Medvědář

Romský chlapec ze skupiny ursari , předvádějících své vystoupení o Vánocích roku 2005 v Budapešti

Medvědář (anglicky bear-leader nebo bear tamer, francouzsky montreur d'ours, v Bulharsku a Srbsku meckari, v Albánii a Kosovu arushgjike, v romské komunitě v Rumunsku ursari, v Řecku arkoudhiares) je člověk, který vlastní a předvádí cvičeného medvěda. V evropských zemích – od Pyrenejí až po Rusko – tato tradice pouličních a jarmarečních představení existovala od středověku. Navzdory snaze o záchranu těchto živočichů[1] (v Evropě se jedná o medvěda hnědéhoUrsus arctos) se tradice udržovala i v 21. století v některých místech na Balkáně a také v Indii, kde byl do roku 2009[2] k těmto vystoupením používán menší medvěd pyskatý (Melursus ursinus).

Historie

Na všech kontinentech, kde se vyskytovali medvědi, figurovali v mýtech a obřadech místních národů prakticky již od doby kamenné. Jako cvičená zvířata při veřejných vystoupeních se v různých vyobrazeních objevují od 15.–16. století, avšak o podobných vystoupeních existují již mnohem starší zmínky.

Dámy s dětmi na vycházce ve francouzském Luchonu sledují představení s medvědem (rok 1900)

Medvědáři bývali součástí skupiny potulných herců a kejklířů – např. v Rusku existovaly skupiny tzv. skomorochů již od 11. století. V 16.–17. století putovali po německých městech a šlechtických dvorech zejména polští medvědáři. Již od 15. století bylo provozování veřejných vystoupení s cvičenými medvědy rozšířeno mezi balkánskými Romy. Romové v Saúdské Arábii si zpravidla obstarávali mláďata medvěda syrského (Ursus arctos syriacus) v horských oblastech Turecka, Sýrie, Íránu, Iráku a Afghánistánu.

Praxe veřejných pouličních vystoupení s "tančícími" medvědy byla rozšířena do 19. století, postupně se vystoupení s těmito zvířaty přesunula převážně do prostředí cirkusů.

Ve 20. století sílila kritika tohoto způsobu týrání zvířat a provozování medvědářských produkcí bylo postupně zakazováno. Například v Bulharsku byla činnost medvědářů oficiálně zakázána v roce 1998. V tomto směru se angažovaly i některé veřejně známé osobnosti, jako například francouzská herečka Brigitte Bardotová, která stála za zřízením útulku pro bývalé medvědí "herce" – jakési speciální medvědí rezervace – u bulharského města Belica v pohoří Pirin.[3][1] Přírodní park v Belici byl uveden do provozu v roce 2000 a o čtyři roky později, kdy byl dále rozšířen, zde žilo již 28 medvědů[4].

V některých evropských zemích mimo EU, zejména na Balkáně, se však medvědáři objevovali ještě po roce 2010. Kritika pokračuje nadále i vůči vystoupením cvičených zvířat v cirkusech, která nepodléhají zákonným omezením[5].

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Montreur d'ours na francouzské Wikipedii, Медвежья комедия na ruské Wikipedii a Tanzbär na německé Wikipedii.

  1. a b Sofia's Dancing Bears Park sanctuary [online]. 2008-04-15 [cit. 2017-07-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Last Indian dancing bear set free [online]. BBC News, 2009-12-18 [cit. 2017-07-01]. Dostupné online. (anglicky) [nedostupný zdroj]
  3. Brigitte Bardotová, urputná bojovnice za práva zvířat [online]. 2015-08-25 [cit. 2017-07-01]. Dostupné online. 
  4. Tanzbärenpark Belitsa [online]. Hamburg: Vier Pfoten - Stiftung für Tierschutz [cit. 2017-07-01]. Dostupné online. (německy) 
  5. NEALE, Adam. Dancing bears in Spain cause public outcry [online]. 2014-04-23 [cit. 2017-07-01]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Roma boy in bear costume sm.jpg
Roma boy in bear costume, part of entertainer team for working Christmas crowds in Budapest, Hungary.
Ours, Luchon, septembre 1900.jpg

Fonds Trutat - Photographie ancienne

Cote : TRU C 43 Localisation : Fonds ancien Original non communicable

Titre : Ours, Luchon, septembre 1900

Auteur : Trutat, Eugène Rôle de l’auteur : Photographe

Lieu de création : Bagnères-de-Luchon (Haute-Garonne) Date de création : : 1900

Mesures : 5 x 6 cm

Observations : Plaque cassée. Mot(s)-clé(s) : -- Homme -- Vache -- Bâton -- Costume masculin -- Montreur d'animaux savants -- Dresseur -- Ours -- Rue -- Art du spectacle

-- Bagnères-de-Luchon (Haute-Garonne) -- Pique (France ; vallée) -- Luchonnais, Massif du (France)

-- 20e siècle, 1e quart

Médium : Photographies -- Négatifs sur plaque de verre -- Noir et blanc -- Portraits de groupe -- Scènes de rue

Bibliothèque de Toulouse. Domaine public