Mercury-Redstone 2

Mercury-Redstone 2
Znak
Mercury insignia.jpg
Údaje o lodi
Údaje o letu
Členů posádky1 (šimpanz Ham)
Datum startu31. leden 1961
KosmodromCape Canaveral Air Force Station
Vzletová rampaLC-5
Nosná raketaRedstone
Délka letu16 min 39 s
Datum přistání31. leden 1961
Počet oběhůsuborbitální
Navigace
PředchozíNásledující
Mercury-Redstone 1AMercury-Atlas 2

Mercury-Redstone 2 (MR-2) byla suborbitální mise programu Mercury. Kosmická loď Mercury byla vynesena z Cape Canaveral Air Force Station 31. ledna 1961 raketou MRLV Redstone. Na palubě vezla jednoho pasažéra, šimpanze jménem Ham.

Pozadí mise

Mise MR-2 byla prvním letem kombinace kosmické lodi Mercury a rakety Redstone s posádkou. Předchozí mise MR-1A byla bez posádky a při vzestupné fázi letu bylo dosaženo přílišného přetížení, MR-2 proto měla letět po plošší dráze a přetížení mělo být snesitelné. Pasažér, Ham byl vybrán ze skupiny šesti šimpanzů, kteří byli trénováni na simulátoru lodi Mercury. Před startem byli vybráni dva, samec Ham a záložní samice Minnie.

Průběh mise

Šimpanz Ham
Šimpanz Ham

Mise odstartovala 31. ledna 1961 v 16:55 UTC z Cape Canaveral LC-5, kvůli drobným poruchám byl start zpožděn o téměř čtyři hodiny. Minutu po startu signalizoval palubní počítač o 1 stupeň strmější úhel stoupání, který se stále zvětšoval. Dvě minuty po startu počítač vypočítal, že přetížení dosáhne až 17 g. V čase 2 minuty a 17 sekund byl předčasně spotřebován kapalný kyslík, což vedlo ke změně tlaku ve spalovací komoře, to bylo rozpoznáno čidlem únikového systému a ten zahájil únikovou sekvenci. Následovalo oddělení kapsle, zážeh záchranných raket a vyslání signálu Mayday.

Další problém následoval o sekundu později, kdy došlo k náhlému poklesu tlaku kyslíku v kabině z 38 na 7 kPa. Problém byl později vysledován u ventilu na šnorchlu (zařízení pro vyrovnání tlaků a přívod vzduchu do kabiny při přistání kapsle), který se kvůli vibracím poškodil a pootevřel se. Ham byl naštěstí ve vlastním přetlakovém obleku (spíše pouzdru), jehož systém udržel stálý tlak a teplotu.

V důsledku selhání dosáhla kapsle mnohem většího apogea, 253 km, namísto plánovaných 185 km. Ham tak strávil ve stavu beztíže 6,6 minuty (plánováno 4,9). Předčasné odpálení únikového systému zapříčinilo masivní přetížení 14,7 g, daleko převyšující plánovanou hodnotu.

Kapsle přistála v 17:12 UTC ve vzdálenosti 679 km od místa startu. Po přistání začala kapsle nabírat vodu a potápět se, což bylo způsobeno poškozením při odhození tepelného štítu a také poškozeným šnorchlem. První signál z kapsle byl zachycen o 12 minut později, pak byla zahlédnuta hlídkovým letounem, který přivolal záchranný vrtulník. Kapsle byla vyzdvižena až v 18:52 UTC, při vyzdvižení v ní bylo téměř 360 kg mořské vody.

Po misi

Šimpanz Ham přežil let bez úhony a zemřel v roce 1981, ve věku 26 let. Kvůli řadě selhání bylo rozhodnuto že kombinace Mercury-Redstone ještě není připravena pro let s lidskou posádkou. Mise Mercury-Redstone 3 byla odložena a byl přidán testovací let Mercury-Redstone BD pro odstranění nedostatků. Kapsle Mercury, sériové číslo #5, je vystavena v California Science Center, Los Angeles, Kalifornie.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mercury-Redstone 2 na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Ham Checks Out Equipment - GPN-2000-001003.jpg
Chimpanzee Ham and technician go over equipment in preparation for launch.
Mercury Program insignia.svg
Mercury Program insignia
  • Retroactive logo designed from 1964 Mercury Seven astronaut memorial
  • Circle containing the astronomical symbol for planet Mercury, with the numeral 7 inside it
Ham the chimp (cropped).jpg
Chimpanzee "Ham" in space suit is fitted into the couch of the Mercury-Redstone 2 capsule #5 prior to its test flight which was conducted on January 31, 1961.