Mercury-Atlas 1

Mercury-Atlas 1
Znak
Mercury insignia.jpg
Údaje o lodi
Údaje o letu
Členů posádkybez posádky
Datum startu29. července 1960
KosmodromCape Canaveral
Nosná raketaAtlas D Mercury
Délka letu3 min 18s
Datum přistání29. července 1960
Počet oběhůsuborbitální
Navigace
PředchozíNásledující
Beach AbortLittle Joe 5
Rekonstruovaná kapsle Mercury #4 po nehodě a vyzdvižení ze dna oceánu

Mercury-Atlas 1 byl bezpilotní testovací let rakety Atlas s připojenou kosmickou lodí programu Mercury. Let měl být suborbitální a mělo při něm být provedeno několik měření a po následném vylovení kabiny měla být provedena její analýza. Pozornost NASA byla zaměřena na tyto oblasti: určení strukturální integrity konstrukce kapsle, studium obkladu tepelného štítu zádi při startu a tepelného působení při návratu do atmosféry (k tomu sloužilo 51 termočlánků), určení charakteristiky letové dynamiky při průletu atmosférou, ověřit dostatečnost systému pro vyzvednutí a seznámit obsluhu se startovními procedurami.

Testovací let skončil nezdarem, když v čase 58 sekund došlo k porušení integrity konstrukce rakety. K porušení došlo poblíž spoje rakety Atlas s kapslí Mercury. Raketa i s kapslí dopadly do Atlantského oceánu a potopily se. Kapsle a zbytky rakety byly následně vyloveny pro rekonstrukci příčin havárie. Soustava rakety s lodí dosáhla apogea 13 km a uletěla vzdálenost 9,6 km. Loď Mercury byla vyrobena společností McDonnell měla pořadové číslo 4 a měla hmotnost 1154 kg. Dnes jsou zbytky kapsle vystaveny v Kansas Cosmosphere and Space Center v Hutchinsonu v Kansasu.


Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mercury-Atlas 1 na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

MA-1 Capsule Reassembled After Explosion - GPN-2002-000043.jpg
The main objectives of Mercury Atlas-1's (MA-1) were to recover the capsule and test the integrity of the Mercury capsule structure and afterbody shingles. About one minute after liftoff MA-1 exploded and the remaining debris landed 7 miles off the Florida shore. The debris was collected and engineers attempted to reassemble MA-1 to determine the cause of the explosion.
Mercury Program insignia.svg
Mercury Program insignia
  • Retroactive logo designed from 1964 Mercury Seven astronaut memorial
  • Circle containing the astronomical symbol for planet Mercury, with the numeral 7 inside it