Maurové

Bitva mezi křesťany a Maury během reconquisty ve Španělsku
Znak Aragonie s useknutou hlavou Maura

Maurové je historické označení obyvatel převážně arabského a berberského původu z muslimských oblastí severní Afriky (Maghrebu) a Pyrenejského poloostrova.

Maurové obývali území SaharyMauretánii, Mali, Maroko, Alžírsko, část Nigeru, Čadu, Libyi, ale i Gibraltar, Baleáry a Sicílii. Od 8. do 15. století ovládali území Al-Andalus – jižní Španělsko a Portugalsko. Toto období bojů křesťanů s maury je známé jako reconquista – „znovudobývání“ Pyrenejského poloostrova.

Název Maurové (latinsky Mauri) je antického původu, z řeckého pojmenování Mauros berberských kmenů a jejich země Mauritánie – dnes název jednoho ze severoafrických států.[1]

Způsob života

Maurský život velmi ovlivňovalo jejich náboženství – islám. Maurové se živili hlavně jako pastevci a obchodníci.

Architektura

Podrobnější informace naleznete v článku Maurský sloh.

Maurové měli také vlastní architektonický styl – maurský sloh. Ten byl příbuzný tomu islámskému, zároveň ale přejímal některé prvky z evropské architektury. Jsou pro něj charakteristické podkovovité členěné, až pruhované oblouky. Známým příkladem je komplex Alhambra.

Odkazy

Reference

  1. Oxfordský slovník světových dějin, ISBN 80-200-1054-8, str. 375

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Batalla del Puig por Marzal de Sas (1410-20).jpg
Batalla del Puig. Temple sobre tabla. Victoria and Albert Museum. Londres. Representa la batalla en la que el Rey de Aragón (vestido con el Señal Real de Aragón), Jaime I, conquista El Puig a las tropas musulmanas con la intercesión de San Jorge (vestido con la Cruz de San Jorge), que aparece en segundo plano.