Maxwell Montes

Maxwell Montes
Radarový snímek horského masivu Maxwell Montes na Venuši
Radarový snímek horského masivu Maxwell Montes na Venuši
Poloha65.2° N × 3.3° E
Výška11 km
Rozměr797 km (průměr)
JménoMaxwellovo pohoří (lat.)

Maxwell Montes je horský masiv na planetě Venuši. Je vyšší, než Mount Everest. Měří zhruba 11 km.

Obecný popis

Pohoří Maxwell Montes se nachází na Ishtar Terra, které je severnější ze dvou hlavních pohoří. Maxwell Montes je 11 kilometrů vysoký. Na délku je dlouhý okolo 853 kilometrů a široký asi 700 km. Západní svahy pohoří jsou velmi strmé, zatímco východní strana sestupuje pozvolna do Fortuna Tessera. Vzhledem ke své nadmořské výšce je nejchladnějším (okolo 380 °C) místem. Je to taky část povrchu s velmi nízkými hodnotami tlaku (45 barů).

Původ a geologie

Původ Lakshmi Planum a horských pásů, jako je Maxwell Montes, je sporný. Jedna z teorií říká, že jsou geologicky zformovány díky horkým oblakům v nitru planety. Další teorie tvrdí, že oblast byla komprimována ze všech stran, což zapříčinilo pokles materiálu do nitra planety a postupný růst horniny. Široké hřebeny a údolí, které tvoří Maxwell Montes a Fortuna Tessera naznačují, že topografie vyplývá z komprese. Paralelní (souběžné) hřebeny a údolí byly snižovány z důvodů pozdějších extrémních vlivů a poruch hornin. Extrémní výška Maxwell Montes ve vztahu k ostatním kompresním pohoří kolem Lakshmi Planum naznačuje, že jeho původ je složitější.

Radarové zmapování a pojmenování

Při použití radaru v observatoři Arecibo v Portoriku, vědci zkoumali stálá a hustá oblaka v atmosféře Venuše. Při tomto výzkumu vědci objevili rozsáhlé vrchoviny, které byly v roce 1967 pojmenovány jako Maxwell Montes.

V roce 1978 byla vyslána na oběžnou dráhu kolem Venuše kosmická sonda Pioneer Venus, která měla za úkol průzkum atmosféry a zisk informací o planetě. Tato pozorování umožnila vznik první topografické mapy povrchu Venuše, a podařilo se potvrdit, že Maxwell Montes je nejvyšší bod nad průměrnou úrovní povrchu planety.

Pohoří je pojmenováno po Jamesi Clerku Maxwellovi, jehož obecný matematický popis elektromagnetického pole objasnil existenci radiových vln a díky tomuto správnou funkci radaru pro povrchové mapování.

Maxwell Montes, Alpha Regio a Beta Regio jsou tři výjimky z pravidla, že objekty na Venuši mají mít ženské pojmenování, nebo nést název po bohyních.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Maxwell Montes na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Maxwell Montes na Wikimedia Commons
  • Daniel Macháček. Maxwellovo pohoří [online]. My Favourite Universe, 2013-02-28 [cit. 2013-10-20]. Dostupné online. 

Média použitá na této stránce

Maxwell Montes of planet Venus.jpg
Venus - Lakshmi Planum and Maxwell Montes

Original Caption Released with Image:

This Magellan full resolution radar image is centered at 65 degrees north latitude, zero degrees east longitude, along the eastern edge of Lakshmi Planum and the western edge of Maxwell Montes. The plains of Lakshmi are made up of radar-dark, homogeneous, smooth lava flows. Located near the center of the image is a feature previously mapped as tessera made up of intersecting 1- to 2-km (0.6 to 1.2 miles) wide graven. The abrupt termination of dark plains against this feature indicates that it has been partially covered by lava. Additional blocks of tessera are located along the left hand edge of the image. A series of linear parallel troughs are located along the southern edge of the image. These features, 60- to 120-km (36- to 72- miles) long and 10- to 40- km (6- to 24- miles) wide are interpreted as graben. Located along the right hand part of the image is Maxwell Montes, the highest mountain on the planet, rising to an elevation of 11.5 km (7 miles) and is part of a series of mountain belts surrounding Lakshmi Planum. The western edge of Maxwell shown in this image rises sharply, 5.0 km (3.0 miles), above the adjacent plains in Lakshmi Planum. Maxwell is made up of parallel ridges 2- to 7-km (1.2- to 4.2 miles) apart and is interpreted to have formed by compressional tectonics. The image is 300 km (180 miles) wide.