Menandros

Menandros
NarozeníDesetiletí do 340 př. n. l.
Kephisia
ÚmrtíDesetiletí do 290 př. n. l.
Freattyda
Příčina úmrtíutonutí
Povoláníautor komedií a básník
Alma materPeripatos
Žánrkomedie
Významná dílaDyskolos
Aspis
Encheiridion
Epitrepontes
Misoumenos
… více na Wikidatech
OceněníLénaia
Partner(ka)Glycera
RodičeDiopeithes a Hegesistrata
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Menandrova freska z vily v Pompejích

Menandros, řecky Μένανδρος, (342 př. n. l.291 př. n. l.) byl antický řecký dramatik, nejznámější z autorů Nové attické komedie.

Život

Narodil se v zámožné rodině a jeho otec Diopeithés je podle některých totožný s athénským generálem a guvernérem Chersonésu stejného jména. Byl přítelem a možná i žákem Theofrastovým a jeho blízkým přítelem byl athénský diktátor Démétrios z Faléru. Byl také chráněncem makedonského generála Ptolemaia Sótéra, který ho zval ke svému dvoru, což Menandros odmítl. Žil ve své vile v Pireu a podle jedné zprávy se utopil při koupání.

Dílo

Menandros napsal přes sto komedií a v každoroční soutěži při athénském festivalu Lénaia osmkrát zvítězil. Velmi populární byl také ve Římě, kde na něj někteří autoři navazovali (Plautus), jiní od něj přebírali celé pasáže včetně zápletky. Ještě v 11. století měli prý v Konstantinopoli rukopisy 23 jeho her. Ty se však asi ve středověku ztratily. Zlom nastal v roce 1905, kdy se v egyptské Káhiře při stavbě kanalizace našly pozůstatky knihovny antického advokáta Dioskora, žijícího ve 3. století, a s nimi fragment Menandrovy komedie Perikeiromené (Ostříhaná) a značná část komedie Epitrepontes (Sudiči). Další objev přišel v roce 1958, kdy se znovu v Egyptě našla další Menandrova hra, tentokrát kompletní. Byl to Dyskolos. Světu ji představil profesor Ženevské univerzity Victor Martin.[1]

Lépe zachované hry

  • Aspis (Štít, asi polovina)
  • Dyskolos (Dědek, úplná)
  • Epitrepontés (Sudiči, většina)
  • Perikeiromené (Ostříhaná, asi polovina)
  • Samia (Dívka ze Samu, 4 z 5 jednání)
  • Sykionioi (Sikyoňané, asi polovina)

Jinak je známo množství zlomků a sbírka slavných citátů, které se hojně užívaly.

Odkazy

Reference

  1. Menandros: Čí je to dítě? / Dědek - MISANTROPOVA ČÍTÁRNA. sites.google.com [online]. [cit. 2018-05-29]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-11-12. 

Literatura

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Портрет Менандра А 850.jpg
Autor: George Shuklin, Licence: CC BY-SA 3.0
Menander (Greek playwright, 343-291 B.C.). Roman copy, after original by Kephisodotos the Younger and Timarchos, sons of Praxiteles, of 4th century B.C. Marble. The Hermitage, St. Petersburg, Russia.