Maurus Verzich

Jeho opatská Milost
Maurus Verzich, OSB
opat emauzského kláštera
prelát řádu sv. Lazara
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Arcidiecézepražská
Zasvěcený život
InstitutŘád svatého Benedikta od r. 1932 Řád svatého Benedikta
Sliby 
            doživotní15. srpna 1933
Opatská benedikce28. července 1946
Svěcení
Kněžské svěcení18. září 1938
Osobní údaje
Datum narození17. prosince 1911
Místo narozeníKostomlátky, Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí27. srpna 1992
Místo úmrtíFlorencie, Itálie
Národnostčeská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maurus Alois Verzich (17. prosince 1911 Kostomlátky27. srpna 1992 Florencie) byl v letech 1946-1969 opatem kláštera benediktinů v Praze na Slovanech (v Emauzích). Od roku 1948 pobýval v exilu v Itálii.

Život

Narodil se v Kostomlátkách (fara Kostomlaty nad Labem).

Po ukončení studia na Arcibiskupském gymnáziu v Praze (maturoval roku 1932) vstoupil do Emauzského kláštera v Praze (přijal řádové jméno Maurus), kde dne 15. srpna 1933 složil věčné sliby.

Spolu s P. Anastázem J. Opaskem, OSB - pozdějším arciopatem na Břevnově, s nímž se po celý zbytek života přátelil, studoval u Svatého Anselma v Římě na Aventinu (byl jedním z nejlepších žáků tomistického filozofa P. Josefa Gredta OSB). - Dne 18. září 1938 byl papežským internunciem Msgre Saverio Ritterem vysvěcen na kněze.

V roce 1942, kdy došlo ke zrušení emauzského kláštera, přijal místo zámeckého kaplana na zámku Boskovice u hraběte Mensdorff-Pouilly.

Po poválečné obnově komunity v Emauzích byl dne 24. června 1946 zvolen jejím novým opatem (opatská benedikce, kterou vykonal dne 28. července 1946 papežský internuncius Saverio Ritter, se ale uskutečnila v břevnovském klášteře, neboť emauzský klášter se se stále nacházel v troskách). - Podílel se na vzniku Slovanské benediktinské kongregace sv. Vojtěcha, sdružující benediktinské kláštery v Čechách a na Moravě, jejíž se stal prvním předsedou (abdikoval v roce 1969).

Ještě před únorovým převratem v roce 1948 odešel do exilu do Itálie, neboť předpokládal, že mnichy neočekává v Československu nic dobrého. Do roku 1965 žil v bývalém opatství Sassovivo, odkud se přemístil do Norcie, kde v budovách bývalého kláštera kapucínů Santa Maria delle Grazie usadil malou komunitu původem českých benediktinů. Účastnil se všech zasedání 2. vatikánského koncilu.

V roce 1969 rezignoval na své funkce představeného v Norcii. Přesídlil do Kláštera sv. Pavla za hradbami v Římě. Roku 1973 se stal prelátem Vojenského a špitálního řádu sv. Lazara Jeruzalémského, a vykonával funkci řádového kaplana pro rytíře v exilu. Později odešel do Florencie k benediktinům-olivetánům, a zde v roce 1992 zemřel a byl pohřben.

Benediktinům z Norcie se začátkem 90. let 20. století podařilo obnovit komunitu v Emauzském klášteře v Praze. Jeho obnova však byla již dílem převorů-administrátorů P. Cyrila Stavěla OSB a zejména P. Vojtěcha Engelharta OSB, opat Maurus Verzich OSB se na ní přímo nepodílel.

Odkazy

Literatura

  • OPASEK, Anastáz Jan, OSB: Dvanáct zastavení
  • ZÍTKO, Dalimil Jáchym, OSB: Stručné dějiny Emauzského opatství v Praze a soupis uměleckohistorické literatury v knihovně opatství

Související články

Externí odkazy

Předchůdce:
Arnošt Vykoukal
Znak z doby nástupuopat benediktinského kláštera v Emauzích v Praze
Maurus Verzich
19461969
Znak z doby konce vládyNástupce:
Cyril Stavěl (převor-administrátor)

Média použitá na této stránce

Coat of Arms of the Order of Saint Benedict (simple).svg
Autor: Tom-L, Licence: CC0
Coat of arms of the Order of Saint Benedict. Variant with a double-barred or patriarchal cross, as is often seen.