Mateo Alemán

Mateo Alemán
Retrato de Mateo Alemán.jpg
Narozenízáří 1547
Sevilla
Úmrtí1614 (ve věku 66–67 let)
Ciudad de México
Povoláníspisovatel a romanopisec
Alma materUniverzita v Salamance
Alcalská univerzita
Sevillská univerzita
Žánrromán
Významná dílaGuzmán de Alfarache
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mateo Alemán y de Enero (Sevilla 15471615? Ciudad de México) byl španělský spisovatel.

Biografie

V roce 1564 dokončil sevillskou universitu, později studoval v Salamance a v Alcale, v letech 1571 - 1588 pracoval ve státní pokladně, v roce 1594 byl zatčen pro podezření ze zpronevěry, brzy byl ale propuštěn.

Guzmán de Alfarache, Antverpy, 1681

Pocházel z židovské rodiny násilně obrácené na křesťanství po roce 1492. V roce 1599 publikoval první část svého významného pikareskního románu Guzmán de Alfarache, která za pět let byla vydána více než šestnáctkrát, v roce 1602 bylo publikováno podvržené pokračování, pravé ale vyšlo až po roce 1604.

V roce 1571 si vzal Catilinu de Espinosa. Manželství bylo nešťastné, byl pořád ve finančních problémech, v roce 1602 byl v Seville uvězněn do vězení pro dlužníky.

V roce 1608 Alemán odešel do Ameriky, údajně chtěl v Ciudad de México pracovat jako tiskař. Tam také vyšlo jeho dílo Ortografía castellana (1609), obsahující vynalézavé a praktické návrhy na reformu španělského pravopisu. Od roku 1609 nejsou o Alemánovi žádné zmínky, někdy se ale tvrdí, že v roce 1617 byl stále naživu.

Napsal také životopis Antonína z Padovy (1604) a dvě ódy ve stylu Horacia, svědčící o jeho vkusu a metrické vytříbenosti. Jeho nejvýznamnější dílo je ale pikareskní román Guzmán z Alfarache, který byl mnohokrát přeložen do jiných jazyků.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mateo Alemán na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Grabado Guzmán Alfarache.jpg
Grabado de la portada de Vida y hechos del pícaro Guzmán de Alfarache, atalaya de la vida humana, Amberes, Jeronymo Verdussen ..., 1681
Retrato de Mateo Alemán.jpg
Retrato de Mateo Alemán (1547-1615). Grabado en cobre aparecido en la edición príncipe del Guzmán de Alfarache (Madrid, Várez de Castro, 1599).
Apoya la mano izquierda sobre un libro cerrado, en cuyo corte dice: "Cor. Ta." (Cornelius Tácitus). Con la derecha señala la linda cartela que hay en uno de los ángulos superiores de la estampa con el emblema de la araña sobre el áspid, y la letra: "Ab insidiis non est prudentia". Haciendo juego con esta cartela, está en el otro ángulo el escudo de armas.