Megalománie
Megalománie, též megalomanství či velikášství, je chorobné přesvědčení spočívající ve vlastním sebepřeceňování, přidávání své osobě, ale též názorům nebo činům, větší význam než je ve skutečnosti, s čímž je spjatá neukojitelná touha po vyniknutí v určitých společenských skupinách. V některých případech je tento stav klasifikován jako duševní porucha, ale zároveň se mnohem častěji označuje jako jeden z příznaků jiných závažných duševních poruch, nejčastěji psychotického rázu.[1] Pokud se postižená osoba s poruchou neléčí, tak ji mohou časem doprovázet i paranoidní bludy a své přátele i další blízké může začít vnímat jako překážky stojící v cestě. Název má původ ve starořeckých slovech megalo (μεγαλο), což lze přeložit jako veliký a mania (μανία) označuje vášeň nebo posedlost.[2]
Příznaky
Hlavním příznakem megalomanství bývají přílišná zaměření na vlastní názory a postižená osoba si mnohdy nedokáže připustit, že by se mohla mýlit. Lidé s touto duševní poruchou se považují např. za nejkrásnější, nejinteligentnější, nejdůležitější, nenahraditelné a podobně. Vyžadují, aby je ostatní obdivovali a projevovali jim úctu, dokonce až do té míry, že jsou určeni pro to, aby i sloužili. Pokud se jim nedostává pozornosti, kterou si, podle sebe, zaslouží, mohou vyvinout agresi namířenou proti ostatním, která často vede k fyzickému násilí. Když porucha přetrvává bez léčby po dlouhou dobu, objeví se deprese a vyčerpání. Pacienti v tomto stavu mohou být sebevražední.[3] Existují určité příznaky megalomanství, které jsou společné všem lidem trpícím touto poruchou. Mezi tyto příznaky patří:[3]
- neschopnost přijmout kritiku
- popírání názorů druhých
- zvýšená aktivita a s tím spojená nespavost
- tok myšlenek
- deprese
Mezi další příznaky megalomanství často patří:[4][5][6]
- touha po bohatství, moci nebo slávě
- přesvědčení o vznešeném původu
- zvýšené sebevědomí
- narcismus
- paranoia
- agrese
- verbální útoky, vulgarismus
Příčiny
Lékaři doposud nedokázali prokázat přesnou příčinu megalomanství, nicméně předpokládají, že se vyvíjí v důsledku jiné duševní poruchy.[6] Městská dětská poliklinika v Minsku uvádí, že jedinci, kteří utrpěli poranění hlavy nebo trauma v dětství, mohou být k této poruše náchylnější. Taktéž uvádí, že predispozici mají i děti, které bývaly až patologicky vychvalovány svými rodiči, což u dítěte vede k mylnému dojmu o své „bezchybnosti“.[3]
Duševní poruchy související s megalomanstvím
Léčba
Samotné megalomanství se neléčí z toho důvodu, jak již bylo výše zmíněno, že není vždy klasifikována jako duševní porucha, nýbrž jako příznak poruchy jiné. Léčba by proto měla spočívat v léčení diagnostikované základní duševní poruchy a v odstranění jejích příznaků, kterým může být právě megalomanství. Na zvýšenou agresivitu se pacientům předepisují sedativa (trankvilizéry), v období deprese se naopak předepisují antipsychotika. Vhodná je také psychoterapie, která umožňuje snížit závažnost projevů. Pokud je stav závažný, může vyžadovat hospitalizaci.[3]
Související články
- Arogance
- Dunningův–Krugerův efekt
- Efekt nadměrné sebedůvěry
- Hybris
- Marnivost
- Narcismus
- Pýcha
- Zkreslení sloužící sobě
Reference
- ↑ Co je Megalomania? (Zmatky velikosti) / Duševní poruchy / Psychopatologie. Thpanorama - Udělej si dnes lepší! [online]. [cit. 2021-01-29]. Dostupné online.
- ↑ J-CORP. Co znamená slovo megalománie?. www.infoz.cz [online]. [cit. 2021-01-29]. Dostupné online.
- ↑ a b c d e МАНИЯ ВЕЛИЧИЯ (БРЕД ВЕЛИЧИЯ) [online]. ГОРОДСКАЯ ДЕТСКАЯ ПОЛИКЛИНИКА [cit. 2021-10-31]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-07-01. (rusky)
- ↑ Diagnostický a statistický manuál duševních poruch. [s.l.]: Americká psychiatrická společnost, 2015. ISBN 9788086471525.
- ↑ a b c d Значение слова МЕГАЛОМАНИЯ. Что такое МЕГАЛОМАНИЯ?. kartaslov.ru [online]. [cit. 2021-01-29]. Dostupné online. (rusky)
- ↑ a b Мания величия | Симптомы | Диагностика | Лечение - DocDoc.ru. illness.docdoc.ru [online]. [cit. 2021-02-15]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-01-23. (rusky)
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.
Média použitá na této stránce
Star of life, blue version. Represents the Rod of Asclepius, with a snake around it, on a 6-branch star shaped as the cross of 3 thick 3:1 rectangles.
Design:
The logo is basically unicolor, most often a slate or medium blue, but this design uses a slightly lighter shade of blue for the outer outline of the cross, and the outlines of the rod and of the snake. The background is transparent (but the star includes a small inner plain white outline). This makes this image usable and visible on any background, including blue. The light shade of color for the outlines makes the form more visible at smaller resolutions, so that the image can easily be used as an icon.
This SVG file was manually created to specify alignments, to use only integers at the core 192x192 size, to get smooth curves on connection points (without any angle), to make a perfect logo centered in a exact square, to use a more precise geometry for the star and to use slate blue color with slightly lighter outlines on the cross, the rod and snake.
Finally, the SVG file is clean and contains no unnecessary XML elements or attributes, CSS styles or transforms that are usually added silently by common SVG editors (like Sodipodi or Inkscape) and that just pollute the final document, so it just needs the core SVG elements for the rendering. This is why its file size is so small.(c) Collin Knopp-Schwyn, Arlo Barnes, CC BY 3.0
An artistic interpretation of grandiose delusions featuring a housecat and the reflection of a lion.