Marie Krupičková

Marie Krupičková
Marie Krupičková (uprostřed) s p. Krasíkem a pilotem Vavřincem Šedivcem na letišti Plzeň-Bory, 1930
Marie Krupičková (uprostřed) s p. Krasíkem a pilotem Vavřincem Šedivcem na letišti Plzeň-Bory, 1930
Narození19. srpna 1909
Benátky nad Jizerou Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí9. prosince 1997 (ve věku 88 let)
Praha ČeskoČesko Česko
Národnostčeská
Povolánísportovkyně, pilotka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie Krupičková (19. srpna 1909 Nové Benátky9. prosince 1997 Praha) byla česká sportovkyně, pilotka a radiotelegrafistka, průkopnice zastoupení žen v letectví. 21. září 1930 uskutečnila na borském letišti v Plzni jako první Češka samostatný seskok padákem. Jako první žena v Evropě získala mezinárodní diplom v oboru radiotelegrafie.

Život

Mládí

Narodila se v Benátkách nad Jizerou v české rodině. Podle svých vzpomínek letěla poprvé ve svých sedmnácti letech dopravním letadlem z Prahy do Brna. Tato zkušenost ji výrazně ovlivnila.

Padákový seskok

Po rozhodnutí stát se pilotkou se Krupičková zaměřila na uskutečnění padákového seskoku, který do té doby v Československu žádná žena neabsolvovala. Dva roky čekala na udělení povolení Ministerstva veřejných prací. Spojila se s bývalým kapitánem Československého letectva Janem Popelákem, vedoucím padákové továrny PAK a padákovým konstruktérem, který se rozhodl ji v záměru podpořit a zapůjčit padák své firmy. Krupičková prošla školením zkušeného padákového skokana Aloise Vrecla, naučila se rovněž s padákem zacházet a balit jej.

K uskutečnění jí dopomohlo přijetí za členku Západočeského aeroklubu, který využíval městské letiště na Borských polích za městem. S ním bylo ujednáno provedení seskoku 20. září 1930, z důvodu nepřízně počasí byl však seskok odložen na následující den, neděli 21. září. Krupičková nastoupila do letounu Aero A-14 pilotovaném Vavřincem Šedivcem[1], ve výšce asi 700 metrů nad zemí seskočila. Seskok byl proveden tzv. americkým způsobem, tedy výstupem na křídlo dvouplošného letounu, poté následovalo otevření menšího padáku, seskok a otevření hlavního padáku[2]. Po několikaminutovém letu bez obtíží přistála nedaleko borského letiště.

Pilotkou

Marie Krupičková poté pokračovala ve své kariéře v letectví: stala se pilotkou a telegrafistkou, provedla rovněž několik dalších padákových seskoků. Později jí byly seskoky zcela zakázány (byly považovány za nebezpečné). Zařadila se mezi vůbec první ženy v Československu s pilotním průkazem, vedle pilotky a manželky Vavřince Šedivce Anežky Šedivcové-Formánkové. Usadila se v Praze.

Pracovala jako palubní technik u Československých aerolinií, zúčastňovala se zalétávání opravených letadel, vedla mzdouvou účtárnu.

Její další působení v letectví ukončily události spojené se vznikem Protektorátu Čechy a Morava a druhou světovou válkou.

Po druhé světové válce pracovala jako palubní navigátorka v dopravních letadlech. Odmítla vstoupit do KSČ a po roce 1950 už u ČSA pracovat nemohla.Špatný kádrový posudek ji neumožnil najít si místo v letecké branži, a proto až do důchodu pracovala jako účetní a žila o samotě[3].

Úmrtí

Marie Krupičková zemřela 9. prosince 1997 v Praze ve věku 88 let.

Odkazy

Reference

  1. Plzeň Pilsen. www.vrtulnik.cz [online]. [cit. 2021-02-02]. Dostupné online. 
  2. Marie Krupičková :: Večerníkovi - genealogie. rodokmen7.webnode.cz [online]. [cit. 2021-02-02]. Dostupné online. 
  3. Informační panel v Leteckém muzeu v Mladé Boleslavi

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
MarieKrupickova1909.png
Marie Krupičková (1909–1997), Czech sport and passenger aircraft pilot, first female parachute jumper in ČSR (1930) with pilot Vavřinec Šedivec (right) and Mr. Krasík from PAK Comp. on Plzeň-Bory airport