Marta Pospíchalová-Kaňovská

Marta Pospíchalová-Kaňovská
Rodné jménoMarta Kaňovská
Narození12. prosince 1938 (85 let)
Velehrad ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Alma materFilozofická fakulta Univerzity Karlovy
Povolánímodelka, herečka
ChoťFrantišek Šafránek[1]
Petr Pospíchal[1]
Partner(ka)Miloš Kopecký[1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Marta Pospíchalová-Kaňovská (rozená Kaňovská; * 12. prosince 1938 Velehrad) je česká publicistka, bývalá modelka a herečka, jedna z prvních a nejúspěšnějších módních manekýn v tehdejším komunistickém Československu.

Život

Mládí

Narodila se na Velehradě na jižní Moravě. Její otec se během druhé světové války zapojil do protinacistického odboje a podílel se na osvobozování Velehradu. Posléze se rodina roku 1948 v rámci procesu dosídlování Sudet přestěhovala do Javorníku, kde její otec působil jako předseda MěNV, posléze pak žila v Olomouci.[2]

Modeling

V rámci tehdejší komunistické politiky prosazující většího zastoupení žen v dříve výhradně mužských profesích podle vzoru Sovětského svazu se na konci 50. let rozhodla vstoupit do Československé lidové armády. V den, kdy se vydala do armády přihlásit, omylem přejela vlakem do Prahy, byla náhodně oslovena zaměstnankyněmi ÚBOK (Ústav bytové a oděvní kultury)[3] s nabídkou práce modelky, které přijala. Byla zaměstnána Domě módy na Václavském náměstí a zúčastnila se jedněch z prvních řádných módních přehlídek, konaných mj. v nedalekém hotelu Jalta. Ve svém oboru začala být rychle velmi žádanou, objevovala se např. v domácím módním časopise Žena a móda, přijímala rovněž nabídky z jiných socialistických zemí. Hovoří se o ní jako o jedné z nejúspěšnějších manekýn osobností celého Východního bloku, díky své práci se setkala mj. s Robertem Kennedym,[4] Laurencem Olivierem nebo Kirkem Douglasem. Kvůli jejím společenským kontaktům a častému cestování byla opakovaně kontaktována StB s nabídkou spolupráce, kterou vždy odmítla. Z aktivního modelingu odešla v 80. letech.

Film a divadlo

Díky Věře Chytilové, filmové režisérce a její tehdejší kolegyni z modelingu ÚBOK, získala roli v jejím filmu Strop z roku 1961,[5] díky tomu se poté zapojila do dalších filmových projektů, většinou jako kompars. Objevila se rovněž v představeních divadla ABC, kde působil Jan Werich.

V pozdějším věku vystudovala obor psychologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.[6]

Rodinný život

Poprvé se vdala v 60. letech za fotbalového reprezentanta Františka Šafránka, manželství bylo po několika letech rozvedeno. Jejím dlouhodobým partnerem byl pak herec Miloš Kopecký.[7] Podruhé se vdala v 90. letech za herce pražského Divadla na Zábradlí Petra Pospíchala.

Odkazy

Reference

  1. a b c Paměť národa. Dostupné online. [cit. 2021-04-12]
  2. LOUŽECKÝ, Pavel. Pozitivní noviny › Marta Pospíchalová - Zdeněk Pošíval: Jak se žije manekýnám. www.pozitivni-noviny.cz [online]. [cit. 2021-03-28]. Dostupné online. 
  3. 59 let od založení ČSSR: Jak vypadaly tehdejší modelky a kolik si vydělávaly?. Lifee.cz [online]. 2019-07-11 [cit. 2021-03-28]. Dostupné online. 
  4. Z Roberta Kennedyho se mi rozklepala kolena, vzpomíná bývalá manekýnka. iDNES.cz [online]. 2020-06-01 [cit. 2021-03-28]. Dostupné online. 
  5. Strop (1961) – Filmový přehled. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
  6. I60.CZ. i60.cz: Marta Pospíchalová: Bývalá topmodelka s nejdelší hvězdnou kariérou. www.i60.cz [online]. [cit. 2021-03-28]. Dostupné online. 
  7. Pikantní zpověd slavné modelky: Jak Kopeckého načapala s milenkou - AHA.cz. Ahaonline.cz [online]. [cit. 2021-03-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“