Marseille

Marseille
Vieux-Port, Marseille
Vieux-Port, Marseille
Marseille – znak
znak
Marseille – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška0–640 m n. m.
StátFrancieFrancie Francie
RegionProvence-Alpes-Côte d'Azur
DepartementBouches-du-Rhône
ArrondissementMarseille
Kantonstatutární město 25 kantonů
Marseille
Marseille
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha240,6 km²
Počet obyvatel870 321 (2020)[1]
Hustota zalidnění3 617 obyv./km²
Správa
StarostaBenoît Payan (2020–2026)
Vznik600 př. n. l.
Oficiální webwww.marseille.fr
PSČ13001-13016
INSEE13055
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marseille (výslovnost [marsej], francouzská [maʁ.sɛj]IPA), hlavní město Provence, je po Paříži druhé největší město Francie. Leží v jihovýchodní části země, na pobřeží Středozemního moře, ve Lvím zálivu. V roce 2012 mělo Marseille 852 516 obyvatel (v roce 1999 jako aglomerace 1 350 000, resp. 1 516 000 obyvatel). Jde o nejvýznamnější francouzský obchodní přístav. Nachází se zde sídlo marseilleského arcibiskupství. Dnes je městem téměř všech národů žijících okolo Středozemního moře včetně mnoha Arabů.

Historie

Město bylo založeno jako Massalia (Μασσαλία) kolem roku 600 př. n. l. iónskými kolonisty z maloasijského přístavu Fókaia.[2] Rozkvétat začalo asi od 5. století př. n. l., kdy byli jeho největšími soupeři Etruskové a Kartaginci.[2] V roce 49 před K. obsadili město Římané. V tomto období se Marseille stalo důležitým přístavem, kde se přepravovalo zboží dovozené z Orientu dále do západní Evropy.[3] Archeologické výzkumy odhalily pozůstatky řeckého i římského města; část městských hradeb, brány, starou silnici z Itálie i část římského přístavu.[4] V 5. století bylo založeno opatství Saint-Victor, později v 10. století rekonstruované benediktiny. Další rozvoj Marseille jako přístavu přinesly křížové výpravy. Marseille začala soupeřit s největší námořní velmocí Janovem. V roce 1481 byly Marseille společně s Provence připojeny k Francii. V roce 1720 postihl město mor. V období francouzské revoluce vyslali obyvatelé Marseille do Paříže 500 dobrovolníků s bojovou písní, která byla později nazvaná Marseillaisa a stala se státní hymnou Francie. Velký rozvoj města nastal v pol. 19. století. V průběhu druhé světové války bylo město dvakrát bombardováno.

Město, památky a významné stavby

Vieux Port, Starý přístav
radnice Marseille
Anse d L'Oriol, Marseille

Hlavním centrem Marseille je Vieux-Port, Starý přístav. Leží v malé zátoce, dnes obklopené domy s restauracemi a bary. Dříve zátoka sloužila jako přístav, v současnosti je zde přístaviště jachet a rybářských lodí. V místě vstupu do Vieux-Portu stojí dvě pevnosti, severně St. Jean, jižně St. Nichola'. Jednou z dominant Starého přístavu je na vrchu stojící bazilika Notre-Dame de la Garde vystavěná v letech 1854–63 v románsko-byzantském slohu. V jihozápadní části Starého přístavu najdeme kostel sv. Viktora, původně opatství zničené během francouzské revoluce, kostel je z druhé pol. 14. století. Dochovaná krypta je z doby založení opatství, z 5. století. Na severní straně přístavu, ve střední části, stojí budova marseillské radnice (Hotel de Ville), barokní stavba ze 17. století.

Severovýchodně od Vieux-Portu, za opevněním St. Jeane, je umístěna marseillská katedrála (Cathédrale de la Major). Chrám byl postavený v 19. století v románsko-byzantském slohu, je 140 m dlouhý a 70 m vysoký. Jižně od katedrály, na kopci, stojí románský kostel St. Laurent ze 12. století. Do východní části Starého přístavu ústí jedna z hlavních marseillských tříd Canebière. V ulici se nachází řada obchodů, kaváren a hotelů. Na jejím východním konci pak najdeme neogotický kostel St. Vincent de Paul z let 1855–86.

Okolí Marseille

Jižně od Marseille se rozkládá pobřežní vrchovina Calanques, nejvyšší bod Mont Puget (563 m). Jedná se o druhohorní vápencové útesy o délce přibližně 20 km a šířce 4 km. Část oblasti je součástí francouzského Národního parku Calanques. Západně od Marseille se nachází Frioulské ostrovy, jejichž součástí je i ostrov If se stejnojmenným hradem z počátku 16. st., který dlouho sloužil jako věznice. Mezi její vězně podle literárního příběhu patřil i hrabě Monte Cristo, hrdina stejnojmenného románu Alexandra Dumase.

