Mathew Brady

Mathew Brady
Mathew Brady (1875)
Mathew Brady (1875)
Rodné jménoMathew Brady Brady
Narození18. května 1822
Warren County
Úmrtí15. ledna 1896 (ve věku 73 let)
Manhattan
Příčina úmrtíBrightova nemoc
Místo pohřbeníCongressional Cemetery
Povolánífotograf, válečný fotograf, fotoreportér a novinář
PodpisPodpis
Webová stránkawww.mathewbrady.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mathew B. Brady (18. května 182215. ledna 1896) byl americký novinářský fotograf působící v období americké občanské války a známý portrétními fotografiemi významných osobností tehdejší doby. Je považován za jednoho z otců fotožurnalismu.[1]

Život a dílo

Mathew Brady: Portrét generála Unie v americké občanské válce Ulyssese Granta (1870-1880)

Narodil se ve Warren County v New Yorku jako syn původem irských rodičů, kteří se přistěhovali do Ameriky, Andrewa a Julie Bradyových. Ve věku 17 let se přestěhoval do New Yorku a od roku 1844 vlastnil fotografický ateliér, kde začaly vznikat první snímky předních osobností USA. V roce 1849 si otevřel studio ve Washingtonu, kde se setkal také s Juliettou Handyovou, kterou si v roce 1851 vzal za ženu. Bradyovy četné fotografické obrazy začaly získávat čím dál více prestižních ocenění a i mezi veřejností se stali velmi oblíbenými. V roce 1859 vystavil v Paříži portrét André-Adolphe-Eugèna Disdériho a od té doby se stal populárním a uctívaným fotografem.

Brady riskoval při fotografování v živě rozprouděné civilní válce mnoho - i svou kariéru, pověst a někdy i zdraví. Právě tím se zapsal nesmazatelně do historie amerického fotografování. Později Brady citoval větu, která se stala známou po celém světě:

Musel jsem jít. Duch v mém těle mi říkal 'jdi' a já jsem šel.
— Mathew Brady

Brady zaměstnával několik fotografů, jako například Alexandera Gardnera, Jamese Gardnera, Timothyho O'Sullivana, Williama Pywella, George N. Barnarda a dalších osmnáct mužů, kteří byli ochotni kdykoliv vyjít ven do rozpoutané války a fotografovat scény z americké občanské války. Brady zůstával většinou ve Washingtonu, D. C., kde organizoval své asistenty a zřídka navštívil bitevní pole osobně. To bylo zčásti také kvůli tomu, že se Bradymu od roku 1850 začal rapidně zhoršovat zrak. Pro firmu Mathew Brady Studios, která prodávala fotografie zájemcům o historii a grafiku, pracoval také Andrew Joseph Russel. Ten pro Bradyho pořídil například známý snímek s názvem Konfederační mrtví za kamennou zdí (Confederate dead Behind the Stone Wall) po bitvě u Chancellorsville v květnu 1863.

Mezi jeho přední fotografované osobnosti patří např. generál Unie v americké občanské válce Ulysses S. Grant, jedenáctý prezident Spojených států amerických James K. Polk, Nathaniel Banks, Don Carlos Buell, Ambrose Burnside, Benjamin Butler, Joshua Chamberlain, George Custer, David Farragut, John Gibbon, Winfield Hancock, Samuel P. Heintzelman, Joseph Hooker, Oliver Howard, David Hunter, John A. Logan, Irvin McDowell, George McClellan, James McPherson, George Meade, David Dixon Porter, William Rosecrans, John Schofield, William Sherman, Daniel Sickles, Henry Warner Slocum, George Stoneman, Edwin V. Sumner, George Thomas, Emory Upton, James Wadsworth, americký právník, voják, státník a spisovatel Lew Wallace, P. G. T. Beauregard, Stonewall Jackson, James Longstreet, Lord Lyons, James Henry Hammond, americký generál Robert E. Lee, vynálezce morseovy abecedy Samuel Morse nebo 16. prezident USA Abraham Lincoln.

