Mark Lenard

Mark Lenard
Sarek in profile.jpg
Rodné jménoLeonard Rosenson
Narození15. října 1924
USA Chicago, Illinois, USA
Úmrtí22. listopadu 1996 (72 let)
New York, New York, USA
Alma materMichiganská univerzita
Aktivní roky1951–1993
Manžel(ka)Ann Amouri (1960–1996)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mark Lenard (15. října 1924 Chicago, Illinois, USA22. listopadu 1996 New York, New York, USA), vlastním jménem Leonard Rosenson, byl americký herec.

Narodil se v rodině ruských emigrantů židovského původu. V roce 1943 vstoupil do americké armády a byl cvičen na parašutistu, nicméně do bojů nebyl nasazen a v roce 1946 byl uvolněn do civilu.

Hrál především v televizních projektech, jako herec se podílel i na sci-fi seriálech a filmech ze světa Star Treku. Poprvé se objevil v roce 1966 v epizodě „Rovnováha hrůzy“ seriálu Star Trek jako romulanský kapitán. O rok později v epizodě „Cesta k Babylonu“ hrál postavu vulkánského velvyslance Sareka, Spockova otce. Sarekovu roli si Mark Lenard zopakoval v jednom dílu animovaného seriálu Star Trek (1973), ve dvou epizodách seriálu Star Trek: Nová generace (1990, 1991) a třech filmech na motivy Star Treku: III: Pátrání po Spockovi (1984), IV: Cesta domů (1986) a VI: Neobjevená země (1991). Ve snímku Star Trek: Film (1979) se Lenard objevil jako klingonský kapitán.

Od roku 1960 až do své smrti byl ženatý s Ann Amouriovou, se kterou měl dvě děti. Zemřel 22. listopadu 1996 na mnohočetný myelom ve věku 72 let.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mark Lenard na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Sarek in profile.jpg
Photo of Mr. Spock with his parents. At left is his father, Sarek, a Vulcan (played by Mark Lenard) and at right, his human mother, Amanda (played by Jane Wyatt). His parents appeared in the episode Journey to Babel.