Martha Argerichová
Martha Argerichová | |
---|---|
Martha Argerichová roku 2015 | |
Narození | 5. června 1941 (83 let) Buenos Aires, Argentina |
Bydliště | Ženeva |
Národnost | argentinská |
Vzdělání | Vincenzo Scaramuzza (1946) Friedrich Gulda (1955, největší vliv) Stefan Askenase Maria Curcio Arturo Benedetti Michelangeli |
Povolání | Klavíristka |
Ocenění | 1. místo: Mezinárodní hudební soutěž v Ženevě (1957) 1. místo: Mezinárodní soutěž Ferruccia Busoni (1957) Absolutní vítěz: Mezinárodní klavírní soutěž Fryderyka Chopina ve Varšavě (1965) Medaile Claudia Arrau (1997) Grammy Award (2000, 2005, 2006) Praemium Imperiale (Japonsko) (2005) Řád vycházejícího slunce (Japonsko) (2005) |
Choť | Chen Liang-Sheng (do 1964) Charles Dutoit (1969–1973) |
Partner(ka) | Stephen Kovacevich |
Děti | Lyda Chen-Argerich Stéphanie Argerich Annie Dutoit |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Martha Argerichová ([argeričová], nepřechýleně Martha Argerich (* 5. června 1941, Buenos Aires) je argentinsko-švýcarská pianistka, která patří mezi nejvýznamnější klavírní interprety současnosti.
Kariéra
Narodila se v roce 1941 v Buenos Aires a je po matce židovského původu.[1] Její otec pocházel z významné rodiny katalánského původu, usedlé v Argentině od 18. století. Na klavír se učila hrát už od svých tří let. V osmi letech veřejně debutovala s Beethovenovým Klavírním koncertem č. 1[2][3] a téhož roku ho také nahrála[4][5]. V roce 1955 se s rodinou přestěhovala do Rakouska, kde studovala u světoznámého klavíristy Friedricha Guldy. V roce 1957, ve svých šestnácti letech věku, vyhrála prestižní Mezinárodní hudební soutěž v Ženevě. Později své umění zdokonalovala u Artura Benedettiho Michelangeliho. V roce 1965 vyhrála Mezinárodní klavírní soutěž Fryderyka Chopina ve Varšavě. Od roku 1966 se věnovala také nahrávání. Ve světě vystupovala hlavně jako koncertní klavíristka. V 80. letech 20. století se začala více orientovat na komorní hudbu. V roce 1980 vzbudila rozruch, když vystoupila z poroty Chopinovy soutěže ve Varšavě na protest proti tomu, že chorvatský klavírista Ivo Pogorelić byl vyřazen ze soutěže už ve třetím kole. Prohlásila o něm, že je génius, čímž mu dopomohla k mezinárodnímu úspěchu. Nadále se věnuje podpoře mladých talentů. Založila soutěž, která nese její jméno, a je čestnou prezidentkou Mezinárodní klavírní akademie (plným jménem International Piano Academy Lake Como). Tato instituce sídlí v Palazzo del Vescovo, biskupském paláci ze 17. století, který byl postaven na břehu Comského jezera v Itálii.
Osobní život
Vždy se úzkostlivě vyhýbala publicitě, což způsobilo, že nebyla v počátečním období své kariéry adekvátně známá. Málo známé jsou také detaily z jejího soukromí. Má však tři dcery se třemi různými muži, se kterými byla sezdána. Jejím prvním manželem byl skladatel Robert Chen, druhým z nich byl známý švýcarský dirigent Charles Dutoit, třetím americký klavírista Stephen Kovacevich. Se svým druhým manželem Argerichová nadále spolupracuje a pravidelně spolu koncertují. Sňatkem s Dutoitem obdržela také švýcarské občanství.
Umělecká činnost
Hudební veřejnost zaujala svým temperamentem, rebelantským duchem a především spontánní a nenásilnou virtuózní interpretací hudebních děl. Navzdory tomu, že je klavíristkou neobyčejných možností, její technika hry je považována za velmi osobitou a nepříkladnou, podobně jako tomu bylo u klavíristy Vladimira Horowitze.
