Masnice vodní

Jak číst taxoboxMasnice vodní
alternativní popis obrázku chybí
Masnice vodní (Tillaea aquatica)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádlomikamenotvaré (Saxifragales)
Čeleďtlusticovité (Crassulaceae)
Rodmasnice (Tillaea)
Binomické jméno
Tillaea aquatica
L, 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Zobrazení masnice vodní

Masnice vodní (Tillaea aquatica) je drobná, nenápadná, bíle kvetoucí, tučnolistá, mokřadní bylina, jediný druh rodu masnice, který se v květeně České republiky vyskytuje. Přestože je v české krajině původním druhem, je velice vzácná a ohrožená vyhynutím.

Rozšíření

Druh je rozšířen po velkém, ale roztříštěném areálu. V Evropě se vyskytuje na jihu Skandinávie a na Britských ostrovech, v oblastech na sever od Alp a v evropské části Ruska. V Asii roste v Mongolsku, na Kamčatce, v Koreji, Japonsku a Severní Americe na východním i západním pobřeží.

V České republice masnice vodní ve druhé polovině 20. století vymizela z většiny historických lokalit, které se nacházely v pahorkatinách až v podhůří. Dokázala přežít jen na několika izolovaných místech v okolí Třeboně a Náměště nad Oslavou. V okolních středoevropských státech již buď zcela vymizela nebo je na pokraji vymizení (Slovensko, Německo, Rakousko, Polsko).

Ekologie

Roste na vlhkých, jinou vegetací nezarostlých místech podél vodních nádrží nebo toků, často i na bahnitých či písčitých dnech letněných rybníků. Nevadí ji kolísání vodní hladiny a může být i po jistou dobu zaplavena, květy se ale vytvoří a mohou být opyleny jen na vynořených částech.

Popis

Jednoletá nebo krátce vytrvalá, trsnatá, lysá, 1 až 5 cm vysoká rostlina vyrůstající ze svazčitého kořene. Načervenalé lodyhy jsou přímé, vystoupavé nebo poléhavé, hodně rozvětvené a v uzlinách schopné zakořenit. Jsou hustě porostlé křižmostojnými listy, bývají asi 6 mm dlouhé a 1 mm široké a mají krátkou pochvu. Jsou téměř přisedlé, dužnaté, po obvodě celistvé a na vrcholu hrotité.

úžlabí listů na krátkých stopkách jednotlivě vyrůstají květy, které bývají zpravidla čtyřčetné. Drobné okvětní plátky jsou rozlišeny na kalich a korunu. Bílá nebo slabě načervenalá koruna, 1 až 1,2 mm velká, je asi dvakrát delší než špičatý kalich. V květu jsou ve dvou kruzích čtyři krátké tyčinky s intorzními prašníky, blizny dozrávají až po vyprázdnění prašníků. Květy se obvykle otvírají od července do září a bývají opylovány hmyzem, který pod semeníky nachází nektar. Ploidie druhu je 2n = 42.

Plody jsou mnohosemenné měchýřky obsahující 6 až 16 hladkých semen. Za vlhka měchýřky nabobtnají, prasknou a 0,5 mm velká, eliptická semena jsou deštěm vyplavena a vodou zanesena do vlhkých prohlubní.

Rozmnožování

Rostliny se mohou rozšiřovat jak vegetativně, rozrůstáním trsů a oddenků nebo úlomky lodyh jež ve vlhkém prostředí snadno zakoření, tak i pohlavně semeny. Ta jsou roznášena vodou, nebo se s přilnavým bahnem dostanou na nohy či peří vodních ptáků a jsou šířena na velké vzdálenosti. Taktéž mohou být zavlékána lidmi nalepením na jejich obuv, nářadí či stroje. Semena ukrytá v bahnité půdě přečkávají po několik let a vyklíčí až s příchodem vhodných podmínek.

Ohrožení

Masnice vodní, bylina bez ekonomického významu, je ohrožená hlavně eutrofizací svého prostředí, která je důsledkem změn v hospodaření jak na loukách či zemědělské půdě, tak i na rybnících. Je proto chráněna vyhláškou „Ministerstva životního prostředí ČR č. 395/1992 Sb. ve znění vyhl. č. 175/2006 Sb. (§1)“ jako kriticky ohrožený druh, stejně tak je hodnocena i v „Červeném seznamu cévnatých rostlin České republiky (C1t)“.[1][2][3][4][5][6]

Odkazy

Reference

  1. Databáze C1 rostlin: Tillaea aquatica [online]. Informační systém ochrany přírody, AOPK ČR, Praha [cit. 2015-11-11]. Dostupné online. 
  2. DÍTĚ, Daniel. BOTANY.cz: Masnice vodní [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 01.11.2009 [cit. 2015-11-11]. Dostupné online. 
  3. CIBULKA, Radim. Salvia: Masnice vodní [online]. Salvia o. s. – sdružení pro ochranu přírody, Praha 5, rev. 17.10.2013 [cit. 2015-11-11]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]
  4. BERTOVÁ, Lydia. Flóra Slovenska IV/2: Tilovka vodná [online]. VEDA, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava, SK, 1985 [cit. 2015-11-11]. S. 231–232. Dostupné online. (slovensky) [nedostupný zdroj]
  5. BOYD, Steve. The Jepson Manual, Vascular Plants of California: Crassula aquatica [online]. University of California, Oakland, CA, USA [cit. 2015-11-11]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. FU, Kun-tsun; GILBERT, Michael G. Flora of China: Tillaea aquatica [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2015-11-11]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Crassula aquatica.tif
Crassula aquatica
Crassula aquatica.jpg
Autor: Hörður Kristinsson from Eyjafjarðarsveit, Island, Licence: CC BY 2.0
Tillaea (Crassula) aquatica an den heissen Quellen in Laugarás, Südisland.