Abraham Lincoln prý řekl, že se prezidentem stal díky Bradyho portrétům (a svému projevu na newyorské Copper Union). Portrét Lincolna od Bradyho z 2. září 1864 je na americké pětidolarové bankovce, prezidentův portrét podle Bradyho portrétu je na americké 90-centové poštovní známce z roku 1869.[2]

Jako možná nejznámější fotograf v USA v 19. století, bylo Bradyho jméno spojováno s érou, ve které se západní svět specializoval na tovární výrobu portrétů. Takzvaný Bradyho stojan[3] v dobách uprostřed 19. století měl těžkou litinovou stabilní základnu, navíc nastavitelnou výšku trubkového sloupce (nohy) pro dvojí použití: sloužil buď jako loketní opěrka, nebo (při plném prodloužení a dodáním příčné výztuhy) jako opěrka hlavy.[4] Ta byla často zapotřebí, aby se modely při delším expozičním času fotografování nepohnuly.[5] Zatímco Bradyho stojan[3] byl vhodný termín pro tyto specifické výrobky ateliérového vybavení, není prokázána souvislost mezi tímto stojánkem a Bradyho vynálezem přibližně z roku 1855.[4]

Bradyho stojan v praxi, polovina 19. století

Na Světové výstavě roku 1851 v Londýně získal medaili za dvacet svých daguerreotypií.[6]

V jeho životě se stal celkově oblíbeným fotografem, až na období po válce, kdy od vlády USA očekával koupi několika jeho fotografických portrétů, ale nestalo se tak. Tím se Brady dostal do bankrotu a to i po roce 1875, kdy mu vláda věnovala částku 25 000 USD. Brady byl tak zadlužen, že ani tato částka ho nevysvobodila z neustálých dluhů. Na neštěstí se k tomu v roce 1887 přidala i smrt jeho milované manželky a Brady začal podléhat alkoholismu. Zemřel 15. nebo 16. ledna roku 1896 na charitativním oddělení v Presbyterianské nemocnici v New Yorku po komplikacích po nehodě tramvaje. Jeho pohřeb byl financován veterány ze 7. newyorské pěchoty a uskutečnil se na hřbitově ve Wahingtonu, kde je přední americký fotograf pochován.

Dílo Mathewa Brada je neuvěřitelně obsáhlé. Počet jeho fotografický portrétů sahá nad 800 kusů a počet fotografií z válečného pole čítá několik desítek originálních fotografií.

Rodina

Jeho synovcem se stal Levin Corbin Handy, který se u něho učil od dvanácti let. Po několika letech práce v Bradyho studiu se z něj stal zručný asistent fotografa. Později se Handy stal nezávislým fotografem ve Washingtonu. V 80. letech vstoupil do partnerství se Samuelem C. Chesterem, a následně spolupracovali také s Bradym. Handy fotografoval individuální portréty a poskytoval fotografické a reprografické služby pro federální vládu Spojených států.

Po Bradyho smrti v roce 1896 zdědil Handy jeho fotografie. Po Handyho smrti přešly snímky Bradyho i Handyho do majetku Handyho dcer Alice H. Coxové a Mary H. Evansové. V roce 1954 od dcer koupila Kongresová knihovna přibližně 10 000 těchto negativů.

Galerie (výběr)

Občanská válka

Daguerrotypie z ateliéru

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mathew Brady na anglické Wikipedii.

  1. HORAN, James D. Mathew Brady: Historian With a Camera. New York: Random House, 1988-12-12. Dostupné online. ISBN 0517001047. 
  2. Smithsonian National Postal Museum. www.arago.si.edu [online]. [cit. 2010-11-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-11-07. 
  3. a b Brady stand
  4. a b Macy et al. Macy Photographic Studio's Dispatch, The. Northampton MA, Spring-Summer 1913, s. 2
  5. Macy Photographic Studio's Dispatch, s. 3
  6. http://www.answers.com/topic/mathew-brady

