Marie Tereza Savojská (1756–1805)

Marie Tereza Savojská
hraběnka z Artois
Portrét
Marie Tereza hraběnka z Artois na obraze z roku 1775 (autorem obrazu je François-Hubert Drouais)
Úplné jménoMaria Teresa di Savoia
Narození31. ledna 1756
Turín, Savojsko
Úmrtí2. června 1805 (ve věku 49 let)
Štýrský Hradec, Rakousko
ManželKarel Filip z Artois
PotomciLudvík Antonín, vévoda z Angoulême
Žofie z Artois
Karel Ferdinand Bourbonský
Marie Tereza z Artois
DynastieSavojští
OtecViktor Amadeus III.
MatkaMarie Antonie Španělská
PodpisPodpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie Tereza Savojská (31. ledna 1756 Turín2. června 1805 Štýrský Hradec) byla savojská princezna a manželka Karla Filipa z Artois, vnuka Ludvíka XV. a mladšího bratra Ludvíka XVI. Devatenáct let po její smrti se stal její manžel francouzským králem Karlem X.

Původ

Princezna Marie Tereza Savojská se narodila v Královském Paláci v Turínu za vlády svého dědečka Karla Emanuela III. Byla třetí dcerou a pátou ze dvanácti dětí dědice trůnu a jeho manželky, Viktora Amadea a Marie Antonie Španělské. Vyrůstala se svou o tři roky starší sestrou Marií Josefínou, která se později provdala do francouzské královské rodiny.

Zásnuby a manželství

Následovala řada politických sňatků, Marie Tereza byla zasnoubena s hrabětem z Artois, nejmladším vnukem vládnoucího krále Francie, Ludvíka XV. Artois byl původně zamýšlen jako snoubenec pro Luisu Adelaidu Bourbonskou, dceru knížete z Condé. Ke sňatku s Luisou Adelaidou však nikdy nedošlo, protože její postavení bylo mnohem nižší, než Artoise, který byl v přímé linii na dědictví francouzského trůnu. Marie Tereza se za hraběte provdala v zastoupení v Palazzina di caccia ve Stupinigi, oficiální obřad se konal ve Versailles 16. listopadu 1773.

Tato svatba byla druhým ze tří francouzsko-savojských spojení během čtyř let. V dubnu 1771 se její starší sestra Marie Josefína provdala za staršího bratra hraběte z Artois, hraběte z Provence; později, v roce 1775, se bratr Marie Terezy, Karel Emanuel, oženil se sestrou jejího manžela, Marií Klotildou.

Protože byl její manžel vnukem krále, nesla po svatbě i Marie Tereza titul vnučka Francie. To jí umožnilo ponechat si oslovení "Královská Výsost", které měla od narození jako vnučka krále Sardinie. Nicméně, ve Versailles jí namísto toho říkali Madame la comtesse d'Artois.

Marie Tereza byla ve své době nejnenáviděnější osobou u dvora, i když se vyhnula nejhorším nadávkám zaměřených na její švagrovou, Marii Antoinettu. Hrabě Mercy-Argenteau, který si dopisoval s Marií Terezií ohledně Marie Antoinetty, napsal, že Marie Tereza byla tichá a nejevila zájem absolutně o nic.

Marie Tereza nebyla ve Versailles považována za krásnou, ale její pleť byla všeobecně obdivována. Byla sestřenicí známé Marie Luisy Savojské, kněžny z Lamballe, velké přítelkyně Marie Antoinetty, a také sestřenicí knížete z Condé, který byl později členem kontrarevoluční armády.

Zhruba rok po příchodu do Versailles, Marie Tereza poprvé otěhotněla a porodila první dítě nové královské generace Ludvíka Antonína, vévodu z Angoulême. Následující rok přivedla na svět dceru Žofii, ta však zemřela v šesti letech v roce 1783. Druhý syn Karel Ferdinand z Berry, se narodil v roce 1778. Poslední dítě, dcera Marie Tereza, pojmenována po matce, zemřela v pouhých šesti měsících života.

Marie Tereza prchla s manželem z Francie již krátce po dobytí Bastily, kterým začala Velká francouzská revoluce. Na nějako dobu našla útočiště ve svém rodném Savojsku. Zemřela v exilu ve Štýrském Hradci roku 1805. Pohřbena byla v katedrále svatého Jiljí.

Potomci

Vývod z předků

 
 
 
 
 
Karel Emanuel II. Savojský
 
 
Viktor Amadeus II.
 
 
 
 
 
 
Marie Johanna Savojská
 
 
Karel Emanuel III.
 
 
 
 
 
 
Filip I. Orléanský
 
 
Anna Marie Orléanská
 
 
 
 
 
 
Henrietta Anna Stuartovna
 
 
Viktor Amadeus III.
 
 
 
 
 
 
Vilém Hesensko-Rotenburský
 
 
Arnošt Leopold Hesensko-Rotenburský
 
 
 
 
 
 
Marie Anna z Löwenstein-Wertheim-Rochefortu
 
 
Polyxena Hesensko-Rotenburská
 
 
 
 
 
 
Maxmilián Karel Albrecht z Löwenstein-Wertheimu
 
 
Eleonora z Löwenstein-Wertheim
 
 
 
 
 
 
Marie Polyxena z Khuen-Belasi-Lichtenbergu
 
Marie Tereza Savojská
 
 
 
 
 
Ludvík XIV.
 
 
Ludvík Francouzský
 
 
 
 
 
 
Marie Tereza Habsburská
 
 
Filip V. Španělský
 
 
 
 
 
 
Ferdinand Maria Bavorský
 
 
Marie Anna Bavorská
 
 
 
 
 
 
Jindřiška Adéla Marie Savojská
 
 
Marie Antonie Španělská
 
 
 
 
 
 
Ranuccio II. Farnese
 
 
Eduard Parmský
 
 
 
 
 
 
Isabela d´Este
 
 
Alžběta Parmská
 
 
 
 
 
 
Filip Vilém Falcký
 
 
Dorotea Žofie Falcko-Neuburská
 
 
 
 
 
 
Alžběta Amálie Hesensko-Darmstadtská
 

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Princess Maria Theresa of Savoy na anglické Wikipedii.

  1. Louis Antoine d'Artois, duc d’Angoulême. geni_family_tree [online]. [cit. 2022-12-26]. Dostupné online. 
  2. Epizodní král Ludvík XIX.: Žezlo si podržel jenom pár minut!. epochaplus.cz [online]. [cit. 2022-12-26]. Dostupné online. 
  3. Sophie d'Artois. geni_family_tree [online]. [cit. 2022-12-26]. Dostupné online. 
  4. Charles Ferdinand de Artois (1778-1820) - Find a.... www.findagrave.com [online]. [cit. 2022-12-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. François Edmé Ricois (1795-1881) - The Family of Charles Ferdinand, Duke of Berry (1778-1820) in the Grounds of the Château of Bagatelle. www.rct.uk [online]. [cit. 2022-12-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. Maria Carolina Ferdinanda Luisa di Borbone-Due Sicilie. geni_family_tree [online]. [cit. 2022-12-26]. Dostupné online. 
  7. Marie Thérèse, mademoiselle d'Angoulême. geni_family_tree [online]. [cit. 2022-12-26]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Signature of Marie Thérèse of Savoy, Countess of Artois on 21 August 1785.jpg
Signature of Marie Thérèse of Savoy, Countess of Artois on 21 August 1785 at the baptism of her son the Duke of Berry