Mendele Mocher Sforim

Mendele Mocher Sforim
Mendele Mos big.jpg
Narození21. prosince 1835jul. / 2. ledna 1836greg.
Kapyl
Úmrtí25. listopadujul. / 8. prosince 1917greg. (ve věku 81 let)
Oděsa
Místo pohřbení2nd Christian Cemetery
Povoláníspisovatel, překladatel a rabín
DětiMikhail Abramovich
PříbuzníVsevolod Michajlovič Abramovič (vnuk)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mendele Mocher Sforim (také Sfarim, v jidiš מענדעלע מוכר ספֿרים, Mendele Mojcher Sforim) „prodavač knih Mendele“ (2. ledna 18368. prosince 1917), byl pseudonym Šolema Abramoviče, (rusky Соломон Моисеевич Абрамович), židovského spisovatele a jednoho ze zakladatelů moderní jidiš a hebrejsky psané literatury.

Mládí

Mendele se narodil v chudé rodině v Kopylu nedaleko Minsku. Jeho otec Chajim Mojše Brojde zemřel krátce po Mendelově bar micva. Mendele studoval v ješivě ve Slucku a ve Vilně do věku 17 let; během tohoto času byl stolovník v tradičním systému Teg-Essen a často hladověl.

Mendele potom hodně cestoval po Bělorusku, Ukrajině a Litvě (takzvané „pásmo usídlení“, kde carská vláda dovolovala Židům bydlet), ve společnosti žebráka Avremla Chromého, který se stal později předlohou pro postavu nazvanou Fischke der Krumer, „Kulhavý Fiške“). V roce 1854 se Mendele usadil v Podolském Kamenci, kde poznal spisovatele a básníka Avroma Gotlobera, jenž ho seznámil se sekulární kulturou, filozofií, literaturou a historií a učil ho ruštinu a další jazyky.

Literární počátky

Jeho první povídka Písmeno ve výchově vyšla r. 1857 v prvních hebrejských novinách Ha-magid, kterou dal Gotlober otisknout bez Mendelova vědomí. V Berdičevu na Ukrajině, kde žil v letech 18581869, publikoval povídky jak hebrejsky, tak v jidiš. Protože svou satirou urazil místní mocné, opustil Berdičev a odjel do Žitomiru, kde byl v letech 1869–1881 rabínem v relativně teologicky liberální, vládou podporované rabínské škole. Od roku 1881 řídil tradiční židovskou školu Talmud Tora) v Oděse, ve které žil až do své smrti v roce 1917.

„Otec jidiš literatury“

Mendele původně psal hebrejsky, kde i tvořil nová slova, ale nakonec přešel do jidiš, aby rozšířil své čtenářstvo. Stejně jako Šolem Alejchem, používal pseudonym, protože tehdy bylo psaní v tomto lidovém jazyce ghetta bráno jako „neseriozní“. Ale jeho styl, jak v hebrejštině, tak v jidiš, silně ovlivnil několik následujících generací spisovatelů obou těchto literatur.

Napsal řadu kratších románů. K jeho nejznámělším knihám patří satira na hospodářské poměry ve štetlu „Di takse“ (Dávky), dále „Kulhavý Fiške“, „Kobyla“ (satirická alegorie židovských dějin) a „Putování Benjamina Třetího“ (židovský Don Quijote).

Mendele M. S., Šolem Alejchem, Mordechaj Ben Ami, Chajim Nachman Bialik, Oděsa 1910
Oděsa 1916

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mendele Mocher Sforim na anglické Wikipedii.


Z díla

  • Trocha rozinek a mandlí. Výbor z jidiš povídek. Překlad Jakub Markovič. Praha 1996. ISBN 80-7203-016-7 (povídka Tele)

Literatura

  • LIPTZIN, Sol. A History of Yiddish Literature. New York: Jonathan David Publishers, 1972. ISBN 0-8246-0124-6 (zvl. s. 40-45)

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Ravnitzki An-ski Mocher Sforim Bialik Frug.jpg
Odessa literary group; L-R: Y. Ravnitzki, S. An-ski, Mendele Mocher Sforim, H.N. Bialik, S. Frug.
Mendele Mos big.jpg
Portrait of Mendele Mocher Sefarim
Mendele Mos Sholem Aleichem Ben-Ami Bialik Odessa 1910.jpg
Jewish Writers, Odessa 1910. L-R: Mendele Mocher Sefarim, Sholem Aleichem, Ben-Ami, H.N. Bialik