Massachusetts

Massachusetts
Přezdívka: The Bay State
Vlajka amerického státu Massachusetts
Vlajka
Pečeť amerického státu Massachusetts
Pečeť
Geografie
Massachusetts na mapě USA
Massachusetts na mapě USA
Hlavní městoBoston
Největší městoBoston
Poloha
Časové pásmoUTC−5/−4 (letní čas)
Počet okresů14
Rozloha (44. v USA)
Celkem27 336 km²
• z toho souš20 311 km²
• z toho vodstvo7 025 km² (25,7 %)
Obyvatelstvo (15. v USA)
Počet obyvatel6 811 779 (odhad 2016[1])
Hustota zalidnění335 obyv./km² (3. v USA)
Úřední jazykyangličtina
Nadmořská výška
Nejvyšší bod1063 m n. m.
Průměrná výška150 m n. m.
Nejnižší bod0 m n. m.
Správa státu
GuvernérMaura Healeyová (D)
SenátořiElizabeth Warren (D)
Ed Markey (D)
Přistoupení do Unie6. února 1788 (6. stát)
Oficiální zkratky
Poštovní zkratkaMA
Tradiční zkratkaMass.
ISO 3166-2US-MA
www.mass.gov

Massachusetts (anglická výslovnost výslovnost [ˌmæsəˈtʃuːsɨts]IPA, výslovnost v češtině [mesečúsec][2], oficiálně Commonwealth of Massachusetts) je stát nacházející se na východním pobřeží Spojených států amerických, v oblasti Nové Anglie severovýchodního regionu USA. Massachusetts hraničí na severu s New Hampshire a Vermontem, na západě s New Yorkem a na jihu s Connecticutem a Rhode Islandem. Východní a jihovýchodní ohraničení státu tvoří Atlantský oceán.

Se svou rozlohou 27 336 km² je Massachusetts sedmým nejmenším státem USA, v počtu obyvatel (6,8 milionu) je však 15. nejlidnatějším státem a s hodnotou hustoty zalidnění 335 obyvatel na km² je na třetím místě. Hlavním a největším městem je Boston se 670 tisíci obyvateli. Dalšími největšími městy jsou Worcester se 185 tisíci obyvateli, Springfield (155 tisíc obyv.), Lowell (110 tisíc obyv.) a Cambridge (110 tisíc obyv.). Massachusetts patří 309 km pobřeží Atlantského oceánu.[3] Nejvyšším bodem státu je vrchol Mount Greylock s nadmořskou výškou 1063 m. Největšími toky jsou řeky Connecticut, Westfield, Merrimack a Charles.

Na území Massachusetts dorazili první angličtí osadníci, tzv. Otcové poutníci, na lodi Mayflower v roce 1620 a založili zde kolonii, z níž později vzniklo město Plymouth. Jednalo se o druhou úspěšně zřízenou trvalou anglickou kolonii na území dnešních USA. Následovali je puritáni, kteří v Massachusettském zálivu roku 1630 založili v místě pozdějšího Bostonu další kolonii. Ta byla pojmenována podle místního indiánského kmene Mesečusetů, v jejichž jazyce tento název, jak se sami označovali, znamená „lid z velkých kopců“. Obě kolonie byly v roce 1692 královskou listinou sloučeny do společné provincie, která se roku 1776 stala jedním z původních třinácti zakládajících států USA. Massachusetts jako šestý stát v pořadí ratifikovalo Ústavu Spojených států amerických, k čemuž došlo 6. února 1788.

Ve státě Massachusetts sídlí Harvardova univerzita a Massachusettský technologický institut.

Historie

Čtvrtdolar státu Massachusetts (paměťní mince), autor Thomas D. Rodgers
Loď Mayflower II, replika původní Mayflower, v přístavu v Plymouthu

Bylo to právě Massachusetts, kde se usadili první Otcové poutníci – v osadě Plymouth. Zpočátku tvořilo Massachusetts i dnešní Maine a New Hampshire, ty se ale později odtrhly. V roce 1643 kolonie Massachusettská zátoka, Plymouth, Connecticut a New Haven zformovaly Novoanglickou konfederaci. Massachusetts bylo silně puritánskou kolonií, která netolerovala ostatní náboženství – po roce 1660 se odtrhly kvakerské Connecticut a Rhode Island. Po roce 1675 se v Massachusetts rozmohl zvyk „otroka do každé počestné rodiny“. Massachusetts jako takové vznikly 1691 sloučením Plymouthu a Massachusettské zátoky. Salemské procesy s čarodějnicemi zde vypukly okolo roku 1692. Životem za ně zaplatilo 24 osob a také dva psi.

