→ Šipka znamená hostování hráče v daném klubu.
* Starty a góly v domácí lize za klub aktuální k 1. 9. 2022
** Starty a góly za reprezentaci aktuální k 1. 9. 2022
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marko Pjaca (* 6. května 1995 Záhřeb) je chorvatský profesionální fotbalista, který hraje za italský celek Empoli FC, kde je na hostování z Juventusu. Mezi lety 2014 a 2018 odehrál také 24 utkání v dresu chorvatské reprezentace, ve kterých vstřelil 1 branku.

Klubová kariéra

Jako dítě hrál za Dinamo Záhřeb. Do velkého fotbalu jej uvedl klub Lokomotiva Záhřeb, odkud se vrátil do Dinama. Jeho výkony za Dinamo oslovily Juventus, který jej odkoupil v roce 2016.

V první sezoně za Juventus si zahrál ve 14 zápasech Serie A a další šestici zápasů přidal v pohárech, jeho role ale byla spíše role střídajícího fotbalisty. Omezovala ho rovněž zranění – na podzim měl potíže s prasklou lýtkovou kostí a na jaře zase s kolenními vazy.[1] V sezoně zaznamenal jediný gól, a to v osmifinále Ligy mistrů proti Portu. V 67. minutě dorazil na hřiště namísto Juana Cuadrada a v 72. minutě dal gól. Juventus vyhrál 2:0 a v Lize mistrů dokráčel až do finále.[2] Začátek sezony 2017/18 se zotavoval ze zranění, v lednu pak zamířil hostovat do německého klubu Schalke 04.[3] Ve svém druhém zápase v 16. minutě otevřel skóre, Hannover ale dokázal vyrovnat na konečných 1:1.[4] Začátkem března jednou brankou rozhodl o osudu domácího zápasu s Herthou Berlin.[5]

V srpnu 2018 zamířil hostovat na jeden rok do Fiorentiny, která za něj dala částku 2 milionů eur a zajistila si opci na případnou koupi.[6] Za tu odehrál 19 zápasů v Serii A sezony 2018/19 a vstřelil jednu branku, v zápase proti SPAL 2013 (3:0).[7] Závěr sezony znovu zameškal kvůli zranění.

Úspěchy

Individuální[8]
  • Chorvatský fotbalista roku
    • 2015, 2016

Reference

1. DANÍČEK, Tomáš. Chorvaté utrpěli další ránu, vypadl jim také křídelník Pjaca. Eurofotbal.cz [online]. 2016-10-04 [cit. 2019-10-30]. Dostupné online.
  2. Spielbericht: 2805641 [online]. transfermarkt.com [cit. 2019-10-30]. Dostupné online.
  3. Marko Pjaca joins on loan from Juventus [online]. schalke04.de [cit. 2019-10-30]. Dostupné online. (anglicky)
  6. VOJÍK, Jiří. Očekávaná změna: Pjaca odešel z Juventusu do Fiorentiny. Eurofotbal.cz [online]. 2018-08-07 [cit. 2019-10-30]. Dostupné online.
  7. PRAŽÁK, Ondřej. ACF Fiorentina - SPAL 2013 3:0. Eurofotbal.cz [online]. 2018-09-22 [cit. 2019-10-30]. Dostupné online.
  8. SMITH, Andy. Marko Pjaca: the Juventus loanee who's hitting his stride at Schalke [online]. bundesliga.com [cit. 2019-10-30]. Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Belgium.svg

Belgická vlajka

This is the national flag of Belgium, according to the Official Guide to Belgian Protocol. It has a 13:15 aspect ratio, though it is rarely seen in this ratio.

Its colours are defined as Pantone black, Pantone yellow 115, and Pantone red 032; also given as CMYK 0,0,0,100; 0,8.5,79,0; and 0,94,87,0.