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Mathew Brady Signature.svg
Signature of Mathew B. Brady.
Ulysses S. Grant 1870-1880.jpg
The 18th President of the United States Ulysses S. Grant.
DMadison.jpg
A daguerreotype of Dolley Madison in 1848, by Mathew B. Brady
Sam Houston by Mathew Brady.jpg
Portrait of General Sam Houston, made in about 1861 by Mathew Brady.
Bernard A. Maguire - Georgetown.jpg
Rev. Bernard A. Maguire, SJ was born in Edgeworth, Ireland on February 11, 1818. The Maguire family moved to the United States in 1824 and settled in Frederick, Maryland. After receiving his early education at St. John's Literary Institute in Frederick, Maguire enrolled in Georgetown College (present-day Georgetown University in Washington, D.C.). He entered the Society of Jesus on September 20, 1837 and was ordained on September 27, 1850. Maguire began teaching at Georgetown and was made Prefect of Discipline. In August of 1852, he was appointed president of the College and served in that position until October 1858. Maguire was responsible for leading a building and renovation program that greatly expanded the College. In January of 1866, Maguire was once again appointed as College president. During his second tenure, Maguire assisted in founding the College's law school. He left Georgetown in July of 1870 to serve as a missionary. Maguire began working at St. Aloysius Church in Washington, D.C. and later moved to Boston, Massachusetts. On April 26, 1886 Maguire died at St. Joseph's Church in Philadelphia, Pennsylvania.
John S. Mosby - Brady-Handy.jpg
Library of Congress description: "Col. John S. Mosby, C.S.A."
US Navy 031021-O-0000B-001 In this Mathew Brady photograph, a nine-inch Dahlgren gun on a slide-pivot mounting is seen in operation aboard a U.S. Navy warship during the Civil War.jpg
Navy Historical Center -- In this Matthew Brady photograph, a nine-inch Dahlgren gun on a slide-pivot mounting is seen in operation aboard a U.S. Navy warship during the Civil War. A similar gun, originally mounted on the famous Confederate ironclad CSS Virginia, was recently loaned to the Fredericksburg Area Museum, Fredericksburg, Va., for a three-year exhibit. On March 9, 1862, CSS Virginia battled the Union ironclad USS Monitor in the famous Battle of Hampton Roads, an action in which the two ships fought to a virtual draw and revolutionized sea warfare. U.S. Navy file photo. (RELEASED)
Martin Van Buren daguerreotype by Mathew Brady circa 1849.jpg
Daguerreotype portrait of Hon. Martin Van Buren, taken at Philadelphia, Penn., 1849-1850, by the photographer Marthew Brady. Courtesy of the Beinecke Rare Book & Manuscript Library, Yale University.[1]
Charlotte Saunders Cushman - Brady-Handy.jpg
Charlotte Saunders Cushman (1816-1876). Library of Congress description: "Charlotte Cushman as Meg Merriles"
Daguerreotype tintype photographer model studio table brady stand cast iron portrait photos.jpg
Cast iron "Brady stand" side table. As perhaps the best-known US photographer in the 19th century, it was Mathew Brady's name that came to be attached to the era's heavy specialized end tables which were factory-made specifically for use by portrait photographers. Such a "Brady stand" of the mid-19th century typically had a weighty cast iron base for stability, plus an adjustable-height single-column pipe leg for dual use as either a portrait model's armrest or (when fully extended and fitted with a brace attachment rather than the usual tabletop) as a neckrest.[1] The latter was often needed to keep models steady during the longer exposure times of early photography.[2] While Brady stand is a convenient term for these trade-specific articles of studio equipment, there is no proven connection between Brady himself and the Brady stand's invention circa 1855.[3]

A Brady stand is clearly visible in use in context in the late 19th century period novelty photo of a "photographer photographing himself" see Commons image: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Photographer-studio-1893.jpg

Notes

  1. Macy, et al, "Macy Photographic Studio's Dispatch(, The)", Northampton MA, Spring-Summer 1913, pg 2
  2. ibid., pg 3
  3. ibid., pg 2
Brady - Balloon ascension HD-SN-99-01887.JPEG
View of balloon ascension. HD-SN-99-01887