* Starty a góly v domácí lize za klub aktuální k 7. prosinci 2019
** Starty a góly za reprezentaci aktuální k 7. září 2018

Marin Ljubičić (* 15. června 1988, Metković) je chorvatský fotbalový záložník a bývalý mládežnický reprezentant, od července 2020 bez angažmá. Mimo Chorvatsko působil na klubové úrovni v Maďarsku, na Ukrajině a Slovensku. Nejčastěji nastupuje na pozici tzv. šestky, ale může hrát téměř na jakémkoliv postu v záloze.[2]

Klubová kariéra

Svoji fotbalovou kariéru začal v klubu NK Metković. V mládeži následně zamířil nejprve do týmu NK Neretva a poté do Hajduku Split, jehož je odchovanec. Před sezonou 2006/07 se propracoval do "áčka" hrajícího nejvyšší chorvatskou ligu. Na podzim 2007 s Hajdukem postoupil přes srbské mužstvo FK Budućnost Podgorica (remíza 1:1 a výhra 2:1) do druhého předkola Poháru UEFA 2007/2008, ve kterém Split vypadl po prohře 0:1 a remíze 1:1 s klubem UC Sampdoria z italského města Janov. V průběhu ročníku 2008/09 odešel do týmu NK Zadar, odkud se následně v lednu 2010 vrátil do Hajduku. Na podzim 2010 postoupil s mužstvem přes rumunské kluby Dinamo București (výhra 3:0 a prohra 0:3) a Unirea Urziceni (výhra 4:1 a remíza 1:1) do základní skupiny G Evropské ligy UEFA 2010/2011, kde Split skončil v konfrontaci s týmy AEK Atény (Řecko), RSC Anderlecht (Belgie) a FK Zenit Sankt-Petěrburg (Rusko) na čtvrtém nepostupovém místě. V sezoně 2010/11 skončil s celkem na druhém místě tabulky.[2] V létě 2011 přestoupil poprvé do zahraničí, kde tři roky nastupoval za ukrajinský celek Tavrija Simferopol. V roce 2014 však mužstvo po krymských událostech zaniklo a Ljubičić odešel do Maďarska do celku Puskás Akadémia FC, kde během půl roku neodehrál žádný ligový zápas.

FC DAC 1904 Dunajská Streda

V lednu 2015 zamířil na Slovensko do celku FC DAC 1904 Dunajská Streda, s jehož vedením podepsal smlouvu na 2,5 roku.[3][4] Svůj první ligový zápas v dresu Dunajské Stredy absolvoval 1. března 2015 v souboji s ViOnem Zlaté Moravce (remíza 1:1), odehrál celé utkání a v 57. minutě dal branku na 1:0.[5] V únoru 2017 podepsal s DACem nový kontrakt platný do léta 2019.[6] V sezonách 2016/17 a 2017/18 byl zvolen do ideálních jedenáctek slovenské nejvyšší soutěže.[2] Na podzim 2018 se s Dunajskou Stredou představil v předkolech EL, kde klub postoupil přes gruzínský tým FC Dinamo Tbilisi (remíza 1:1 a výhra 2:1) a následně vypadl ve druhé předkole po prohrách 1:3 a 1:4 s Dinamem Minsk z Běloruska. 16. srpna 2018 v DACu Dunajská Streda předčasně skončil.[7] Celkem v dresu klubu nastoupil ke 100 ligovým střetnutím a dal v nich osm gólů, rovněž vykonával funkci kapitána.[2]

ŠK Slovan Bratislava

V průběhu ročníku 2018/19 uzavřel jako volný hráč dvouletý kontakt s následnou dvanáctiměsíční opcí se Slovanem Bratislava, nabídky měl rovněž z jiného slovenského mužstva a ze zahraničí.[2][8] V týmu si vybral dres s číslem osm.[9]

Sezóna 2018/19

Ligový debut v dresu "belasých" si odbyl 1. 9. 2018 proti klubu MŠK Žilina (výhra 1:0), na hrací plochu přišel v 76. minutě namísto Vukana Savićeviće.[10] Poprvé v sezoně skóroval ve 13. kole v souboji s týmem FK Železiarne Podbrezová, když v 73. minutě zvyšoval na konečných 2:0.[11] Svůj druhý gól v ročníku zaznamenal 1. prosince 2018 v 17. kole s Trenčínem (výhra 3:0).[12] Trefil se i v následujícím kole v odvetě s mužstvem MŠK Žilina, když ve 42. minutě zvyšoval na průběžných 2:0. Zápas skončil vítězstvím Slovanu v poměru 5:2.[13] Počtvrté v sezoně skóroval ve 22. kole proti klubu FK Senica, když dal v 58. minutě rozhodující branku na konečných 2:1.[14] Svůj pátý přesný zásah v ročníku zaznamenal 16. 3. 2019 v dalším kole v souboji s týmem ŠKF iClinic Sereď (výhra 4:1), když ve 42. minutě zvyšoval na 2:0.[15] Následně se trefil proti Zemplínu Michalovce, když v 83. minutě zvyšoval na konečných 4:1.[16] Posedmé v sezoně skóroval 14. dubna 2019 ve třetím vzájemném měření sil s Žilinou a svým gólem z 62. minuty pomohl Slovanu k zisku mistrovského titulu, který "belasí" vybojovali šest kol před koncem ročníku.[17][18] Svoji osmou branku v ročníku dal v souboji s mužstvem MFK Ružomberok (prohra 2:3), trefil se v 87. minutě.[19] 25. 5. 2019 byl stejně jako jeho spoluhráči Dominik Greif, Vasil Božikov, Aleksandar Čavrić, Moha a Andraž Šporar zvolen do nejlepší jedenáctky sezony 2018/19 Fortuna ligy, pro Ljubičiće to byla třetí účast v řadě.[20]

Sezóna 2019/20

S "belasými" se představil v prvním předkole Ligy mistrů UEFA 2019/20 proti černohorskému celku FK Sutjeska Nikšić a po vypadnutím s tímto soupeřem byl jeho klub přesunut do předkol Evropské ligy UEFA 2019/20. V nich Ljubičić nenastoupil ke všem šesti zápasům, ale i tak Slovanu pomohl po postupu přes kosovský tým KF Feronikeli (výhry doma 2:1[21] a venku 2:0[22]), mužstvo Dundalk FC z Irska (výhry doma 1:0[23] a venku 3:1[24]) a řecký klub PAOK Soluň (výhra doma 1:0[25] a prohra venku 2:3[26]) k účasti ve skupinové fázi. Se Slovanem byl zařazen do základní skupiny K, kde v konfrontaci s kluby Beşiktaş JK (Turecko), SC Braga (Portugalsko) a Wolverhampton Wanderers FC (Anglie)[27] skončil s "belasými" na třetím místě tabulky a do jarního play-off s nimi nepostoupil. Poprvé a zároveň i naposledy se v základní skupině EL se trefil 19. září 2019 proti Beşiktaşi (výhra 4:2), když ve třetí minutě nastavení vsítil rozhodující gól na 3:2 a pomohl Slovanu k historicky prvnímu vítězství v základní skupině této soutěže.[28] Se Slovanem obhájil titul z předešlé sezony 2018/19.[29] S "belasými" ve stejném ročníku triumfoval i ve slovenském poháru a získal tak s týmem „double“.[30][31] Pro jarní část sezony s ním vedení nepočítalo. V létě 2020 mu vypršela smlouva a odešel.[32]