Doprava

Ve městě jsou v provozu dvě linky metra a menší tramvajová síť.

U Marseille je letiště Aéroport de Marseille Provence.

Do města jezdí vlaky TGV, které ujedou trasu mezi Marseille a Paříží za 3 hodiny.

Kultura, umění a sport

Každoročně se zde koná tenisový turnaj mužů. Působí zde fotbalový klub Olympique de Marseille, několikanásobný vítěz Francouzské fotbalové ligy a vítěz Ligy mistrů z roku 1993.

Vzdělání

Demografie

Třetinu obyvatel města tvoří muslimové.[5][6]

Počet obyvatel

Galerie

Známé osobnosti

vítězný oblouk v Marseille

Partnerská města

Odkazy

Reference

  1. Populations légales 2020. 29. prosince 2022. Dostupné online.
  2. a b Malá československá encyklopedie. VI. svazek M – Pol. 1. vyd. Praha: Encyklopedický institut ČSAV 1986. 989 s. bez ISBN
  3. Francie. 1. české vydání Ikar, Praha, 1999. 672 s. ISBN 80-7202-393-4. S. 502.
  4. RUBÍN, J. a KOLEKTIV: Francie, Monako. 3. Vydání, Olympia, Praha, 1998. 232 s. ISBN 80-7033-474-6. S. 140.
  5. Muslims in Marseille, 2011, Françoise Lorcerie and Vincent Geisser, Open Society Foundations
  6. ERLANGER, Steven. French Mosque’s Symbolism Varies With Beholder. New York Times. December 27, 2009. Dostupné online. (anglicky) 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

France location map-Regions and departements-2016.svg
Autor: Superbenjamin, Licence: CC BY-SA 4.0
Blank administrative map of France for geo-location purpose, with regions and departements distinguished. Approximate scale : 1:3,000,000
Flag of Côte d'Ivoire.svg
Flag of the Ivory Coast, written by Jon Harald Søby, modified by Zscout370. The colors match to what is reported at http://fotw.vexillum.com/flags/ci.html.
Flag of Belgium.svg

Belgická vlajka

This is the national flag of Belgium, according to the Official Guide to Belgian Protocol. It has a 13:15 aspect ratio, though it is rarely seen in this ratio.

Its colours are defined as Pantone black, Pantone yellow 115, and Pantone red 032; also given as CMYK 0,0,0,100; 0,8.5,79,0; and 0,94,87,0.
Eglise Saint-Laurent (Marseille).jpg
Autor: Mikaël Vandenberghe, Licence: FAL
St. Lawrence Church in Marseille, France
La cathédrale de la Major (Marseille) (14013216928).jpg
Autor: Jean-Pierre Dalbéra from Paris, France, Licence: CC BY 2.0

La cathédrale ou Nouvelle-Major

Cette église domine l'entrée du port moderne de Marseille. Elle est proche du MuCEM

Les travaux ont débuté en 1852. Elle a été conçue par l'architecte Esperandieu, qui est également l'auteur de Notre-Dame-de-la-Garde. L'architecte a retenu un style d'inspiration byzantine, tout en y intégrant des éléments romans et gothiques, il recherchait un style nouveau caractéristique, selon lui, du sud de la France.

Sous les voutes de la plateforme de la cathédrale, va prochainement ouvrir un centre commercial.

fr.wikipedia.org/wiki/Cath%C3%A9drale_Sainte-Marie-Majeur...
Marseille,église St Vincent-de-Paul dite des Réformés 01.jpg
Autor: Finoskov, Licence: CC BY-SA 3.0
A Marseille (Bouches-du-Rhône_France), vers le sommet de la Canebière, église néo-gothique de Saint-Vincent-de-Paul dite des Réformés, la façade ouest.
Flag of Senegal.svg
Flag of Senegal
Marseille.JPG
Porte d'Aix (Marseille)
Fort Saint Jean et église St Laurent.JPG
Autor: Robert Valette, Licence: CC BY-SA 3.0
Fort Saint Jean à Marseille, photo prise à partir du fort Saint-Nicolas.
Flag of Marseille.svg
Flag of Marseille
Armoiries de Marseille.svg
Autor: Superbenjamin, Licence: CC BY-SA 4.0
Coat of arms of Marseille.