Martinské stěny

Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Martinské stěny
IUCN kategorie III (Přírodní památka)
Martinské stěny
Martinské stěny
Základní informace
Vyhlášení19. listopad 2002
VyhlásilSpráva CHKO Kokořínsko
Nadm. výška390–420 m n. m.
Rozloha3,19 ha[1][2]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresČeská Lípa
UmístěníDřevčice (Dubá)
Souřadnice
Martinské stěny
Martinské stěny
Další informace
Kód2192
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Martinské stěny jsou přírodní památkou vyhlášenou roku 2002 u Dřevčic v jižní části okresu Česká Lípa, v severní části chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj. Jedná se o výrazný skalní útvar.

Charakter krajiny

Na území Ralské pahorkatiny jižně od obcí Stvolínky a Holany je zalesněné území plné pískovcových skal, chráněné jako evropsky významná lokalita Roverské skály, kde se nachází řada chráněných maloplošných území – Vlhošť, Husa, Kostelecké bory, Stříbrný vrch a také PP Martinské stěny. [3][4]

Předmět ochrany

PP Martinské stěny jsou výraznou skupinou skal na katastrálním území vesnice Dřevčice, která spadá pod město Dubá. Ochrana se týká rozlohy 3,18 ha v nadmořské výšce 390 až 420 m a byla vyhlášena kvůli několika druhům bezobratlých živočichů žijících na vřesovištích a lišejnících. Např. se zde vyskytuje pavouk slíďák vřesovištní (Alopecosa fabrilis) či sklípkánek hnědý.[5][6] Předmětem ochrany jsou i samotné skalní stěny coby významná ukázka tohoto geomorfologického tvaru.[7] Toto zhruba 300 metrů dlouhé příkré skalní defilé je tvořeno křemennými pískovci střední části jizerského souvrství (střední turon) české křídové pánve. V nejvyšších partiích celistvé skalní stěny jsou vyvinuty menší geomorfologické tvary, především výrazné škrapy.[6]

Informační tabule u přírodní památky

Přírodní památkou byly Martinské stěny vyhlášeny Správou CHKO Kokořínsko 19. listopadu 2002. Martinské stěny jsou součástí evropsky významné lokality Roverské skály, která se rozkládá na ploše 1688,6 ha na katastrálním území Domašice, Dřevčice, Heřmánky, Hvězda pod Vlhoštěm, Lhota u Dřevčic, Pavličky, Skalka u Blíževedel, Tuhaň u Dubé, Tuhanec a Zátyní.[8]

Přístup

Oblastí prochází několik vyznačených turistických tras. Po horní hraně skalní stěny vede červená značka, protínající celou tuto severní část Kokořínska. Zhruba 100 m od západního výběžku Martinských stěn se červená trasa potkává se zelenou značkou, vedoucí z Kravař kolem Ronova k jeskyním Krápník a Tisícový kámen a dále až k Čapu. Vede zde i cyklotrasa č. 0058. Nejbližší vlaková zastávka na trati Česká Lípa – Lovosice, je v osm kilometrů vzdálených Blíževedlech.[9] Nejbližším sídlem jsou Dolní Heřmánky zhruba jeden kilometr na východ od přírodní památky, kterými prochází silnička z Dřevčic.

Odkazy

Reference

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]
  2. Nationally designated areas inventory. Dostupné online. [cit. 2021-06-26]
  3. Mapa KČT 15. Máchův kraj. 4. vyd. Praha: Trasa, 2008. ISBN 978-80-7324-168-1. 
  4. Archivovaná kopie. kokorinsko.ochranaprirody.cz [online]. [cit. 2015-04-01]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-06-25. 
  5. MODRÝ ING. PHD, Martin; SÝKOROVÁ RNDR, Jarmila. Maloplošná chráněná území Libereckého kraje. Liberec: Liberecký kraj, referát ŽP a zemědělství, 2004. S. 13. 
  6. a b ŘEZÁČ, Miroslav. Plán péče o Přírodní památku Martinské stěny na období 2014 - 2023 [online]. Mělník: AOPK ČR - Správa CHKO Kokořínsko-Máchův kraj, 2013-07 [cit. 2017-12-28]. Dostupné online. 
  7. PP Martinské stěny [online]. AOPK ČR [cit. 2017-12-28]. Dostupné online. 
  8. EVL Roverské skály na seznamu AOPK ČR
  9. Trasa 7,8 km – 2:20 h [online]. Seznam - mapy.cz [cit. 2018-10-18]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.
Přírodní památka Martinské stěny.jpg
Autor: ŠJů (cs:ŠJů), Licence: CC BY-SA 3.0
Přírodní památka Martinské stěny, infotabule Správy CHKO. CHKO Kokořínsko. (Katastrální území Dřevčice, město Dubá, okres Česká Lípa.)
Martinská stěna (03).jpg
Autor: ŠJů (cs:ŠJů), Licence: CC BY-SA 3.0
Martinská stěna, pohled ze žlutě značené stezky. CHKO Kokořínsko. (Katastrální území Dřevčice, město Dubá, okres Česká Lípa.)