Marie Terezie Josefa Habsbursko-Lotrinská

Marie Terezie Josefa
Habsbursko-Lotrinská
Královna saská
Portrét
Portrét Marie Terezie od Vincenza Gianniniho, asi 1785-87.
Narození14. ledna 1767
Florencie
Úmrtí7. listopadu 1827 (ve věku 60 let)
Lipsko
PohřbenaKatedrála Nejsvětější Trojice, Drážďany
ManželAntonín Saský
PotomciFridrich August Saský, Marie Luisa Saská, Marie Johana Saská a Marie Tereza Saská
DynastieHabsbursko-Lotrinská
OtecLeopold II.
MatkaMarie Ludovika Španělská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie Terezie Habsbursko-Lotrinská (Maria Theresia Josepha Charlotte Johanna; 14. ledna 1767, Florencie7. listopadu 1827, Lipsko), byla rakouská arcivévodkyně a toskánská princezna. Později byla saskou královnou jako druhá manželka a choť krále Antonína Saského.

Původ, mládí

Marie Terezie v roce 1771, autor Anton Raphael Mengs.

Marie Terezie se narodila ve Florencii v Toskánském velkovévodství jako nejstarší dítě toskánského velkovévody Petra Leopolda (později Leopolda II., císaře Svaté říše římské) a jeho manželky Marie Luisy Španělské. Byla také nejstarším vnoučetem Karla III. Španělského. Stejně jako všechny nejstarší dcery dětí svých prarodičů z otcovy strany dostala jméno po své babičce, habsburské panovnici Marii Terezii.

Marie Terezie a její sourozenci byli vychováváni poněkud jinak, než bylo v té době u královských dětí obvyklé: vychovávali je rodiče, nikoliv družina služebnictva, byli do značné míry odděleni od jakéhokoliv slavnostního dvorského života a byli vedeni k prostému a skromnému životu.

Manželství

Dne 8. září 1787 se Marie Terezie ve Florencii v zastoupení provdala za saského prince Antonína, později se 18. října 1787 v Drážďanech vzali osobně. Antonín byl předtím ženatý s Marií Karolínou Savojskou, která zemřela v roce 1782 na neštovice. Mozartova opera Don Giovanni měla být původně uvedena na počest Marie Terezie a Antonína při jejich návštěvě Prahy 14. října 1787, kdy cestovali mezi Drážďany a Vídní, a libreta byla vytištěna s věnováním jim.

Premiéru se však nepodařilo zajistit včas, a tak byla na výslovný příkaz strýce Marie Terezie, císaře Svaté říše římské Josefa II., nahrazena operou Figarova svatba. Volbu Figarovy svatby považovali mnozí pozorovatelé za nevhodnou pro novomanželku a manželé opustili operní divadlo předčasně, aniž by viděli celé dílo. Mozart si na intriky kolem této události trpce stěžoval v dopise svému příteli Gottfriedu von Jacquinovi, který byl psán postupně mezi 15. a 25. říjnem 1787. V září 1791 byla v Praze přítomna také premiéře Mozartovy opery La clemenza di Tito, která vznikla v rámci tamních oslav na počest korunovace jejího otce českým králem.

Marie Terezie byla popisována jako prostá a domácká osoba, která se věnovala soukromému rodinnému životu, a údajně se jí ulevilo, když se provdala za manžela, od něhož se v době sňatku neočekával trůn. Všechny její čtyři děti zemřely jako kojenci. Po smrti své sestřenice a švagrové, princezny Karolíny Parmské, se však spolu se svou druhou švagrovou, Amálií Zweibrückensko-Birkenfeldskou, podělila o výchovu jejich dětí, což prý dělaly velmi přísně.

Jejím přičiněním se uskutečnil sňatek budoucího saského krále Fridricha Augusta II. s její neteří Karolínou Ferdinandou, dcerou císaře Františka I.[1]

Pozdější léta života

Marie Terezie pomohla svému otci, v té době již císaři Svaté říše římské, zorganizovat setkání mezi Rakouskem, Pruskem a francouzskými emigranty v Sasku, které vyústilo v Pilnickou deklaraci z 25. srpna 1791.