Její repertoár je široký, zahrnuje na jedné straně skladby z období hudebního klasicismu (Haydnovy a Mozartovy klavírní koncerty) a raného romantismu, na druhé straně skladby 20. století, kterými si získala největší uznání. Vytvořila početné nahrávky děl Fryderyka Chopina, Roberta Schumanna a Maurice Ravela. V koncertní literatuře se soustředila hlavně na ruské autory, vysoce ceněna je mj. její interpretace Prokofjevova Klavírního koncertu č. 3. Vytvořila také množství nahrávek komorní hudby. Vystupuje a nahrává často s houslistou Gidonem Kremerem, violoncellistou Mišou Maiským a brazilským klavíristou a svým blízkým přítelem Nelsonem Freirem.
Významné nahrávky
- Sergej Prokofjev: Klavírní koncert č. 3 C dur, Berlínská filharmonie, Claudio Abbado (1967, Deutsche Gramophon)
- Petr Iljič Čajkovskij: Klavírní koncert č. 1 b moll, Royal Philharmonic Orchestra, Charles Dutoit (1971, Deutsche Grammophon)
- Sergej Rachmaninov: Klavírní koncert č. 3 d moll, Berlin Radio Symphony Orchestra, Riccardo Chailly (1982, Philips)
- Olivier Messiaen: Visions de l'Amen, Alexander Rabinovič (1989, Philips)
- Dmitrij Šostakovič: Klavírní trio č. 2, Gidon Kremer, Mischa Maisky (1998. Deutsche Grammophon)
- Sergej Prokofjev: Klavírní koncerty č. 1 a 3/Bartók: Klavírní koncert č. 3, Montreal Symphony Orchestra, Charles Dutoit (1998, EMI Classics)
- Grammy Award za nejlepší představení sólisty s orchestrem (2000)
- Maurice Ravel: Popelka, suita pro 2 klavíry (arr. Michail Pletňov), Maurice Ravel: Ma Mere L'Oye, Argerichoová a Mikhail Pletnev (2004, Deutsche Grammophon)
- Grammy Award za nejlepší komorní hudbu (2005)
- Ludwig van Beethoven: Klavírní koncerty č. 2 a 3, Mahler Chamber Orchestra, Claudio Abbado (2004, Deutsche Grammophon)
- Grammy Award za nejlepší představení sólisty s orchestrem (2006)
Vyznamenání
- komandér Řádu umění a literatury – Francie, 2004
- Řád vycházejícího slunce se zlatými paprsky a rozetou – Japonsko, 2005
- komtur Řádu zásluh o Italskou republiku – Itálie, 18. října 2018[6]
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Martha Argerichová na slovenské Wikipedii.
- ↑ Archivovaná kopie. www.associatepublisher.com [online]. [cit. 2011-01-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-06-05.
- ↑ Článek o Marthě Argerichové. findarticles.com [online]. [cit. 29-05-2012]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 29-05-2012.
- ↑ Info na Classical Music Guide
- ↑ Nahrávka z r. 1949 Archivováno 9. 10. 2016 na Wayback Machine. na YouTube
- ↑ Seznam nahrávek
- ↑ Le onorificenze della Repubblica Italiana. www.quirinale.it [online]. [cit. 2019-12-02]. Dostupné online.
Externí odkazy
- Seznam děl v Souborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Martha Argerichová
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Martha Argerichová na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Ribbon bar: Order of the Rising Sun (Japan).
Ribbon bar: Order of Merit of the Italian Republic – Commander (since 2001).
Martha Argerich, Argentine pianist, at Pier 86 (NYC), after having arrived on the liner Constitution. Born June 5, 1941, her aversion to the press and publicity has resulted in her remaining out of the limelight for most of her career. She has given relatively few interviews. As a result, she may not be as well known as other pianists of similar caliber. Despite this, she is widely recognized as one of the great piano virtuosos of our time.
Autor: Boroduntalk, Licence: CC BY 3.0
Tento vektorový obrázek byl vytvořen programem Inkscape .
(c) Casa Rosada (
Argentine pianist Martha Argerich.