Zlatá medaile2021/2022ŠK Slovan Bratislava
** Starty a góly za reprezentaci aktuální k 21. červnu 2023

Matúš Vojtko (* 5. října 2000, Michalovce) je slovenský fotbalový obránce a bývalý mládežnický reprezentant, od srpna 2021 hráč slovenského týmu ŠK Slovan Bratislava. Mimo Slovensko působil na klubové úrovni v Chorvatsku. Nastupuje na pozici levého obránce.[2][3]

Klubová kariéra

MFK Zemplín Michalovce

Svoji fotbalovou kariéru začal v Zemplínu Michalovce, jehož je odchovanec. V průběhu sezony 2018/19 se propracoval do prvního mužstva. Ligový debut v dresu Zemplínu si odbyl ve druhém kole hraném 5. srpna 2018 v souboji se Slovanem Bratislava. Odehrál celé střetnutí, ale porážce v poměru 1:2 na domácím hřišti nezabránil.[4] V době debutu mu bylo pouhých 17 let. Zajímavostí je, že svůj poslední soutěžní zápas za michalovský celek si připsal proti stejnému soupeři.[5] Poprvé za "áčko" Michalovců se v lize prosadil rovněž na podzim 2018, konkrétně 1. 12., když proti ViOnu Zlaté Moravce – Vráble (výhra 3:0) otevřel v první minutě nastavení úvodního poločasu skóre utkání.[6] Svůj druhý ligový gól za první družstvo zaznamenal v následujícím ročníku 2019/20 v šestém kole v souboji s iClinicem Sereď, v 17. minutě vyrovnával na konečných 1:1.[7] Celkem za Zemplín nastoupil v lize k 69 střetnutím.

ŠK Slovan Bratislava

Sezóna 2021/22

V srpnu 2021 posílil Slovan Bratislava, s tehdejším mistrem nejvyšší soutěže podepsal čtyřletou smlouvu, a rozšířil konkurenci na postu levého brance, kde Slovan při zranění Lucase Lovata díky němu zdvojil tento post.[3] Svůj první ligový zápas si v dresu Slovanu Bratislava připsal proti ViOnu Zlaté Moravce – Vráble (výhra 4:1), nastoupil na celých devadesát minut.[8] V sezoně 2021/22 pomohl svému zaměstnavateli již ke čtvrtému titulu v řadě, což Slovan dokázal jako první v historii slovenského fotbalu.[9]

Sezóna 2023/24

Se Slovanem Bratislava se probojoval do skupinové fáze Evropské konferenční ligy UEFA 2023/2024, v předkolech Evropských pohárů však nastoupil jen k jednomu střetnutí. S bratislavským klubem byli zařazeni do základní skupiny A, kde číhali soupeři: Lille OSC (Francie) - (prohra 1:2 venku a remíza 1:1 doma), NK Olimpija Lublaň (Slovinsko) - (výhra 1:0 venku a prohra 1:2 doma) a KÍ Klaksvík (Faerské ostrovy) - (výhry doma i venku 2:1).[10] Ve skupinové fázi stejně jako v jarním play-off nehrál.

HNK Gorica (hostování)

V létě 2022 odešel ze Slovanu kvůli většímu hernímu vytížení na rok hostovat do Chorvatska do týmu HNK Gorica.[11] Debut v lize si zde odbyl v úvodním kole hraném 16. července 2022 v souboji s mužstvem NK Osijek (prohra 1:2), na hrácí plochu přišel v 80. minutě.[12] Poprvé a zároveň naposledy během tohoto angažmá skóroval ve 32. kole proti Lokomotivě Zagreb, když v nastavení druhého poločasu srovnával na konečných 2:2.[13] V jarní části ročníku 2022/23 bojoval s Goricou o záchranu, která se zdařila. Po roce se vrátil z hostování zpět do Slovanu Bratislava a zapojil se do letní přípravy mužstva na novou sezonu.