Marie Františka Falcko-Sulzbašská

Marie Františka Falcko-Sulzbašská
Zweibrückensko-Birkenfeldská falckrběnka
Portrét
Narození15. června 1724
Schwetzingen
Úmrtí15. listopadu 1794 (ve věku 70 let)
Sulzbach-Rosenberg
Pohřbenakostel svaté Marie (Sulzbach-Rosenberg)
ManželFridrich Michal Falcko-Zweibrückenský
PotomciKarel II. August Zweibrückensko-Birkenfeldský
Klemens August Josef Fridrich
Amálie Zweibrückensko-Birkenfeldská
Maria Anna Falcko-Zweibrückenská
Maxmilián I. Josef Bavorský
DynastieWittelsbachové
OtecJosef Karel Falcko-Sulzbašský
MatkaAlžběta Augusta Falcko-Neuburská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie Františka Falcko-Sulzbašská (Maria Franziska, Pfalzgräfin von Sulzbach; 15. června 172415. listopadu 1794) z rodu Wittelsbachů, sňatkem falckraběnka a vévodkyně ze Zweibrücken-Birkenfeld.

Biografie

Narodila se ve Schwetzingen jako páté dítě/čtvrtá dcera ze sedmi potomků Josefa Karla ze Sulzbachu a Alžběty Augusty Falcko-Neuburské. Ze všech sourozenců se dospělosti dožila pouze ona a její dvě starší sestry Alžběta Augusta a Marie Anna. Její otec byl jmenován nástupcem svého tchána Karla III. Filipa Falckého, nikdy však dědictví nepřevzal kvůli své předčasné smrti v roce 1729. Starší sestra Marie Františky, Alžběta Augusta, se později stala manželkou dalšího falckého dědice Karla Teodora Bavorského.

Když Karel Teodor v roce 1799 zemřel bez legitimních potomků, zdědil Bavorsko i Falc nejmladší syn Marie Františky, Maxmilián Josef. Marie Františka je tedy předkem všech bavorských králů vládnoucích až do roku 1918 a stále žijících členů rodu Wittelsbachů.

Manželství, potomci

Dne 6. února 1746 se Marie Františka provdala za Fridricha Michaela ze Zweibrücken-Birkenfeld. Z manželství se narodilo pět dětí, tři synové a dvě dcery, druhý chlapec však již v útlém věku zemřel.

Potomci

Nemanželský syn

Po roce 1760 začal vztah Marie Františky s manželem upadat. Podle svých vlastních slov byla svedena špatným příkladem dvora a začala si románek s hercem z Mannheimu. Když otěhotněla, byla vykázána od dvora. Ve Štrasburku porodila syna a následně byla držena v klášteře – nejprve v klášteře voršilek ve městě Mety, posléze v klášteře augustiniánek v Bonnevoye v Lucemburském vévodství. Po manželově smrti v roce 1767 se Marie Františka směla usadit na zámku Sulzbach.

Smrt

Na svém sídle v Sulzbachu také Marie Františka roku 1794 zemřela. K poslednímu odpočinku byla uložena v místním farním kostele. V roce 1983 bylo její srdce na žádost rodu Wittelsbachů odděleno a uloženo v Milostné kapli (Gnadenkapelle) v Altötting.

Vývod z předků

 
 
 
 
 
August Falcko-Sulzbašský
 
 
Kristián August Falcko-Sulzbašský
 
 
 
 
 
 
Hedvika Holštýnsko-Gottorpská
 
 
Teodor Eustach Falcko-Sulzbašský
 
 
 
 
 
 
Jan VII. Nasavsko-Siegenský
 
 
Amálie Nasavsko-Siegenská
 
 
 
 
 
 
Markéta Šlesvicko-Holštýnsko-Sonderburská
 
 
Josef Karel Falcko-Sulzbašský
 
 
 
 
 
 
Arnošt Hesensko-Rheinfelsský
 
 
Vilém Hesensko-Rotenburský
 
 
 
 
 
 
Marie Eleonora ze Solms-Lich
 
 
Marie Eleonora Hesensko-Rotenburská
 
 
 
 
 
 
Ferdinand Karel z Löwenstein-Wertheim-Rochefort
 
 
Marie Anna z Lowenstein-Wertheim
 
 
 
 
 
 
Anna Marie z Fürstenbergu-Heiligenbergu
 
Alžběta Augusta Falcko-Sulzbašská
 
 
 
 
 
Wolfgang Vilém Neuburský
 
 
Filip Vilém Falcký
 
 
 
 
 
 
Magdalena Bavorská
 
 
Karel III. Filip Falcký
 
 
 
 
 
 
Jiří II. Hesensko-Darmstadtský
 
 
Alžběta Amálie Hesensko-Darmstadtská
 
 
 
 
 
 
Žofie Eleonora Saská
 
 
Alžběta Augusta Falcko-Neuburská
 
 
 
 
 
 
Janusz Radziwiłł
 
 
Bogusław Radziwiłł
 
 
 
 
 
 
Alžběta Žofie Braniborská
 
 
Ludvika Karolina Radziwiłłova
 
 
 
 
 
 
Janusz Radziwiłł
 
 
Anna Marie Radziwiłłova
 
 
 
 
 
 
Kateřina Potocká
 

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Countess Palatine Maria Franziska of Sulzbach na anglické Wikipedii a Maria Franziska von Pfalz-Sulzbach na německé Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Maria Franziska of the Palatinate-Sulzabch, countess of Zweibrücken-Birkenfeld.jpg
Sie war die jüngere Schwester von Elisabeth Auguste von Bayern. Maria heiratete im Jahre 1746 Friedrich Michael von Pfalz-Birkenfeld (1724–1767). Ihr Sohn Maximilian I. (1756–1825) wurde später König von Bayern. Allerdings erlebte sie den Aufstieg ihrer Familie nicht mehr. Die Beziehung zu ihrem Mann war seit 1760 gescheitert. Nach ihren eigenen Angaben wurde sie "durch das üble Beispiel des von ihr verachteten Hofes" verführt, eine Beziehung mit einem Mannheimer Schauspieler einzugehen. Als sie schwanger wurde, entfernte man sie vom Hof. In Straßburg gebar sie einen Sohn und wurde dann quasi in Klosterhaft gesteckt; zunächst bei Ursulinen in Metz und dann zu den Augustinerinnen zu Bonnevoye im Herzogtum Luxemburg. Nach dem Tod ihres Mannes 1767 durfte sie auf Schloss Sulzbach ziehen. Sie starb im Jahre 1794 und fand in der Pfarrkirche zu Sulzbach ihre letzte Ruhestätte. Ihr Herz wurde getrennt bestattet und befindet sich seit 1983 in der Gnadenkapelle von Altötting.