Mendlovo náměstí

Mendlovo náměstí
Dominantní blok prvorepublikových domů v centrální části náměstí
Dominantní blok prvorepublikových domů v centrální části náměstí
Umístění
MěstoBrno
Městská částBrno-střed
ČtvrťStaré Brno
Poloha
Pojmenováno poGregor Mendel
Další údaje
Typnáměstí
PSČ603 00
Kód ulice28428
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mendlovo náměstí (v hantecu Mendlák) je historické náměstí v brněnské čtvrti Staré Brno. Na náměstí se nachází Starobrněnský klášter a Bazilika Nanebevzetí Panny Marie, v jeho blízkosti pak pivovar Starobrno. Náměstí je pojmenováno podle zakladatele genetiky, mnicha a opata zdejšího kláštera Gregora Mendela.

Historie

Do konce 50. let 20. století bylo Mendlovo náměstí tvořeno plochou s parčíkem před klášterem a bazilikou a z jižní strany bylo uzavřeno řadou již neexistujících starých domů. Z Pekařské ulice tudy procházely tramvajové koleje pokračující podél kláštera a Pivovarské restaurace na ulici Hlinky směrem do Pisárek. V místech před Pivovarskou restaurací byla tramvajová odbočka směrem k Vídeňské ulici. Pod náměstím protékal krytým korytem mlýnský náhon.

Počátkem šedesátých let byly zbourány staré domy na jižní straně náměstí, jejichž pokračováním byla někdejší Klášterní ulice. Z této ulice byl ponechán jen novější mnohapatrový dům stojící dosud uprostřed dnešního Mendlova náměstí. Dále byla zbourána celá jedna strana Křížové ulice, včetně tehdejší starobrněnské radnice. Zbourána byla i krčma a sousedící budova šaten bývalé plovárny na začátku dnešní Výstavní ulice.

Vzniklá plocha byla uzavřena výškovými panelovými domy v ústí Veletržní ulice. Do středu této plochy byly přeloženy tramvajové koleje. Byl zrušen Mlýnský náhon (jeho koryto ve směru od Pisárek bylo v místě zrušených lázní pod dnešními tramvajovými kolejemi). Tramvaj na Pisárky byla přeložena na nový nadjezd u veletrhu. Tak vzniklo Mendlovo náměstí, jak jej známe na počátku 21. století.

Fotogalerie

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Brno, Mendlovo náměstí 12-14.jpg
Autor: Palickap, Licence: CC BY-SA 3.0
Brno, Mendlovo náměstí 12-14
Brno, Mendlovo náměstí 16-19, Lékařský dům (2157).jpg
Autor: Pokud má díla používáte mimo projekty Wikimedia, ocenil bych upozornění.

Nekopírujte tento snímek nelegálně tím, že ignorujete níže uvedené licenční podmínky, neboť se nejedná o volné dílo. Chcete-li získat zvláštní svolení k užití, licenci nebo snímek zakoupit, kontaktujte mě prosím pro sjednání podmínek.

Více z mé práce najdete v mé osobní galerii., Licence: CC BY-SA 4.0
Blok domů z 30. let 20. století na Mendlově náměstí č.o. 16-19 v Brně. Pohled z Veletržní ulice, v pozadí vlevo Špilberk.
Brno, Johann-Gregor-Mendel-Gimnazio 1.jpeg
Autor: Aisano, Licence: CC BY-SA 3.0
Brno, Gymnazium Johanna Gregora Mendela
Brunno, bierfarejo Starobrno 14.jpeg
Autor: Aisano, Licence: CC BY-SA 3.0
Brno, Pivovar Starobrno a zahrada
Brno, Mendlovo nám. (1896) - 1.jpg
Mendlovo náměstí pohledem od Křížové ulice, Brno
Starobrněnský klášter s bazilikou.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Bazilika Nanebevzetí Panny Marie (Brno)