Meteorická astronomie
Meteorická astronomie je obor astronomie, který se zabývá pozorováním a studiem meteorů. Určuje jejich dráhy, stejně jako dráhy meteorických rojů, analyzuje spektra meteorů, vypočítává dráhy jejich meteoroidů v meziplanetárním prostoru před průnikem do atmosféry. V Česku má meteorická astronomie dlouhou tradici a čeští astronomové se řadí celosvětově na jedno z předních míst ve výzkumu meteorů.
Meteorická astronomie úzce spolupracuje s meteoritikou, která se zabývá sběrem a rozborem meteoritů, protože ta může najít spadený meteorit a je pak možné určit jeho předchozí dráhu. Navazuje i na fyziku vysoké atmosféry, protože meteory se pohybují ve výškách kolem 100 kilometrů nad povrchem Země.
Za účelem pozorování bolidů vznikla Evropská bolidová síť.
Literatura
- KLECZEK, Josip. Velká encyklopedie vesmíru. 1. vyd. Praha: Academia, 2002. 582 s. ISBN 80-200-0906-X. Kapitola meteorická astronomie, s. 277.
Média použitá na této stránce
This picture is of the Alpha-Monocerotid meteor outburst in 1995. The Perseid meteor shower, usually the richest meteor shower of the year, peaks in August. Over the course of an hour, a person watching a clear sky from a dark location might see as many as 50-100 meteors. Meteors are actually pieces of rock that have broken off a comet and continue to orbit the Sun. The Earth travels through the comet debris in its orbit. As the small pieces enter the Earth's atmosphere, friction causes them to burn up.