Mein Kampf

Mein Kampf
AutorAdolf Hitler
Původní názevMein Kampf
ZeměVýmarská republika a nacistické Německo
Jazykněmčina
Žánrautobiografie, advocacy journalism, paměti, politická filozofie a pamflet
Datum vydání18. července 1925
Předchozí a následující dílo
Další kniha
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
První vydání prvního svazku Mein Kampf

Mein Kampf (česky Můj boj) je nejvýznamnější spis Adolfa Hitlera, který v něm kombinuje autobiografické prvky a náhled na svět skrze ideologii, kterou vyznával, tedy nacismus. V několika zemích byla tato kniha zakázána.[1]

Původně uvažovaný název díla měl být Čtyři a půl roku [boje] proti lži, hlouposti a zbabělosti. První svazek byl vydán roku 1925, druhý o rok později, v roce 1926. Tuto knihu Hitler zprvu diktoval svým spolupracovníkům Emilu Mauriceovi, později Rudolfu Hessovi ve vězení Landsberg, ve kterém si odpykával trest za nelegální protistátní povstání a snahu svrhnout říšskou vládu v roce 1923 (tzv. pivní puč).

Kniha obsahuje nacismus, rasismus a nepodložené tvrzení o nadřazenosti různých ras nad jinými. Kromě těchto rasistických pasáží jsou v Mein Kampfu v I. dílu vylíčeny Hitlerovy vzpomínky na celý dosavadní průběh jeho života. Ve II. dílu líčí počátky nacistického hnutí a stranický boj o moc. A o tom, že věří, že je vyvoleným člověkem, který má za svůj úkol, od božské prozřetelnosti, Německo dovést zpět na vrchol moci a cti, která mu byla podle Hitlerových představ odejmuta mírovou smlouvou ve Versailles. Hitler prohlašoval, že tuto knihu napsal jen pro Němce, a nesouhlasil s vydáním v jiných jazycích.[1]

Reference

  1. a b Hitlerova kniha. Dejepis inak [online]. 2020-09-17 [cit. 2020-09-26]. Dostupné online. (slovensky) 

Literatura

  • Hitler, Mein Kampf : Еine kritische Edition. München; Berlin: im Auftrag des Instituts für Zeitgeschichte, 2016. 1966 s. ISBN 978-39814052-3-1. (2 svazky). 
  • Adolf Hitler: Cesta k moci (Der Führer – Hitler’s Rise to Power), Konrad Heiden, Praha, 2002
  • Adolf Hitler: Můj boj, nakl. Otakar II., Michal Zítko, 1. vydání, 2000
  • HÁJEK, Jiří. Hitlerův Mein Kampf: Z bible německého nacionálního socialismu s komentářem Jiřího Hájka. Liberec: Dialog, 1993. ISBN 80-85194-86-4.
  • BAUER, František: Můj boj. Hitler o svých cílech a ideálech. Praha, Orbis, 1936. (První český překlad)

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Mein Kampf dust jacket.jpeg
Dust jacket of the book Mein Kampf, written by Adolf Hitler. Courtesy of the New York Public Library Digital Collection. The German text “DIE NATIONALSOZIALISTISCHE BEWEGUNG” reads in English “The National Socialist movement.”
Erstausgabe von Mein Kampf.jpg
First edition of Adolf Hitler's book "Mein Kampf", July 1925. An exhibit of the German Historical Museum in Berlin