Mark Vande Hei

Mark Vande Hei
Mark Vande Hei
Mark Vande Hei
Astronaut NASA
Státní příslušnostUSAUSA USA
Datum narození10. listopadu 1966 (56 let)
Místo narozeníFalls Church
Čas ve vesmíru523 dní, 9 hodin a 0 minut
Kosmonaut od2009
MiseExpedice 53/54 (Sojuz MS-06/ISS)
Expedice 64/65/66 (Sojuz MS-18/ISS)
Znaky misíZnak Expedice 53 Znak Expedice 54Znak Expedice 64 Znak Expedice 65 Emblém Expedice 66
Kosmonaut dodosud aktivní
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mark Thomas Vande Hei (10. listopadu 1966 Falls Church) je americký astronaut, 551. člověk ve vesmíru. Dvakrát pobýval na ISS, poprvé od září 2017 do února 2018 při Expedici 53 a 54, podruhé od dubna 2021 do března 2022 při Expedici 65 a 66.

Život

Vzdělání a vojenská kariéra

Narodil se v roce 1966 ve městě Falls Church ve státě Virginie. Střední školu navštěvoval v Minnesotě a dokončil ji v roce 1985, roku 1989 získal bakalářský titul z fyziky na Saint John's University v Minnesotě. Poté přešel na prestižní Stanfordovu univerzitu, kde v roce 1999 dokončil magisterské studium v oboru aplikované fyziky.

Již po dokončení bakalářského studia v roce 1989 začal spolupracovat s armádou, kde zastával funkci bojového inženýra. Po dokončení magisterského studia se stal asistentem v United States Military Academy ve West Pointu. Roku 2003 vstoupil do armády a v Iráku se účastnil operace Irácká svoboda.

Osobní život

Je ženatý, má dvě děti.

Kosmonaut

V roce 2006 začal pracovat pro NASA v Johnsonově vesmírném středisku. Zde působil jako komunikační důstojník, jeho zodpovědností byla komunikace s astronauty na Mezinárodní vesmírné stanici. V roce 2009 byl vybrán jako člen skupiny 20. astronautů NASA, základní výcvik dokončil v roce 2011.

V roce 2015 byla oznámena jeho nominace do Expedice 51 a Expedice 52. Start měl proběhnout v březnu 2017. Ale poté byl přidělen do Expedice 53/54. Na kterou letěl v lodi Sojuz MS-06 12. září 2017. Na Zemi se vrátil 28. února 2018 po 168 dnech, 5 hodinách a 14 minutách pobytu ve vesmíru. Během letu absolvoval čtyři výstupy do otevřeného prostoru o celkové délce 26 hodin a 42 minut.

Ke svému druhému letu se vydal 9. dubna 2021 v Sojuzu MS-18 a spolu s Olegem Novickým a Pjotrem Dubrovem stali se členy dlouhodobé Expedice 65 k ISS. Oproti zvyklostem se však Vande Hei – stejně jako Pjotr Dubrov – po jejím skončení nevrátil na Zemi, ale zůstal na ISS a stal se členem Expedice 66 s plánovaným návratem v březnu 2022. Díky tomu s oba 23. ledna posunuli na sdílené 10. místo v seznamu nejdelších jednotlivých letů v historii. Před koncem svého letu ještě postupně vystoupali až na sdílené 5. místo a Vande Hei 15. března v 16:25 UTC překonal americký rekord v délce jednotlivého letu, který od roku 2016 patřil astronautu Scottu Kellymu (340 dní, 8 hodin, 43 minut). Když Vande Hei s Dubrovem přistáli v Sojuzu MS-19 (pod velením Antona Škaplerova), ukazovala časomíra jejich letu 355 dní, 3 hodiny a 46 minut a celková délka obou Vande Heiových letů dosáhla 523 dní, 9 hodin a 0 minut.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mark Vande Hei na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

ISS Expedition 66 Patch.png
Mission insignia for International Space Station (ISS) Expedition 66, designed to resemble US highway route 66
  • The official insignia of the Expedition 66 mission aboard the International Space Station.
ISS Expedition 64 Patch.png
International Space Station (ISS) Expedition 64 mission insignia
  • The Expedition 64 patch shows the International Space Station illuminated by the city lights of earth. The illumination of the space station modules represents the enduring partnership and continuous human presence on station for 20 years. The modules from all partner countries represent the international cooperation, which sustains this presence in space. The aurora and light behind the horizon are beautiful features of our home planet, and the Moon and stars in the background shows our future exploration beyond Earth.
ISS Expedition 53 Patch.png
The Expedition 53 crew insignia
  • The International Space Station is our launch pad into the future of human space exploration. Collectively, our world stands at the cusp of incredible developments as a spacefaring species. Onboard the space station we continue to evolve the technologies vital to the sustainment and longevity of humans in the harsh realities of living without gravity or the protection of our atmosphere. These self-sustaining or regenerative technologies continually developed aboard the space station not only improve life here on Earth, but they are essential to human beings existence beyond low-Earth orbit (LEO).
  • The space station is the linchpin for this next great phase of development and is instrumental in expanding the use of space, not only as a worldclass science laboratory, but also as a destination for next-generation space vehicles. This journey beyond LEO is depicted in the Expedition 53 patch as we, the crew, will endeavor to accomplish the work that allows future missions to further explore our solar system. This journey will only be accomplished as an international team, represented by our multinational crew as well as by the many countries depicted on the globe.
  • The myriad of stars represent the untold number of passionate and supremely dedicated people that endeavor across the planet daily to make the space station the amazing vehicle it is as well as prepare us for the next great steps forward in space exploration.
ISS Expedition 65 Patch.png
International Space Station (ISS) Expedition 65 mission insignia
  • The International Space Station Expedition 65 patch depicts the space station as it appears during the time the crew will be onboard. The space station flying over the Earth represents the overall reason for having a space station; to benefit the world through scientific research and international cooperation in space. When this expedition begins, the space station will have provided continued human presence in space for more than twenty years. Blue, the background color of the patch, symbolizes reliability.
  • The stars represent the crew onboard the space station, as well as mission control centers located on three continents. Those stars, in that field of blue, also symbolize the thousands of space workers throughout the space station partnership who continue to contribute to the success of our International Space Station.
Mark Vande Hei, official portrait.jpg
Official astronaut portrait of Expedition 51 crew member Mark Vande Hei in a spacesuit (EMU).
ISS Expedition 54 Patch.png
The Expedition 54 crew insignia
  • Orbiting the Earth continuously since 1998, the International Space Station (ISS) is one of our greatest engineering achievements. It is depicted in gold, symbolic of constancy and excellence. Flying toward a sunrise represents the ISS's contributions to a bright future. That sunrise uses blue, white, and red, the combined national colors of Japan, Russia, and the United States, symbolizing the crew's cohesiveness. Crewmember names are in blue symbolizing devotion and loyalty. The gold border represents the contant human presence in space onboard the ISS. Symbolic of new Russian and U.S. spacecraft that will further human exploration, the patch is shaped as a capsule. The number 54 is drawn as a path eventually leading to Mars. Finally, the stars symbolize the values of leadership, trust, teamwork, and excellence lived by mission control teams throughout the history of human space programs, as well as the global vigilance of those teams while operating the ISS.