Marie Podešvová

Marie Podešvová
Rodné jménoMarie Jarušková
Narození24. června 1901
Praha
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí18. října 1994 (ve věku 93 let)
Rožnov pod Radhoštěm
ČeskoČesko Česko
Místo pohřbeníValašské muzeum v přírodě
PseudonymMarie Jensenová
Povoláníspisovatelka, překladatelka, filmová herečka a herečka
Manžel(ka)
Děti
Web oficiální stránka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Marie Podešvová, pseudonym Marie Jensenová (24. června 1901, Praha18. října 1994, Rožnov pod Radhoštěm) byla česká spisovatelka a překladatelka. Velkou část života prožila na Valašsku. Láska k tomuto kraji, jeho lidem a přírodě se odráží i v jejích dílech.

Život

Hrob Františka Podešvy a Marie Podešvové na Valašském Slavíně

Marie Podešvová (rozená Jarušková) vyrůstala v Brně, její otec byl vedoucím administrace Lidových novin a starostou brněnského Sokola. V letech 1918–19 absolvovala tři semestry v pařížském Institutu Maintenon. Roku 1922 hrála pod pseudonymem Máňa Jensenová v němých filmech rakouského režiséra Hanse Otto Löwensteina.[1]

S manželem žili v Praze, od roku 1938 v Beskydech na Soláni, kde se scházeli s dalšími malíři, spisovateli nebo hudebními skladateli.

Podešvová psala do dlouhé řady periodik: Salon, Rozkvět, Zora, Venkov, Červený květ, Lidové noviny, Lidová demokracie, Mateřídouška, Květy, Naše rodina, Výběr, Literární noviny, Ostravský večerník, Literární měsíčník, Tvorba. Někdy přitom využívala pseudonym Marie Jensenová,[1] zejména ve svých překladech z francouzštiny a ruštiny.

Ve druhé polovině 50. let se více soustředila na literární tvorbu.

Zemřela ve věku 93 let, je pochována na Valašském Slavíně.[2]

Rodina

Jejím manželem byl od roku 1926 akademický malíř František Podešva (1893–1979). Její nejstarší dcera Eva Fuková (1927–2015) byla významnou fotografkou, 35 let žila v USA.

Reference

  1. a b BARTŮŠKOVÁ, Sylva. Marie Podešvová [online]. Slovník české literatury, 2006-9-30. Dostupné online. 
  2. Marie Podešvová [online]. Masarykova veřejná knihovna, Vsetín [cit. 2015-09-12]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-07-02. , cit. dle MIKULCOVÁ, Marie, GRACLÍK, Miroslav: Kulturní toulky Valašskem, Alpress, Frýdek-Místek 2001 a Slovník českých spisovatelů: díl 2. Brána Praha 1998

Literatura

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Emblem-web.svg
Autor: David Vignoni / ICON KING, Licence: LGPL
Icon from Nuvola icon theme for KDE 3.x / GNOME 2.
František Podešva hrob.jpg
Autor: Tadeáš Bednarz , Licence: CC BY-SA 4.0
Hrob František Podešva a Marie Podešvová u kostela Sv. Anny ve Valašském muzeu v přírodě, Rožnov pod Radhoštěm, okres Vsetín, Zlínský kraj, Česko