V sedmdesátých letech osmnáctého století se Massachusetts staly centrem revoluce. Roku 1773 se zde konal protest proti britskému impériu, tzv. Bostonské pití čaje. Americkým státem se staly 6. února 1788. Za občanské války byly Massachusetts centrem abolicionismu.

Demografie

Boston

Podle sčítání lidu z roku 2010 zde žilo 6 547 629 obyvatel.[4]

Rasové složení

Obyvatelé hispánského nebo latinskoamerického původu, bez ohledu na rasu, tvořili 9,6% populace.[4]

Hlavně ve městě Bostonu a okolí se usídlilo mnoho lidí irského původu, tady se taky rozvinul známý klan Kennedyů. Kromě nich ve městech žijí často i původem Italové. V západní částí státu v průmyslových městech převažují původem Frankokanaďané, kteří se zde usídlili jako dělníci. Přesto ve venkovských městečkách ještě existuje původní kultura presbyteriánských obcí, které jsou stále blízko idejím původních otců zakladatelů.

Náboženství

Odkazy

Reference

  1. Table 1. Annual Estimates of the Resident Population for the United States, Regions, States, and Puerto Rico: April 1, 2010 to July 1, 2016 (NST-EST2016-01) [online]. United States Census Bureau, Population Division, 2016-12 [cit. 2017-03-06]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=Massachusetts
  3. General Coastline and Shoreline Mileage of the United States [online]. Noaa.gov [cit. 2016-07-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. a b United States Census Bureau, sčítání z roku 2010 [online]. American FactFinder. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Massachusetts in United States (zoom).svg
Autor: TUBS Gallery, Licence: CC BY-SA 3.0
Location of state of Massachusetts in United States (zoom) in the United States
En-us-Massachusetts.ogg
(c) I, EncycloPetey, CC BY-SA 3.0
Pronunciation of the term in US English
Flickr - Official U.S. Navy Imagery - USS Constitution sails into Boston Harbor.jpg
BOSTON HARBOR (June 3, 2011) USS Constitution sails into Boston Harbor during an underway Battle of Midway commemoration. The underway honored approximately 200 members of Gold Star Families who lost loved ones in Operations Enduring and Iraqi Freedom and the Navy's victory at Midway Island in World War II. (U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Kathryn E. Macdonald/Released) 110603-N-SH953-005
2000 MA Proof.png

Removed background, cropped, and converted to PNG with Macromedia Fireworks.


Public domain
Public domain
This image depicts a unit of currency issued by the United States of America. If this is an image of paper currency or a coin not listed here, it is solely a work of the United States Government, is ineligible for US copyright, and is therefore in the public domain in the United States.
Fraudulent use of this image is punishable under applicable counterfeiting laws.

As listed by the the U.S. Currency Education Program at money illustrations, the Counterfeit Detection Act of 1992, Public Law 102-550, in Section 411 of Title 31 of the Code of Federal Regulations (31 CFR 411), permits color illustrations of U.S. currency provided:
1. The illustration is of a size less than three-fourths or more than one and one-half, in linear dimension, of each part of the item illustrated;
2. The illustration is one-sided; and
3. All negatives, plates, positives, digitized storage medium, graphic files, magnetic medium, optical storage devices, and any other thing used in the making of the illustration that contain an image of the illustration or any part thereof are destroyed and/or deleted or erased after their final use.

Certain coins contain copyrights licensed to the U.S. Mint and owned by third parties or assigned to and owned by the U.S. Mint [1]. For the United States Mint circulating coin design use policy, see [2]; for the policy on the 50 State Quarters, see [3].

Also: COM:ART #Photograph of an old coin found on the Internet

Mayflower II.jpg
Autor: Paul Keleher, Licence: CC BY 2.0

Mayflower II, a replica of the Mayflower, in Plymouth, Massachusetts, USA

This is an image of a place or building that is listed on the National Register of Historic Places in the United States of America. Its reference number is 100005762.

Seal of Massachusetts.svg
Seal of the Commonwealth of Massachusetts