Merianie

Jak číst taxoboxMerianie
alternativní popis obrázku chybí
Meriania nobilis
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádmyrtotvaré (Myrtales)
Čeleďmelastomovité (Melastomataceae)
Rodmerianie (Meriania)
Sw., 1797
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Merianie[1] (Meriania) je rod rostlin z čeledi melastomovité. Jsou to keře a stromy s jednoduchými vstřícnými listy s charakteristickou žilnatinou a s velkými, nápadnými, většinou purpurovými nebo růžovými květy. Rod zahrnuje asi 93 druhů a je rozšířen v tropické Americe. Některé druhy se v tropech vysazují jako okrasné rostliny.

Popis

Merianie jsou keře nebo stromy dorůstající výjimečně výšky až přes 20 metrů (M. macrophylla). Listy jsou jednoduché, vstřícné, drobné až velké, většinou kožovité až tuhé. Žilnatina je tvořena 3 až 5 hlavními žilkami jdoucími od báze a příčně pospojované sekundární žilnatinou. Listy jsou často dlouze řapíkaté. Květy jsou velké a často velmi nápadné, pětičetné (výjimečně šestičetné), nejčastěji uspořádané ve vrcholových latách, řidčeji jednotlivé nebo po třech. Češule je zvonkovitá až polokulovitá, lysá nebo chlupatá. Kalich je na konci uťatý nebo zřetelně laločnatý. Koruna je obvykle purpurová nebo růžová, řidčeji bílá, červená nebo i oranžová (M. fantastica z Kolumbie), korunní lístky jsou obvejčité, na konci uťaté nebo okrouhlé. Tyčinek je většinou 10 a jsou stejného tvaru a velikosti nebo lehce dvoutvárné. Spojidlo prašníků je na hřbetní straně protažené v tupý nebo špičatý rohovitý výrůstek, na bázi má často ostruhu, na vrcholu je jen málo protažené nebo vůbec ne. Semeník je svrchní, obsahuje 3 až 5 komůrek a nese nitkovitou čnělku zakončenou drobnou bliznou. Plodem je kulovitá pouzdrosečná tobolka obsahující mnoho semen a nesoucí na vrcholu lem vytrvalého kalicha.[2][3][4][5][6]

Rozšíření

Rod merianie zahrnuje asi 93 druhů.[5] Je rozšířen v tropické Americe od Mexika po jižní Brazílii a Bolívii a na Karibských ostrovech. Největší počet druhů se vyskytuje v Andách, zejména v Kolumbii (37 druhů), Ekvádoru (26) a Peru (14). Další oblastí výskytu je Guyanská vysočina a také jižní a jihovýchodní Brazílie.[5]

Merianie rostou spíše ve vyšších polohách do nadmořské výšky až 3500 metrů. V Andách dosahují až do nižších poloh páramos. Mezi rozšířené druhy rostoucí i v nížinách náleží např. M. urceolata, druh rozšířený od Kolumbie po Brazílii a Bolívii.[2] Ve Střední Americe rostou v horských tropických deštných a mlžných lesích.[6]

Ekologické interakce

Květy meriánií jsou opylovány hmyzem (např. drvodělkami), kolibříky nebo netopýry. Druhy opylované obratlovci (M. pichinchensis, M. phlomoides, M. tomentosa aj.) nabízejí opylovačům nejen pyl, ale na rozdíl od většiny ostatních melastomovitých i nektar. Nektária jsou v květech umístěna na spojidle prašníků nebo i na vnitřní straně češule. Druh M. phlomoides, opylovaný především netopýry, má bělavé květy miskovitého tvaru, zatímco druh M. tomentosa opylovaný kolibříky má květy podobného tvaru, avšak červené.[7][8]

Taxonomie

Rod Meriania je v rámci čeledi melastomovité řazen do podčeledi Melastomoideae a tribu Merianieae. Nejblíže příbuznými rody jsou Graffenrieda a Adelobotrys.[9]

Význam

Druh Meriania tomentosa je v Jižní Americe vysazován jako okrasná dřevina a pouliční strom.[10]

Odkazy

Reference

  1. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. 
  2. a b BERRY, P.E. et al. Flora of the Venezuelan Guayana (vol. VI). Missouri: Timber Press, 2001. ISBN 0-915279-81-9. (anglicky) 
  3. STANDLEY, Paul C.; WILLIAMS, Louis O. Flora of Guatemala. Fieldiana. 1962, čís. 24. Dostupné online. 
  4. AMSHOFF, G.J.H. Flora of Panama: Melastomataceae. Annals of Missouri Botanical Garden. 1958, čís. 45. 
  5. a b c MENDOZA-CIFUENTES, H.; ALMEDA, F.; ALVEAR, M. Novelties in Meriania (Melastomataceae: Merianieae) from Andean rainforests of Colombia. Phytotaxa. 2014, čís. 178(1). Dostupné online. ISSN 1179-3163. 
  6. a b ALMEDA, Frank. An evaluation of the mesoamerican species of Meriania (Melastomataceae: Merianieae). Proceedings of the California Academy of Sciences. Dec. 1993, čís. 48(7). Dostupné online. 
  7. RENNER, Susanne S. A Survey of Reproductive Biology in Neotropical Melastomataceae and Memecylaceae. Annals of the Missouri Botanical Garden. 1989, čís. 76(2). Dostupné online. 
  8. VARASSIN, I.G.; PENNEYS, D.S.; MICHELANGELI, F.A. Comparative anatomy and morphology of nectar-producing Melastomataceae. Annals of Botany. Sep. 2008, čís. 102. Dostupné online. 
  9. PENNEYS, Darin S. Phylogeny and character evolution in the Blakeeae (Melastomataceae). [s.l.]: University of Florida, 2007. Dostupné online. (anglicky) 
  10. GRANDTNER, M.M.; CHEVRETTE, Julien. Dictionary of trees. Volume 2. South America. [s.l.]: Elsevier, 2014. ISBN 978-0-12-396490-8. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Meriania phlomoides, seeds (10040855806).jpg
Autor: Dick Culbert from Gibsons, B.C., Canada, Licence: CC BY 2.0

Ranging from Costa Rica to Columbia. Photo from Juan Castro Blanco Park, Costa Rica.

In context at www.dixpix.ca/meso_america/Flora/melastomes/index.html
Meriania speciosa.JPG
Autor: Xemenendura, Licence: CC BY-SA 4.0
Mayo (Meriania speciosa), Jardín Botánico de Bogotá, Colombia.
Meriania phlomoides, leaves (10040932153).jpg
Autor: Dick Culbert from Gibsons, B.C., Canada, Licence: CC BY 2.0

Native from Costa Rica to Columbia. Photo from Juan Castro Blanco Park, Costa Rica.

In context at www.dixpix.ca/meso_america/Flora/melastomes/index.html
Meriania nobilis (10040859266).jpg
Autor: Dick Culbert from Gibsons, B.C., Canada, Licence: CC BY 2.0

Native to the mountains of Colombia and Venezuela and known as Amarrabollis or Amarroboyo. Botanical Gardens of Bogota.

In context at www.dixpix.ca/meso_america/Flora/melastomes/index.html