působila nejprve jako učitelka a posléze jako ředitelka řádové školy a představená konventu ve Vlaštovičkách.

I po okupaci země nacistickým Německem dávala najevo své vlastenecké cítění, ignorovala zákaz výuky českého jazyka a zastávala se osob stíhaných gestapem. Dne 10. května 1941 byla zatčena, umístěna do samovazby a asi po měsíci odeslána do Koncentračním táboře Ravensbrück. Zde zemřela (podle oficiálního úmrtního listu na rakovinu obličeje) a byla zpopelněna při hromadném pohřbu žehem.

Je po ní pojmenována ulice Marie Dolanské ve Vlaštovičkách, v níž stojí bývalý klášter (dnes charitní Dům sv. Cyrila a Metoděje pro zrakově postižené), který vedla.

Odkazy

Reference

  1. a b Matriční záznam o narození a křtu farnost Všemina
  2. zápis obsahuje i místo úmrtí
  3. Stránky Sdružení přátel bl. Hyacinta M. Cormiera zmiňují přehled jejích životopisných dat a mluví o přípravě podrobnějšího životopisu pro beatifikační proces, viz http://www.cormier.cz/smrt.htm Archivováno 5. 2. 2007 na Wayback Machine.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austria-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of German Reich (1935–1945).svg
National flag and merchant ensign of Germany from 1935 to 1945.
Flag of Germany (1935–1945).svg
National flag and merchant ensign of Germany from 1935 to 1945.
Marie Filomena Dolanská.jpg
Marie Filomena Dolanská, česká učitelka a řeholnice