Mayská mytologie

Bůh deště Chaac, terakota, museum de Young, San Francisco

Mayská mytologie je část mezoamerického bájesloví a zahrnuje všechny příběhy Mayů, ve kterých jsou zosobněny přírodní síly, božstva a hrdinové, kteří vzájemným působením hrají v příbězích hlavní role. Ostatní části mayské ústní tradice (jako příběhy zvířat a spousta mravoučných příběhů) správně nenáleží do oblasti mytologie. Ačkoliv různé kmeny Mayů měli odlišnou kulturu, politiku a více méně i jazyk, většina náboženských znaků zůstávala stejná.

Hlavní bohové

Mayský "pantheon" byl také rozsáhlý, stejně jako římský či řecký. Mezi jednotlivými bohy existovala rodinná pouta a vztahy.

konflikt Kukulkána, boha života s Ahpuchem, bohem smrti
  • Hun Batz a Hun Chuen – opičí bohové
  • Bolon Tzaécab, K'awil – bohové tvorby rodokmenů, ohňů a blesků
  • Chaac – bůh deště
  • 'Ik – bůh větru
  • Ah Mak'ik – bůh zemědělství
  • Kisin – bůh zemětřesení
  • Itzam Né (plaz) – bůh tvorby
  • 'Ek Chuah – bůh obchodu

Prameny

Nejstarší mýty pocházejí z 16. století a byly nalezeny v historických pramenech z guatemalské vysočiny. Nejdůležitější z těchto pramenů je epos Popol Vuh, ten je rozdělen na čtyři knihy, každá pojednávající o vlastním tématu: stvoření a počátky světa, dobrodružství dvou hrdinných dvojčat v Xibalbě a původ lidí a kukuřice, historie kmene Quiché a seznam králů. Druhým významným pramenem jsou knihy Chilama Balama pocházející od yucatánských Mayů. Nejznámějšími z nich jsou Kniha Chilama Balama z Chumayelu a Kniha Chilama Balama z Tiziminu. Chilama Balama byl vlastně domorodý kněz, který předpověděl příchod Španělů, následující část názvu vždy odkazuje na město, ze kterého vychází. Cenným zdrojem jsou také díla různých kronikářů z 16. století.

Od 17. století pramenů rychle ubývalo, zájem o ně prudce vzrostl znovu až v 18. století a v 19. století se pátrání po nich ještě více zrychlilo. V polovině 19. století byla vydána kniha Popol Vuh a přeložena z kičéštiny do španělštiny a francouzštiny. Od 20. století jsou zaznamenány velké pokroky v luštění mayského písma a rychle přibývají nové a nové poznatky nejen ohledně mayské historie, ale i náboženství, kultuře a mytologie. Objevují se i keramické nádoby s motivy mayských bájí a příběhů z knihy Popol Vuh. Nyní, na počátku 21. století, přechází předávání příběhů ústní tradicí do svého konečného stádia – je to doba, kdy sami současní Mayové chtějí začali zachraňovat a zveřejňovat příběhy svých předků.

Odkazy

Literatura

  • TAUBE, Karl. Aztécké a mayské mýty. Praha: Levné Knihy, 2007. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Maya Hieroglyphs Fig 07.jpg
Xaman Ek, the North Star God
God K K'awiil.jpg
Woman entwined by God K's (K'awiil's) serpent leg
Maya Hieroglyphs Fig 01.jpg
Itzamna, chief deity of the Maya Pantheon
God G Kinich Ahau 2.jpg
God G Kinich Ahau
Maya Hieroglyphs Fig 05.jpg
Described as Ek Ahau, the Black Captain, war deity by Morley, but identified as Ek Chuah, according to other sources
Ixchel Dresden.jpg
Maya goddess Ixchel as depicted in the Dresden Codex. From [1], but as this is a 2 dimensional detail from a pre-Columbian (more than 500 year old) Maya book, it is public domain.
Maya Hieroglyphs Fig 03.jpg
Ahpuch, God of Death
MyanRainGodChac0180Rot.jpg
Terra cotta image of Maya Rain God Chac at San Francisco's deYoung museum, nonflash image permitted
Maya Hieroglyphs Fig 06.jpg
Yum Kaax, Lord of the Harvest
Maya Hieroglyphs Fig 02.jpg
Kukulcan, God of Learning
Maya Hieroglyphs Fig 08.jpg
Conflict between the Gods of Life and Death (Kukulcan and Ahpuch)