Martina Trchová

Martina Trchová
Martina Trchová na koncertě v pražské Salmovské literární kavárně 8. února 2010.
Martina Trchová na koncertě v pražské Salmovské literární kavárně 8. února 2010.
Základní informace
Narození14. února 1983 (40 let)
Praha
PůvodČeskoČesko Česko
Žánryfolk, šanson, jazz
Povolánímuzikant
Nástrojehlas
Aktivní roky2000
VydavatelIndies MG
OceněníCeny Anděl 2016
SídlaPraha
Obřany
Webtrchova.cz, martinatrchova.cz
Významný nástroj
kytara
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Martina Trchová (* 14. února 1983 Praha) je česká zpěvačka, skladatelka, textařka a také výtvarnice. Vystupuje s vlastními písněmi sama nebo s malou kapelou. Vydala tři řadová alba a jednu knihu.

Život

Vystudovala český jazyk a výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě UK. Živila se výukou českého jazyka pro cizince na FAMU, AV ČR a v zahraničních studijních programech.

Hudba

Už v roce 2000 kolem sebe vytvořila malou kapelu Vzdušné zámky[1] (Iva Třeboňákováflétna, Stanislav Hynekkytara, basová kytara a příležitostně další spoluháči) a v tomto složení se objevili na festivalu Zahrada. Koncert skupiny Vzdušné zámky ve školní studovně gymnázia byl jejím prvním veřejným vystoupením.[1] V březnu 2001 začala vystupovat sama, v květnu téhož roku získala první místo na festivalu Folkový kvítek. V tomtéž roce ale potkala flétnistku a zpěvačku Karolinu Skalníkovou, se kterou vystupovala několik let, z počátku v duu, které občas rozšiřoval kytarista Jan-Matěj Rak. Skalníková hostovala v jedné písni na první demonahrávce Teprv se probouzím (2001), následující Maxisingl (2003) už nahrály spolu. V roce 2004 získaly ocenění na dvou velkých českých folkových festivalech (autorská a interpretační Porta a Krteček na Zahradě) a od začátku příštího roku začala Martina Trchová natáčet své debutové album Čerstvě natřeno. Většina písniček alba, na kterém spolupracovala s Karolinou Skalníkovou, Janem-Matějem Rakem (také autor jedné z písní), Máriem Bihárim, Františkem Rabou, Vítem Sázavským, Vlaďkou Hořovskou, Žofií Kabelkovou, Zdeňkem Vřešťálem a dalšími, byla nahrána v kapelových aranžích. Po vydání alba to na sklonku roku 2005 vyústilo k vytvoření malé kapely (Trchová, Skalníková, Rak,[2][3] Ondřej Koutbicí, Martin Mrázbasová kytara, klavír; hostující Boris Kubíčeksaxofon[4]), která ale fungovala jen krátce.

Trijo: Martina Trchová, Patrik Henel (vlevo) a Michal Pospíšil na koncertě Osamělých písničkářů v Divadle Na Prádle 13. září 2007.

Od roku 2007 hrávala Trchová i s kontrabasistou Michalem Pospíšilem, který zpočátku rozšiřoval duo se Skalníkovou, popř. trio i s Rakem. Pak ale Karolina Skalníková odešla na mateřskou dovolenou a Jana-Matěje Raka nahradil kytarista Patrik Henel. Vznikla tak skupina, která vystupovala pod názvem Trijo (v repertoáru měli i Henelovy písně) a fungovala něco přes rok do podzimu 2008.

Po rozpadu Trija se Martina Trchová vrátila ke hraní v duu se Skalníkovou. V druhé polovině roku 2009 se ale vrátil Patrik Henel a 26. října měla premiéru nová koncertní sestava Trchová – Skalníková – Henel a nový kontrabasista Radek Polívka. Brzy poté Martina Trchová oznámila, že připravuje nové album, které vyšlo v dubnu 2010 u Indies MG pod názvem Takhle ve mně vyjou vlci. Od roku 2011 Martina Trchová většinou vystupovala s Patrikem Henelem a Radkem Polívkou, někdy s nimi hostoval Petr Chlouba (bicí).[5] Už od léta 2015 připravovala se svou kapelou a řadou hostů nové album a v květnu 2016 jej vydala pod názvem Holobyt. Leitmotivem tentokrát silně kapelového CD je pro Martinu Trchovou hledání domova: a to jak domovského místa ve světě, tak uvnitř v sobě samé. Na podzim 2022 tuto svoji doprovodnou kapelu Trchová rozpustila, jedním z důvodů bylo to, že se přestěhovala do Brna, zatímco ostatní členové kapely zůstali v Praze.[6]

