Marie Tereza Bourbonská (1726–1746)

Marie Tereza Bourbonská
Dauphine Francie
Portrét
Úplné jménoMaría Teresa Antonia Rafaela de Borbón y Farnesio
Marie-Thérèse Antoinette Raphaëlle de Bourbon
Narození11. června 1726
Madrid, Španělsko
Úmrtí22. července 1746 (20 let)
Versailles, Francie
PohřbenaBazilika Saint-Denis
ManželLudvík Ferdinand Bourbonský
PotomciMarie Tereza Francouzská
RodBourboni
OtecFilip V. Španělský
MatkaAlžběta Parmská
PodpisPodpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie Tereza Bourbonská (María Teresa Antonia Rafaela; 11. června 1726, Madrid22. července 1746, Versailles) byla španělskou infantkou a sňatkem s Ludvíkem Ferdinandem Bourbonským dauphine Francie.

Španělská infantka

Narodila se v Královském paláci ve španělském Madridu jako dcera Filipa V. a jeho druhé manželky Alžběty Parmské. Pokřtěna byla Královská Výsost španělská infantka jako María Teresa Antonia Rafaela. Známa byla jako Marie Tereza Rafaela a někdy jen jako Marie Tereza.

Před její svatbou byly vztahy mezi španělským a francouzským dvorem špatné: Španělé byli Francouzi uraženi za zrušení zasnoubení Ludvíka XV. s Marianou Viktorií Španělskou, starší sestrou Marie Terezy, v roce 1725. Ludvík XV. se namísto toho oženil s Marií Leszczyńskou. Sňatek Marie Terezy a dauphina byl oznámen v srpnu 1739, po svatbě Luisy Alžběty Francouzské (sestra dauphina) a Filipa Parmského (bratr Marie Terezy). Vlivem její matky Alžběty Parmské bylo rozhodnuto, že Marie Tereza neodjede do Francie, dokud nebude starší.

Dauphine Francie

Infantka se za dauphina provdala 18. prosince 1744 v zastoupení v Madridu a v lednu 1745 opustila Španělsko. 21. února 1745 dorazila do Versailles. Oficiální sňatek se konal v paláci Versailles 23. února 1745 v provedení kardinála de Rohan. Ve Francii byla známá jako Marie Thérèse Raphaëlle d'Espagne nebo de Bourbon. Manželství bylo plánováno, aby zlepšilo vztahy mezi bratraneckými dvory Francie a Španělska; jako dítě byl Ludvík XV. zasnouben s Marianou Viktorií Španělskou, starší dcerou Filipa V. Zasnoubení bylo zrušeno a vztahy mezi bratranci ochladly. Tento poslední sňatek měl tedy zlepšit vztahy mezi oběma králi. Nová Madame la Dauphine byla po královně Marii nejvýše postavenou ženou v království. Byla první dauphine od roku 1712, kdy zemřela Marie Adelaide Savojská.

Manželství nezačalo dobře, konzumováno první noc nebylo. Byla to ostuda hlavně pro mladou dauphine, jejíž postavení u dvora se oslabilo. Navzdory tomu měla dobrý vztah s králem a královnou a její manžel se do ní rychle zamiloval. Ačkoli byla dauphine popisována jako krásná, důstojná, zbožná a vzdělaná, negativní poznámky se dělaly na její rudé vlasy. Její přirozená plachost ji izolovala ode dvora a Marie Tereza byla navíc otevřeně proti králově vztahu s Madame Pompadour. Manželství s dauphinem bylo nakonec konzumováno v září 1745, což ukončilo dvorské klepy. Pár si byl velmi blízký a oddaný a většinu času trávil spolu. 19. července 1746 Marie Tereza porodila ve Versailles dceru. 22. července Marie Tereza zemřela, k dauphinově obrovskému smutku, který přetrval až do jeho druhého manželství. Ludvík XV. musel syna odtáhnout od smrtelného lože jeho manželky. Novorozeně bylo pokřtěno jako Marie Thérèse a obdrželo titul Madame Royale, zemřelo však již v dubnu 1748.

Marie Tereza byla pohřbena 6. srpna 1746 v bazilice Saint-Denis. Po její smrti její nevlastní bratr Ferdinand VI. Španělský navrhl, aby se dauphin oženil s její sestrou Marií Antonií, to však Ludvík XV. odmítl. Dauphin se nakonec podruhé oženil s Marií Josefou Saskou, dcerou Augusta III. Polského a Marie Josefy Habsburské. Než dauphin v roce 1765 zemřel, požádal, aby bylo jeho srdce uloženo vedle hrobu Marie Terezy.

Potomci

  1. Marie Tereza Francouzská (19. července 1746 – 27. dubna 1748)

Vývod z předků

 
 
 
 
 
Ludvík XIII.
 
 
Ludvík XIV.
 
 
 
 
 
 
Anna Rakouská
 
 
Ludvík Francouzský
 
 
 
 
 
 
Filip IV. Španělský
 
 
Marie Tereza Habsburská
 
 
 
 
 
 
Izabela Bourbonská
 
 
Filip V. Španělský
 
 
 
 
 
 
Maxmilián I. Bavorský
 
 
Ferdinand Maria Bavorský
 
 
 
 
 
 
Marie Anna Habsburská
 
 
Marie Anna Bavorská
 
 
 
 
 
 
Viktor Amadeus I.
 
 
Jindřiška Adéla Marie Savojská
 
 
 
 
 
 
Kristina Bourbonská
 
Marie Tereza Bourbonská
 
 
 
 
 
Odoardo I. Farnese
 
 
Ranuccio II. Farnese
 
 
 
 
 
 
Markéta Medicejská
 
 
Eduard Parmský
 
 
 
 
 
 
František I. d'Este
 
 
Isabela d'Este
 
 
 
 
 
 
Marie Kateřina Farnese
 
 
Alžběta Parmská
 
 
 
 
 
 
Wolfgang Vilém Neuburský
 
 
Filip Vilém Falcký
 
 
 
 
 
 
Magdalena Bavorská
 
 
Dorotea Žofie Falcko-Neuburská
 
 
 
 
 
 
Jiří II. Hesensko-Darmstadtský
 
 
Alžběta Amálie Hesensko-Darmstadtská
 
 
 
 
 
 
Žofie Eleonora Saská
 

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Maria Teresa Rafaela of Spain na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Coat of Arms of Spain.svg
Autor: Heralder, Licence: CC BY-SA 3.0
Coat of arms of Spain (official)
Signature of the Infanta Marie Thérèse of Spain at her own wedding to the Dauphin of France on 23 February 1745.png
Signature of the Infanta Marie Thérèse of Spain at her own wedding to the Dauphin of France on 23 February 1745