Medaile Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy

Medaile Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy
Uděluje

Česká republika
Založeno20. října 1997
StátČeskoČesko Česko
Statusnadále udíleno

Medaile Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy je nejvyšší vyznamenání resortu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.[1] Udělována je od roku 1997.[2]

Podmínky udělení

Medaile je udělována jako ocenění významné pedagogické, výchovné, vědecké nebo umělecké práce vykonávané na kterémkoliv místě resortu školství, mládeže a tělovýchovy, za dlouhodobé a vynikající působení při příležitostech životních nebo pracovních jubileí nebo za mimořádně záslužný čin při zajišťování a zlepšování podmínek pro výchovu a vzdělávání v České republice. Uděluje se jak osobám, tak i institucím nebo kolektivům v rámci resortu školství, mládeže a tělovýchovy, ale i mimo něj. Lze ji udělit i k uctění památky in memoriam.[3][4]

Existuje ve dvou stupních: I. stupeň (stříbrná), II. stupeň (bronzová). Autorem medaile je akad. sochař Zdeněk Kolářský. Uděluje ji ministr školství, mládeže a tělovýchovy (nebo osoba jím pověřená) vždy ke Dni učitelů 28. března a při vhodných příležitostech i mimo něj.

Udělení medaile se osvědčuje listinou, která obsahuje údaje umožňující identifikaci oceňované osoby. V diplomu se dále uvádí důvod a datum udělení ocenění. Diplom je opatřen státním znakem České republiky a podpisem ministra. O udělení medailí vede věcně příslušný odbor Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy evidenci.[5]

Popis

Avers

Vyobrazení člověka s rozepjatýma rukama, stojícího v úhlu vektorů vycházejících z prvního písmene abecedy a obracejících se vzhůru nad stylizovanou sovou jako symbolem moudrosti. Na opise je zjednodušený latinský název Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (Ministerium Educationis Rei Publicae Bohemicae). Vnitřní opis je heslem J. A. Komenského: Quicumque homo natus est hominem agere discat (Kdokoliv se narodí jako člověk, nechť se učí jednati jako člověk).

Revers

Čtvercová deska se jmény českých a moravských pedagogů a učitelů, v jejichž středu je poprsí J. A. Komenského z profilu. Opis reversu je teze J. A. Komenského: Omnia sponte fluant: absit violentia rebus (Nechť vše plyne podle své vůle a bez násilného působení). Ve volných segmentech jsou symboly Země, Nebe a Přírody.

Galerie

Odkazy

Reference

  1. Medaile MŠMT za rok 2021 převzalo 35 osobností pedagogiky, MŠMT ČR. www.msmt.cz [online]. [cit. 2021-08-25]. Dostupné online. 
  2. Medaili MŠMT dnes získali Věra Kuncmanová a Miroslav Šmíd. Novinky.cz [online]. Borgis [cit. 2021-08-25]. Dostupné online. 
  3. ČTK. Ministr Plaga předal čtyřiceti učitelům medaile za jejich práci. Deník.cz. 2018-03-28. Dostupné online [cit. 2021-08-25]. 
  4. KYSELOVÁ, Zuzana. Roky v dětském domově byly ty nejkrásnější, říká držitelka stříbrné medaile. Českokrumlovský deník. 2021-09-18. Dostupné online [cit. 2021-12-02]. 
  5. Medaili ministerstva školství za minulý rok dostalo 57 pedagogů | ČeskéNoviny.cz. www.ceskenoviny.cz [online]. Česká tisková kancelář [cit. 2021-08-25]. Dostupné online. 

Literatura

  • Statut Medaile Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy č.j. MSMT-16281/2014 ze dne 19. srpna 2014.

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Medaile MŠMT revers.jpg
Autor: Kopal.jiri, Licence: CC BY-SA 4.0
Medaile MŠMT revers
Medaile MŠMT avers.jpg
Autor: Kopal.jiri, Licence: CC BY-SA 4.0
Medaile MŠMT avers
Medaile MŠMT diplom.jpg
Autor: Kopal.jiri, Licence: CC BY-SA 4.0
Medaile MŠMT diplom