Spolu s písničkářkami Magdou Brožkovou a Žofií Kabelkovou tvořila humorné trio Ježibabinec. Někdy jako zpěvačka koncertovala spolu s folkovým duem Hořký kafe, hostovala také při koncertech Nestíháme či u Pavla Pokorného (album Pokoj pro hosty). Napsala také dva písňové texty (Křehké světlo a Měl jsem stín) pro album Jablkoně Sentimentální Němec (2013).

S kytaristou Adamem Kubátem od roku 2009 interpretují písně z repertoáru Zuzany Navarové.

Na jaře 2022 zorganizovala malý hudební festival Ženfest pod třešní v Brně-Obřanech, v roce 2023 na něj navázala dalším ročníkem.[6]

Výtvarné umění

Realizuje se také jako malířka, má za sebou několik samostatných výstav svých obrazů, v roce 2023 vydala obrazovou knihu Babi. Ilustrovala knihy Markéty Pilátové Bába Bedla a Bába Bedla a dívka na hřebeni. Vytvořila booklet pro album Iva Cicvárka Velký svět (2013) a vlastní booklet pro nejnovější album Holobyt (2016).

V roce 2015 vydala knížku Deníky z Ladakhu, malované i psané dojmy z její cesty do Ladaku v Himálaji, kde v roce 2014 učila výtvarnou výchovu a hru na kytaru na škole podporované organizací Brontosauři v Himálaji.[7]

Diskografie

Patrik Henel, Martina Trchová, Radek Polívka a Karolina Skalníková na koncertě v pražské Salmovské literární kavárně 8. února 2010.

Alba

Spoluúčasti

Jako hudební režisérka se podílela na albu Němec & Puttnerová: PůlJablkoň (2014).

Bibliografie

  • Deníky z Ladakhu, 2015 – kniha + CD
  • Babi, 2023 – obrazová kniha („komiks beze slov“, „silent book“)

Knižní ilustrace

Reference

  1. a b Šaolín: Martina Trchová: Písnička se nedá vymyslet. Folktime.cz 13. června 2005 dostupné online
  2. PARKAN, Tomáš: Martina Trchová se s Prahou rozloučí za pomoci Dún An Doras. Musicserver.cz 25. dubna 2006 dostupné online
  3. PARKAN, Tomáš: Keltsko-jazzovo-folkovo-novodvorské rozjímání. Musicserver.cz 30. dubna 2006 dostupné online
  4. PARKAN, Tomáš: Trchová proměnila Besedu v oázu šansonu, jazzu a folku. Musicserver.cz 17. prosince 2005 dostupné online
  5. STAŠOVÁ, Ema: Martina Trchová: Nebaví mě nosit dříví do lesa. Srdce, 10/2010. [1] Archivováno 30. 10. 2013 na Wayback Machine.
  6. a b TESAŘ, Milan. Martina Trchová zve na Ženfest pod třešní. Radio Proglas [online]. 2023-04-26 [cit. 2023-05-17]. Dostupné online. 
  7. TESAŘ, Milan: Jak se Vám líbí, Radio Proglas 21. dubna 2015. Dostupné online.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Martina-Trchová-Salmovska2-2010f.jpg
Autor: Ben Skála, Licence: CC BY-SA 2.5
Martina Trchová na koncertě v pražské Salmovské literární kavárně 8. února 2010
Martina-Trchová-Salmovska2-2010c.jpg
Autor: Ben Skála, Licence: CC BY-SA 2.5

Martina Trchová se skupinou na koncertě v pražské Salmovské literární kavárně 8. února 2010

Patrik Henel - Martina Trchová - Radek Polívka - Karolina Skalníková
Martina Trchova with band.jpg
Autor: Ben Skála, Licence: CC BY 3.0
Martina Trchová, Patrik Henel a Michal Pospíšil, Divadlo Na Prádle, Prague, 12th September 2007