Memorandum od Wye River

Memorandum od Wye River (anglicky: Wye River Memorandum) byla důležitá část izraelsko-palestinských mírových jednání z 23. října 1998. Jednalo se o implementaci přecházejících Dohod z Osla, která byla uzavřena zejména díky nátlaku amerického prezidenta Billa Clintonta. Memorandum znamenalo postoupení části území Západního břehu (13 %) palestinským Arabům a upravení statusu některých oblastí. Byl také dohodnut kompromis týkající se palestinského letiště a přístavu v Gaze, stejně jako možnost volného průchodu Palestinců ze Západního břehu do Gazy. Memorandum také obsahovalo ekonomické garance pomoci Izraeli a Palestinské autonomii od USA související s mírovým procesem.[1] Dohoda byla podepsána v Bílém domě za Izrael Benjaminem Netanjahuem a za Organizaci pro osvobození Palestiny (OOP) Jásirem Arafatem; ratifikována izraelským Knesetem 17. listopadu 1998 poměrem hlasů 75:19 pro přijetí.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wye River Memorandum na anglické Wikipedii.

  1. ČEJKA, Marek. Izrael a Palestina - Minulost, současnost a směřování blízkovýchodního konfliktu. 2. vyd. Praha: Barrister & Principal, 2007. ISBN 978-80-87029-16-9. S. 205–206. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Is-wb-gs-gh v3.png
Map of Israel, the Palestinian territories (West Bank and Gaza Strip), the Golan Heights, and portions of neighbouring countries. Also United Nations deployment areas in countries adjoining Israel or Israeli-held territory, as of January 2004.
Flag of the Arab League.svg
A green flag with a white inscription above a crescent moon with horns upwards, all within a circle of chain and all around a white wreath with a ribbon at the base. Proportion 2:3 reported in Pavillons nationaux et marques distinctives. FOTW