Maxmiliánův vodovod

Maxmiliánův vodovod
Základní údaje
Rok vzniku1838
Umělecký směrKlasicismus
Kód památky17652/7-6009 (PkMISSezObrWD)
Umístění
UmístěníNa Kopečku 1490, Kroměříž
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maxmiliánův vodovod (též Maxův vodovod) je vodárenský objekt z roku 1838, jehož součástí je kašna se stáletekoucí vodou v ulici Na Kopečku 1490 v Kroměříži, v sousedství městského koupaliště Bajda.[1] Jedná se o památkově chráněnou stavbu v klasicistním stylu, která se nachází v nárazníkové zóně světového dědictví UNESCO Zahrady a zámek Kroměříž. V současné době voda z kašny není pitná, ale pouze užitková.[2]

Popis

Maxmiliánův vodovod je přízemní čtvercová budova, jejíž štítová zeď s kamennou kašnou a chrličem je orientována směrem k zámku a Mlýnské bráně. Ve středu štítu je umístěn litinový znak biskupa Maxmiliána Josefa Sommerau Beckha a pod římsou nad kašnou je nápis z kovových litých písmen ve znění „MAXMILIAN JOSEPH SEINER GUTEN SCHUTZSTADT CREMSIER MDCCCXXXVIII“.

Historie

Maxmiliánův vodovod v Kroměříži nechal zřídit olomoucký biskup Maxmilián Josef Sommerau-Beckh v roce 1838, aby přiváděl vodu z prameniště na svahu kopce Barbořina. Projekt a výstavbu provedl arcibiskupský stavitel Anton Arche. Kašna sloužila jako nový zdroj pitné vody pro město, kterou dříve zajišťovala vodárenská věž ve Štěchovicích, zásobovaná vodou z Moravy, vybudovaná biskupem Karlem II. z Lichtenštějna-Kastelkornu v letech 1665 až 1667.[3]

Galerie

Odkazy

Reference

  1. NÁRODNÍ PAMÁTKOVÝ ÚSTAV, Památkový katalog. Maxova vodárna s kašnou - Památkový Katalog. pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2023-03-01]. Dostupné online. 
  2. ATLAS ČESKA, S.R.O, Atlas Česka – průvodce volným časem a cestováním. Maxmiliánův vodovod - Kroměříž - AtlasCeska.cz. Atlas Česka [online]. 2010-05-27 [cit. 2023-03-01]. Dostupné online. 
  3. ENCYKLOPEDIE KROMĚŘÍŽSKA, Knihovna Kroměřížska. Maxmiliánův vodovod, Na Kopečku 1490/20 | Encyklopedie Kroměříže. www.enkm.cz [online]. [cit. 2023-03-01]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2023-03-01. 

Literatura

PEŘINKA, František Vácslav. Dějiny města Kroměříže: (dějiny let 1619-1695); Díl druhý; část I., Kroměříž za války třicetileté; část II., Nový život - Biskup Karel z Lichtenštejna / dle původních pramenů vypravuje František Vácslav Peřinka. Kroměříž: Národní výbor, 1947. 1072 s. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Epitaf kardinála Sommerau Beckha.jpg
Autor: Author of the photo: Pernak, Licence: CC BY-SA 3.0
Epitaf kardinála Sommerau-Beckha, 5. arcibiskupa olomouckého, od J. Gassera von Valhorn. Nachází se na východní straně kostela sv. Mořice v Kroměříži.
Kroměříž, Maxmiliánův vodovod 01.jpg
Autor: Czeva, Licence: CC BY-SA 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Maximiliánův vodovod v Kroměříži.jpg
Autor: Athena2023, Licence: CC BY-SA 4.0
Maximiliánův vodovod v Kroměříži, současný stav - únor 2023