Marie Portugalská (1521–1577)

Marie Portugalská
vévodkyně z Viseu
Portrét
Portrét od Anthonise Mora (cca 1550-1555)
Narození18. června 1521
Lisabon, Portugalské království
Úmrtí10. října 1577 (ve věku 56 let)
Lisabon, Portugalské království
PohřbenaKostel Panny Marie z Luz, Lisabon
PředchůdceManuel I. Portugalský
Nástupceprinc Miguel
DynastieAvizové
OtecManuel I. Portugalský
MatkaEleonora Habsburská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie Portugalská, vévodkyně z Viseu (18. června 152110. října 1577, Lisabon), byla portugalská infantka a jediná dcera krále Manuela I. Portugalského a Eleonory Rakouské. Mariino osobní bohatství konkurovalo majetku jejího nevlastního bratra, krále Jana III. Portugalského, což z ní činilo nejbohatší ženu v Portugalsku a jednu z nejbohatších princezen v Evropě. Byla známá jako patronka umění a architektury.

Biografie

Narodila se 18. června 1521 v portugalském Lisabonu. Byla jedinou dcerou krále Manuela I. Portugalského a arcivévodkyně Eleonory Rakouské. Byla pověstná mimořádnou krásou, "umocněnou bělostí pleti a nebeskou modří očí"; to byly typické znaky členů rodu Trastámarů, potomků Petra I. Kastilského.

Vyrůstala bez otce, který zemřel půl roku po jejím narození (13. prosince 1521), i bez matky, která byla figurkou politických zájmů svého bratra Karla I. Španělského. Ten Eleonoru po smrti Manuela I. přiměl opustit portugalský dvůr a v roce 1530 po uzavření míru v Cambrai provdat se za francouzského krále Františka I., třebaže na francouzském dvoře nesehrála žádnou důležitou roli a neměla žádný vliv. V roce 1547 znovu ovdověla. Po dlouhá léta se Eleonora snažila (za pomoci svého bratra Karla) získat svolení portugalského krále (Manuelova syna Jana III.) k tomu, aby Marie žila s ní, ten ale vydal souhlas teprve v roce 1555. Doba odloučení však byla příliš dlouhá - když se po Eleonořině návratu do Španělska v roce 1557 matka s dcerou ve španělském Badajozu konečně setkaly, Marie odmítla žít s matkou a po třech týdnech se vrátila do Portugalska. Pro Eleonoru to byla velká rána, která zřejmě uspíšila její smrt; zemřela při návratu z Badajozu 25. února 1558.

Marie se měla stát manželkou svého bratrance Filipa, pozdějšího španělského krále Filipa II. Když jednání o svatbě byla téměř před uzavřením smlouvy, zemřel anglický král Eduard VI. a Filip uzavřel manželství s jeho starší nevlastní sestrou a následnicí Marií Tudorovnou.

Třebaže byla jednou z nejbohatších a nejvíce žádoucích princezen Evropy té doby, zemřela Marie v Lisabonu 10. října roku 1577 neprovdána a tedy i bezdětná. Pohřbena byla v chrámu Panny Marie v Carnide v Lisabonu, který pomohla obnovit.

Odkaz

Marie byla velmi vzdělaná a podporovala vydatně umění a vědy, což jí umožňoval velký majetek, jenž zdědila po matce. Od roku 1557 financovala opravy starého kostela Panny Marie v Carnide v Lisabonu. Práce byly skončeny v roce 1594.

Vyobrazení infantky Marie bylo použito na portugalské bankovce v hodnotě padesáti escudo.

Vývod z předků

 
 
 
 
 
Jan I. Portugalský
 
 
Eduard I. Portugalský
 
 
 
 
 
 
Filipa Lancasterská
 
 
Ferdinand, vévoda z Viseu
 
 
 
 
 
 
Ferdinand I. Aragonský
 
 
Eleonora Aragonská
 
 
 
 
 
 
Eleonora z Alburquerque
 
 
Manuel I. Portugalský
 
 
 
 
 
 
Jan I. Portugalský
 
 
Jan Portugalský
 
 
 
 
 
 
Filipa Lancasterská
 
 
Beatrix Portugalská
 
 
 
 
 
 
Alfons I.
 
 
Isabela z Braganzy
 
 
 
 
 
 
Beatriz Pereira de Alvim
 
Marie Portugalská
 
 
 
 
 
Fridrich III. Habsburský
 
 
Maxmilián I. Habsburský
 
 
 
 
 
 
Eleonora Portugalská
 
 
Filip I. Kastilský
 
 
 
 
 
 
Karel Smělý
 
 
Marie Burgundská
 
 
 
 
 
 
Isabela Bourbonská
 
 
Eleonora Habsburská
 
 
 
 
 
 
Jan II. Aragonský
 
 
Ferdinand II. Aragonský
 
 
 
 
 
 
Jana Enríquezová
 
 
Jana I. Kastilská
 
 
 
 
 
 
Jan II. Kastilský
 
 
Isabela Kastilská
 
 
 
 
 
 
Isabela Portugalská
 

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku María de Avis na španělské Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce