Messelský důl

Messelský důl
Světové dědictví UNESCO
Celkový pohled, srpen 2010
Celkový pohled, srpen 2010
Smluvní státNěmeckoNěmecko Německo
Messelský důl
Messelský důl
Souřadnice
Typpřírodní dědictví
Kritériumviii
Odkaz720 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení1995 (19. zasedání)
Změny2010

Messelský důl (německy Grube Messel) je paleontologická lokalita (lagerstätte) nedaleko německé vesnice Messel (vládní obvod Darmstadt, spolková země Hesensko). Díky svému významu pro poznání vývoje života bylo území o rozloze 0,7 km² zapsáno na seznam Světového dědictví UNESCO.

Historie

V roce 1859 zde byla objevena ložiska železné rudy, později se těžilo hnědé uhlí a ropné břidlice.[1] V roce 1876 došlo k nálezu první fosilie diplocynodona (původně nazvaného Crocodilus ebertsi) a v roce 1898 napsal Ernst Wittich o této lokalitě disertační práci. K systematickému výzkumu však mohlo dojít až poté, co byla v roce 1971 těžba ukončena jako nerentabilní. Původně zde bylo naplánováno zřízení skládky, o záchranu místa pro vědecké využití se zasadil hesenský ministr životního prostředí Joschka Fischer, na jehož počest byl místní vyhynulý druh hada nazván Palaeopython fischeri.[2]

Význam

Messelský důl je nejvýznamnějším světovým nalezištěm fauny a flóry z období eocénu.[3] Při sopečném výbuchu před zhruba padesáti miliony lety zde vznikl maar. Mezi druhy, jejichž pozůstatky byly v dole objeveny, patří had Eoconstrictor[4], dále savci Leptictidium, Kopidodon, předchůdci koní Eurohippus a Propalaeotherium, sudokopytník Messelobunodon, šelma Lesmesodon, primát Darwinius, Eurotamandua příbuzná luskounům, ptáci Messelornis cristata, Gastornis a Palaeotis, recentním krokodýlům příbuzný Asiatosuchus, želva Allaeochelys crassesculpta, ryba Amphiperca nebo gigantičtí mravenci Titanomyrma.

V roce 2010 vyrostla v blízkosti dolu moderní budova návštěvnického centra, ročně sem zavítá okolo čtyřiceti tisíc osob.[5] Většina zdejších vykopávek je uložena v Senckenbergově muzeu ve Frankfurtu.

Fotogalerie

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Germany location map.svg
Autor: NordNordWest, Licence: CC BY-SA 3.0
Location map of Germany (Wp article: en:Germany)
MesselFossilPit081310.JPG
Messel Fossil Pit (Eocene, Germany), viewed from its southern rim with view to the northeast. The whitish slopes on the left (north) belong to the waste dump of the nearby factory of the Ytong company.
Darwinius masillae-reproductino of PMO 214.214-P4150749.jpg
(c) Rama, CC BY-SA 3.0 fr
Reproduction of Darwinius masillae holotype fossil (specimen PMO 214.214)
Pseudectatomma striatula SMFMEI5762.jpg
(c) The photographer and www.AntWeb.org, CC BY 4.0
Pseudectatomma striatula holotype, lateral view of reproductive female. Specimen number SMFMEI5762
Pachycondyla lutzi SMFMEI11481.jpg
(c) The photographer and www.AntWeb.org, CC BY 4.0
Pachycondyla lutzi paratype worker fossil. Specimen SMFMEI11481
Rhynchaeites messelensis.JPG
Autor: Ghedoghedo, Licence: CC BY-SA 3.0
Fossil of Rhynchaeites messelensis, an extinct bird
  • Took the photo at Museo di Storia Naturale, Milano