Metoděj Řihák

Metoděj Řihák SJ
Ph. Dr. Metoděj Řihák T. J.
Ph. Dr. Metoděj Řihák T. J.
Narození7. července 1885
Roštění, Rakousko-Uhersko
Úmrtí26. ledna 1934 (ve věku 48 let)
Praha-Bubeneč, Československo
Místo pohřbeníBubenečský hřbitov Na Skalce
Bubenečský hřbitov
Národnostčeská
Alma materFilozofická fakulta Univerzity Karlovy
PovoláníCírkevní heraldikaŘímskokatolický duchovní
Znám jakoTovaryšstvo JežíšovoČlen řádu Tovaryšstva Ježíšova - Jezuité
Nábož. vyznánířímskokatolické
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Metoděj Řihák SJ (7. července 1885 Roštění[1]26. ledna 1934 Praha-Bubeneč[2]) byl římskokatolický kněz, který byl v letech 19251928 viceprovinciálem a následně do roku 1929 prvním československým provinciálem Tovaryšstva Ježíšova.

Studium

Nejprve chodil do školy v Kroměříži, kde pak také studoval Arcibiskupské klasické gymnázium. Při častých poutích na Svatý Hostýn poznal jezuity a po sextě se rozhodl zažádat o vstup do noviciátu řádu. V roce 1901 tak odešel na Velehrad. Po složení prvních slibů odjel studovat rétoriku do Rakouska, kde pak také dokončil střední školu. Přípravná studia na kněžství začal v roce 1907 studiem filosofie v Bratislavě, později studoval na Univerzitě Karlově v Praze a 7. července 1915 tam byl promován na doktora filosofie.[3]

Studiu teologie se pak věnoval opět v Rakousku na řádové jezuitské univerzitě, v roce 1918 byl v Innsbrucku vysvěcen na kněze. Poté učil na Arcibiskupském gymnáziu v Praze-Bubenči.

Jako profesor byl mužem neobyčejného nadání a železné píle. Od svých žáků žádal až neúprosně samostatnou a vytrvalou práci.
— Metoděj Řihák očima svých vrstevníků [4]

Prvním představeným Československé provincie

V roce 1925 se nejprve stal představeným Československé viceprovincie. Ta byla 25. prosince 1928 povýšena na provincii a Metoděj Řihák se tak jako první ujal funkce jejího provinciála. Po skončení v úřadu se v roce 1929 vrátil do bubenečského gymnázia.

„Kromě toho, že byl P. Řihák výborným profesorem, byl vždy i apoštolsky horlivým knězem. Nebylo prázdnin ve škole, které by nevěnoval nějaké apoštolské činnosti. Dával exercicie, ale i po farnostech misie,“ píše pozdější provinciál řádu Jan Pavlík.[4] Na zdraví však podle něj příliš opatrný nebyl a nerad se řídil radami lékařů. O Velikonocích roku 1932 se u něj projevilo ochrnutí svalů. Lékaři se snažili najít vhodnou léčbu, Řihák odjel také do lázní. Od září 1933 mu bylo „na jeho důtklivou prosbu“ povoleno začít učit, ale již koncem září musel školu definitivně opustit.

Pobýval dále v bubenečské koleji, přes lékařskou péči však ochrnutí pokračovalo. Koncem ledna roku 1934 Metoděj Řihák zemřel ve věku 48 let.

Reference

  1. Moravský zemský archiv, Matrika narozených Kostelec u Holešova 7869, s. 135. Dostupné online.
  2. Archiv hl. m. Prahy, Matrika zemřelých v Bubenči, sign. BBČ Z23, s. 250. Dostupné online.
  3. Archiv Univerzity Karlovy,fondMatriky Univerzity Karlovy,inventární číslo 3,Matrika doktorů české Karlo-Ferdinandovy univerzity III.,strana 1428. Dostupné online.
  4. a b PAVLÍK, Jan. Vzpomínky na zemřelé jezuity, narozené v Čechách, na Moravě a v Moravském Slezsku od roku 1814. Olomouc: Refugium Velehrad-Roma s.r.o., 2011. ISBN 978-80-7412-067-1. 

Externí odkazy

(Vice-)provinciál české provincie Tovaryšstva Ježíšova
Předchůdce:
Leopold Škarek
19251929
Metoděj Řihák
Nástupce:
Leopold Škarek

Média použitá na této stránce

Ihs-logo.svg
Monochrome version of the IHS emblem of the Jesuits.

The design of the emblem is attributed to Ignatius of Loyola (1541).

  • the cross is here drawn as formy fitchy; this is not necessarily part of the design, early modern depictions sometimes show a plain cross, or various baroque ornamentations
  • the three nails are sometimes shown as piercing a heart
  • the alternating straight and wavy rays are found in historical specimens, but not necessarily, and sometimes with two or three straight rays separating wavy rays.
  • the number of rays is often 32 as here, but sometimes also 12, 16 or 24.
  • the emblem is sometimes surrounded by the inscription et vocatum est nomen eius Iesus (Luke 2:21)