V roce 1806 uprchla s rodinou ze Saska do Prahy během války proti Napoleonovi I. V roce 1813 se jim podařilo vrátit. Po smrti svého švagra Fridricha Augusta I. v květnu 1827 se mohla jen několik měsíců těšit z titulu saské královny. Jeho spojenectví s Napoleonem však vedlo na Vídeňském kongresu ke značným územním ztrátám Saska.

Marie Terezie zemřela v Lipsku v roce 1827 ve věku 60 let.

Potomci

Marie Terezie a Antonín byli rodiči čtyř dětí, z nichž všechny se narodily a zemřely v Drážďanech; žádný nepřežil dva roky:

  1. Marie Ludovika Augusta Bedřiška Tereza Františka Johana Aloisie Nepomucena Ignácie Anna Josefa Xavera Františka de Paula Barbara (14. března 1795 – 25. dubna 1796)
  2. Frederik Augustus (5. dubna 1796)
  3. Marie Johana Ludovika Anna Amálie Nepomucena Aloisie Ignácie Xavera Josefa Františka de Chantal Eva Apolena Magdaléna Crescentia Vincencia (5. dubna 1798 – 30. října 1799)
  4. Marie Terezie (15. října 1799)

Vývod z předků

 
 
 
 
 
Karel V. Lotrinský
 
 
Leopold Josef Lotrinský
 
 
 
 
 
 
Eleonora Marie Josefa Habsburská
 
 
František I. Štěpán
 
 
 
 
 
 
Filip I. Orléanský
 
 
Alžběta Charlotta Orléanská
 
 
 
 
 
 
Alžběta Šarlota Falcká
 
 
Leopold II.
 
 
 
 
 
 
Leopold I.
 
 
Karel VI.
 
 
 
 
 
 
Eleonora Magdalena Falcko-Neuburská
 
 
Marie Terezie
 
 
 
 
 
 
Ludvík Rudolf Brunšvicko-Wolfenbüttelský
 
 
Alžběta Kristýna Brunšvicko-Wolfenbüttelská
 
 
 
 
 
 
Kristýna Luisa Öttingenská
 
'Marie Terezie Josefa Habsbursko-Lotrinská'
 
 
 
 
 
Ludvík Francouzský, velký dauphin
 
 
Filip V. Španělský
 
 
 
 
 
 
Marie Anna Bavorská
 
 
Karel III. Španělský
 
 
 
 
 
 
Eduard Parmský
 
 
Isabela Farnese
 
 
 
 
 
 
Dorotea Žofie Falcko-Neuburská
 
 
Marie Ludovika Španělská
 
 
 
 
 
 
August II. Silný
 
 
August III. Polský
 
 
 
 
 
 
Kristýna Eberhardýna Hohenzollernová
 
 
Marie Amálie Saská
 
 
 
 
 
 
Josef I. Habsburský
 
 
Marie Josefa Habsburská
 
 
 
 
 
 
Amálie Vilemína Brunšvicko-Lüneburská
 

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Maria Theresa of Austria, Queen of Saxony na anglické Wikipedii.

  1. HAMANNOVÁ, Brigitte. Habsburkové. Životopisná encyklopedie. Praha: BRÁNA, Knižní klub, 1996. 408 s. ISBN 80-85946-19-X. S. 310. 

Literatura

  • HAMANNOVÁ, Brigitte. Habsburkové. Životopisná encyklopedie. Praha: BRÁNA, Knižní klub, 1996. 408 s. ISBN 80-85946-19-X. S. 310. 

Externí odkazy

Saská královna
Předchůdce:
Amálie Zweibrückensko-Birkenfeldská
5. května 18277. listopadu 1827
Marie Terezie Josefa Habsbursko-Lotrinská
Nástupce:
Marie Anna Bavorská

Média použitá na této stránce